News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Acu vre-o 3 ani tot pe centura aia, doar ca alti conducatori anuntau cu mare pompa Gilau- Nadasel.
De anunturi suntem satui .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

Gilau-Nadaselu - si mai departe spre Bors - nu are finantare europeana, C Turzii Tg-Mures, da fiind in TEN-T-Core

CornelB

S-a ridicat ceata in Popasului si ce-mi vazura ochii? Sprijinite de pilonul dinspre centura, aduse cu camionul se rezemau o multime de placi folosite la placarea exterioara a pasajelor.
Mai mult, adus cu basculanta exact in buza terasamentului dinspre Popasului, a aparut o gramada mare de pietris (balast). Mie in suta, il vor folosi la bretelele de acces si rampa de urcare.
Intrebarea e cand?:)
In Gherghitei (am ajuns si acolo) au aparut de o parte si de alta a caii ferate, pe portiunea placilor de beton folosite la traversare, corpurile viitoarelor bariere.
Din ce-am vazut, barierele vor fi la manivela, nu automate.

yuli 1

#2328
Am fost si eu pe santier azi , se grabeste sa elibereze terenul de la Stefanesti unde mai au materiale  si le aduce la Popasului in rest nu mai fac nimic  pana la anul daca le dau bani.




tigrel58

#2329
Hopa hent:
http://www.zf.ro/companii/sova-incepem-licitatia-si-constructia-pe-cei-53-de-kilometri-de-autostrada-campia-turzii-targu-mures-11713281

LE; Vestea in sine este super DAR, cum puii mei 53 km de la Campia Turzii la Ogra, eu zic 35, nu stiu cine sta prost cu masuratul...

EugenRo

Poate ca o fi vorba si de segmentul pana la Ungheni/Cristesti, de unde incepe sa coboare spre Sighisoara  :)

rocklee

poate o fac pina la tirgu mures... :)

Ionut

Fonduri europene? Hm, de unde si pana unde? Nici macar nu este Core TEN-T. Sau este? Eu sunt rezervat la ce zice Sova...

Tavi

Nu-si schimba Ionut semnatura dupa cum minte Sova.  :lol:

ciprebbe

Lasa ca in curand ii va disparea un rand intreg din semnatura (dupa inaugurare).
Sa speram ca vom putea adauga la semnatura lui alte santiere in 2014.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

Quote from: Ionut on November 21, 2013, 07:46:13 PM
Fonduri europene? Hm, de unde si pana unde? Nici macar nu este Core TEN-T. Sau este? Eu sunt rezervat la ce zice Sova...

Cred ca sunt pe COMPREHENSIVE, stiu ca au fost ceva discutii anul asta, si s-a hotarat ca segmentul Tg Mures Turda Sebes sa fie prins in reteaua de transport.
http://www.hotnews.ro/zoom.html?desc=Foto:%20Hotnews&imgUrl=http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2013-10-18-15831398-41-reteaua-drumuri-romanesti-finantata-din-fonduri.jpg

Tavi

Doamne ajuta! Le tin pumnii lui Astaldi la nodul de la Sura. Am emotii acolo. Si sper sa se rezolve si cu Impregilo la anul si nu la calendele grecesti (asta asa ca tot a pus adiarc poza de la Romania-Grecia).

ovicor

Spre deosebire de ZF, CityNews citeaza astfel pe Sova : 53km, reprezentand CT- Ogra- Tg. Mures !

NGC

#2338
Pai daca ar fi Campia Turzii - Tirgu Mures, atunci ar trebui sa fie facuta si o parte din tronsonul 1C (Ogra - Sighisoara) si poate si o parte din (A5 ???) Tirgu Mures - Iasi (de fapt de dupa Gheorghe Doja pina la viitorul nod de pe DN13).

Pentru aceasta bucata din urma exista SF-ul de la IPTANA din 2007, iar pentru 1C SF-ul este din 2009 dar nu are acordul de mediu.

Conform acestui comunicat de la CNADNR http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg30274#msg30274, se pare ca nu se poate actualiza SF-ul doar (separat) pentru 1C.

Stie cineva ceva de situatia cu actualizarea pentru SF-ul pentru A5 din 2007?

Nu ar trebui sa fie o problema includerea acestor bucati, chiar daca fac parte din SF-uri diferite, corect?

rocklee

NU va infierbantati prea tare :) ...pentruca tot asa a fost si cu autostrada sudului lugoj calafat craiova...bla bla bla....si nici nu se mai pomeneste acum  de ia ...se pare ca vor ramine si fara concesiuna craiova pitesti  :o....dupa cum deschide cineva gura cum mai apare o autostrada :o....dragnea vrea autostrada sudului ....fenechiu iasi tirgu mures .....sova si johannys ...sibiu brasov .....UDMR....Autostrada transilvania ...si UE ...SIBIU PITEST.....SI IACA SA ARE FIECARE CITE O AUTOSTRADA  :D