News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 35 Guests are viewing this topic.

Ionut

Forumistii lovesc din nou. :lol:

Constructorul de autostrăzi care lucrează pe şantier şi duminica, la -10 grade
Economica.net

BIGRED1984

Astia merg pe principiul "vreti, nu vreti , noi tot lucram si va facturam si trebuie sa platiti"

Ionut

Sunt si pe FIDIC Rosu si au un termen imposibil... deci nici nu prea au incotro, trebuie sa traga tare. Oricum va fi muzeu si bucata asta.

Earthchild

Pe langa paznici, cred ca la CNIR ar trebui angajati si custozi pentru viitoarele muzee de autostrazi...


cristi5

^ super interesant:

Quote
Observația 4: Contractul nu a fost secretizat, deoarece un contract pentru a fi secretizat, are nevoie de un înscris tip ștampilă, aplicat pe fiecare pagină în parte. Mai mult, cei care au avut acces la contract ar fi trebuit să aibă spor de salariu pentru lucrul cu informații clasificate, ceea ce nu s-a întâmplat. Cel mai probabil, a fost vorba de o gogoriță implantată în mentalul colectiv din CNADNR, ca să nu-i treacă cuiva prin cap să dea la presă contractul  și să iasă scandal, întocmai cum aceeași tactică a funcționat mulți ani și în cazul contractelor băieților deștepți cu Hidroelectrica, unde s-a spus că acele contracte sunt clasificate și de fapt nu erau.

dr4qul4

eu sunt curios de unde a aparut asa din senin. Oare sa aiba legatura cu dezvaluirile din ultima perioada ale unui haiduc ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

yetiman

L-o fi gasit Homor in seif la CNADNR.
Si acum isi plateste politele, daca tot a fost data afara.  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Vj_Alecs

Salutare, mai sunt ceva informatii legate de deschiderea ciotului de autostrada de pe strada popasului? parca era un termen dat pe 09.01.2017.

Ionut

Nu stiu de unde ai scos data de 9 ianuarie. Nu a fost niciodata vorba sa se deschida pe 9 ianuarie. :) Cel putin nu oficial sau semi-oficial. Zvonuri... o groaza. Dar la modul serios nu s-a vorbit niciodata de o noua data exacta pentru Popasului-DNCB dupa fiascoul din decembrie.

Vj_Alecs

#11935
Imi cer scuze Ionut, am confundat putin posturile.

Quote from: NGC20 on December 29, 2016, 01:45:34 PM
Pentru ca sa fie clar, citez tot mesajul de mai jos, chiar daca este mai lung.

Decizia a fost in schimb contestata de catre ASTALDI.

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000343762&id_inst=2

Primul termen este in 09.01.2017.

Era un termen pentru o alta licitatie

Sorin62

#11936
^^
Cred că până la primăvară nu e nici o șansă. În primul rând nu are cine să o deszăpezească...  s-o fi făcut contract de deszăpezire pe această porțiune?

paulmare

e inzapezit si "ciotul" si bretelele de acces
Utilajele - nu mai este decat un excavator mediu pe roti restul au disparut toate - probabil si-au mai gasit contractorii ceva de lucru la deszapezire si se reapuca sper de lucru dupa ce se va duce zapada

Sa deschizi traficul - mai au de facut hidroizolatia la culei, apoi rampele cu tot ce implica - ar fi ciudat sa le ceri sa lucreze intre doua bretele sub trafic, eventual deschizi doar un sens (fie pentru intrare, fie pentru iesire) - si pe partea cealalta sa aiba acces oamenii si utilajele la santier

Vj_Alecs

Cred ca ar fi mai indicat sa deschida sensul de iesire din bucuresti, daca se hotaraste sa se procedeze in acest fel.

NGC

Quote from: NGC20 on January 10, 2017, 09:41:12 PM
Quote from: Ionut on January 06, 2017, 09:38:17 AM
Astaldi a contestat pe lotul Tg Mures-Ungheni!.

09.01.2017

QuoteTip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Respinge cererea de preschimbare ca neîntemeiată. Definitivă. Fixează termen pentru discutarea suspendării la data de 16.01.2017

16.01.2017

QuoteTip solutie: Inadmisibil
Solutia pe scurt: Respinge ca inadmisibilă cererea de suspendare. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 16.01.2017.