News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 37 Guests are viewing this topic.

tonică

nu este proiectat nici un nod? Sau m-au luat ametelile si n-am zarit cum trebe?

TibiV

Cool....
Si acum e clara treaba si cu relocarea DN-ului...
Multumim, delacroix !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

Nu este, descarcarea se va face in DN printr-un sens giratoiu. Arhi- suficient la ce trafic este.

iuli

Pe final iarasi niste deblee de ramai masca. Chiar asa de frica ne e de tunele chiar si dupa dezastrul Aciliu?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

delacroix

Care dezastru?
Si pentru tuneluri dai tu bani?

TibiV

Problema e simplă: care este geologia dealurilor de acolo?
Sunt solide ca la Gilău sau " alunecoase" ca la Aciliu ?
Înclin să cred în prima variantă....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Multumim de randare Delacroix, acum te cred :). Intr-adevar, de pe DN totul pare mai la nivel, dar pe dealurile de langa nu e acelasi lucru. Asta nu e un lot de 4 luni proiectare + 12 executie de nicio culoare, o sa fie multe exprorieri, si mai mult ca sigur o sa se lase cu intarzieri din aceasta cauza. Terenul e ok, nu am vazut niciodata vreo alunecare de teren pe dealurile din jur(sau sa aud de vreuna), deci probabil nu o sa vedem un nou caz Aciliu.

SB76UFO

@delacroix  :gj:
delacroix, la minutul 1:28, ai prevazut cumva si o posibila alunecare de teren?  :hm: Sti ceva ce nu stim noi ?
"Prostia este eternă și invincibilă"

ciprebbe

Asa e relieful de acolo . E exact in dreptul comunei Simpaul.
Merci delacroix de randare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

istvan78

#5994
Quote from: iuli on April 27, 2015, 09:22:51 PM
Pe final iarasi niste deblee de ramai masca. Chiar asa de frica ne e de tunele chiar si dupa dezastrul Aciliu?
Nah, mie nu-mi par la fel de periculoase ca cel de la Aciliu, nici macar ca dimensiuni / configuratie, s-apoi nu conoastem geologia...
Eu sunt fan declarat al tunelelor, dar aici nici eu nu vad necesitatea, nu e mediu natural sensibil, nu sunt paduri, etc... lasa-i sa sape! Iarba se reface...

In astfel de locuri, debleele late comporta doar o problema: laturile debleului raman in administratrea CNADNR, si toata suprafata asta trebuie intretinuta: iarba trebuie cosita sau arborii ce cresc vor trebui gestionati...

horatiu.cosma

CNADNR nu e cunoscuta pentru promptitudinea cu care curata rigolele si zonele invecinate autostrazilor. Recent am auzit ca a semnat un contract pentru asa ceva pe centura Sibiu, sper sa se vada diferentele cat mai curand, fiindca acolo chiar e nevoie. Un debleu inalt care e stabilizat poate reprezenta o sursa serioasa de poze in sectiunea de mottorway spotting :).

alecu26

proiectul e facut pe tipul Bechtel....nu-mi dau seama daca Delacroix a modificat si profilul in lung...sau doar a preluat informatiile din proiectul care sta la baza licitatiei.

Bechtel facea orice sa creasca cantitatiile...si asta inseamna mai ales deblee. Aveau preturi bune si la poduri, dar problema podurilor era ca trebuiau executate unul dupa celalalt (sa permita transportul grinzilor si lansarea lor in lungul proiectelor)....asa ca, cantitatea de poduri cu grinzi U putea fi la un moment dat critica si sa-i impiedice sa termine la timp.

Dar la executat deblee erau maestri. Plus ca ei aveau prin contract ca orice ar fi, nu vor executa tunele.
Drumurile noastre POATE;

florin74

^Sa stii ca se vede pe ce au facut pana acum. Au trecut 5 ani si arata impecabil.

horatiu.cosma

Ar fi fost interesant sa se fi apucat si de zona Meses. Cum nu era in plan tunel, ar fi fost o provocare chiar si pentru ei acel mega debleu.

ciprebbe

Acolo si Bechtel a ajuns la concluzia ca trebuie tunel.
A fost o declaratie oficiala pe aceasta tema in 2009 si au spus ca executia va dura peste 24 luni.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe