News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

teocharis

"francezule" esti francez pe cat sunt eu de rroman

phb2

Quote from: teocharis on September 27, 2013, 05:33:00 PM
"francezule" esti francez pe cat sunt eu de rroman

Je ne suis pas français, mais belge ( si, si )

teocharis


sebba

Quote from: tonică on September 27, 2013, 04:31:35 PM
da, chinezi ne mai trebe in portofoliu, atat noua cu cate ţepe ne-am ales cat si mamei vitrege a lui şova care dupa bechtel si rmgc chiar cred ca şomează...Eventual ccc astia si un p la final si suntem rezolvati  >:(

lasa ca ne-am procopsit bine de tot cu celelalte initiale... aia au facut treaba buna, beton de beton...

acu, pe bune, chiar crezi ca asta ar conta? conteaza mai mult ca acele contracte sa fie facute pe bune dar din pacate asta nu se prea intampla...
e ca in povestea aia cu banul muncit! atat timp cat nu sunt bani munciti/produsi de noi (de guvernanti adica) ci pomana (oare??) de la UiE... treaba sta altfel :/
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

O dam iar pe discutii in balarii?
Cat despre banii de la UE s-a tot discutat de 1000 de ori ca nu sunt chiar gratis.

CornelB

Astazi din cauza unor probleme, n-am ajuns sa fac fotografii in Popasului fiind foarte grabit, insa am trecut pe acolo.
Se lucra spre centura iar pe partea opusa, se turna beton la pilonul 2.
Totusi, avand treaba in Colentina am reusit sa dau o fuga pana in Gherghitei, unde surpriza, se lucra:





Probabil cladire de birouri:



Organizarea de santier:





CornelB


Goldmund

Superbe noutati, CornelB! Daca tot esti in 'zona', poti sa ne spui daca se vede ceva lucru si la largirea Soseaua Fabrica de Glucoza? Presupun ca pe acolo (si pe str. Petricani)va trece greul traficului de pe A3 spre Bucuresti...

CornelB

@Goldmund: nu misca nimic deocamdata in Fabrica de Glucoza si nici in Petricani.
In acest moment F. de Glucoza a devenit un fel de drumeag, din cauza numarului mare de masini parcate pe margini si din cauza numarului de firme ce isi au sediul in zona.
In intervalul 16.30-19.30 coada de masini ce asteapta sa iasa in B. Vacarescu e pana aproape de sediul Fan Courier. >:(

Goldmund

Mersi mult pentru raspuns, CornelB!
Strada Petricani nu mai poate fi largita si cred ca va ramane la doua benzi/sens. Ce este important - cred eu - ar fi rezolvarea intersectiilor Petricani cu bulevardul Tei si strada Doamna Ghica cu Soseaua Colentina(din cate stiu eu a fost un proiect interesant de pasaj suprateran acolo - abandonat, dar foarte important si pentru autostrada...)
La cat mai multe poze!

dr4qul4

#2125
largirea sos. Fabrica de Glucoza nu are nici un sens pana nu se va termina A3 pana in Petricani.....si aproape nici un sens fara pasaj peste Barbu Vacarescu.

Cum A3 va fi descarcata in Popasului, devine prioritara reconfigurarea sensului giratoriu Pipera-petricani-racovita.
acolo ar trebui facut un giratoriu supradimensionat, si ceva mai bine gandit decat unul "clasic".
faptul ca Strada Emil Racovita se va termina in sensul giratoriu, si nu  in Petricani ca acum, este un lucru excelent.

Chiar daca stai 10 minute la sensul giratoriu si alte 10 la Biserica Herastrau, tot va fi cel mai rapid traseu catre centru.

@ CornelB,  :cheers:  pentru poze si vesti bune.


@Goldmund, nu cred ca vom vedea prea curand intersectii denivelate la: D-na Ghica-sos Colentina, Bd. Chisinau-Sos. Pantelimon, Fabrica de Glucoza-Barbu Vacarescu desi asa ar fi ideal pentru descarcarea A3.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cutter

Quote from: dr4qul4 on September 29, 2013, 01:23:13 PM
Cum A3 va fi descarcata in Popasului, devine prioritara reconfigurarea sensului giratoriu Pipera-petricani-racovita.
acolo ar trebui facut un giratoriu supradimensionat, si ceva mai bine gandit decat unul "clasic".
faptul ca Strada Emil Racovita se va termina in sensul giratoriu, si nu  in Petricani ca acum, este un lucru excelent.

Din păcate, ieri am trecut pe acolo și nu se face o conexiune a străzii Racoviță în giratoriu, ci o benzinărie MOL!




doryan93

Autostrada A3 dinspre Ploiesti nu va fi legata de Bucuresti nici anul acesta si a fost lasata fara nici un ban dupa rectificarea bugetara. PLUS: O intersectie problema, "rezolvata" cu o benzinarie .
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15722573-autostrada-a3-dinspre-ploiesti-nu-legata-bucuresti-nici-anul-acesta-fost-lasata-fara-nici-ban-dupa-rectificarea-bugetara-plus-intersectie-problema-rezolvata-benzinarie.htm

CornelB

Am citit si eu articulul, dl.Victor Cozmei mi-a trimis un link catre articol si multumiri pentru ca a folosit fotografiile facute de mine.

Ce pot sa spun, este ca in Popasului s-au reluat lucrarile intrerupte de ploile cazute saptamana asta, in jurul celor doi piloni inca mai exista mari sufrafete de apa care balteste.

In ceea ce priveste pasajul de la Centura, astazi turnau asphalt la  capatul dinspre Ploiesti.

Deasemenea, rampa de coborare este finalizata si la forma normala dupa ce reteaua electrica a fost mutata.