News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

9 Members and 38 Guests are viewing this topic.

tonică

cum zice si ionut, scrie si-n textul legendei, cu cele trei noduri intermediare doar ca sunt puse aiurea, in loc sa fie la caseta cu predeal-comarnic sunt trecute la predeal-brasov.
Care este de fapt scopul acestei segmentari a intregului tronson? Doar faptul ca se modifica usor datele tehnice tinand strict de constructia segmentului? Sau se ia in considerare astfel impartirea pe doua segmente catre doi contructori diferiti?

iuli

Cred că se încearcă împărţirea pentru a reuşi să îl facă mai atractiv din punct de vedere financiar. Astfel cheltuielile vor fi mai mici din partea constructorului şi vor obţine finanţare mai uşor. În plus va fi concurenţă mai mare.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Hm, cred ca harta e veche si atat. :) Din ce inteleg, se scoate tot segmentul Comarnic-Brasov... va fi un singur constructor pentru tot segmentul de 50 si ceva de km. Eu cel putin asa am inteles si din stiri si din ce a aparut pe SEAP sau unde s-a publicat anuntul pentru PPP.

CornelB

Confirm ca se lucreaza la pasajul A3 peste Centura Bucuresti.
Mai exact, se lucreaza la calea de rulare a pasajului si la partea exterioara a acestuia:




Pozele sunt facute din masina cu telefonul, am merg in weekend sa fac altele mai detaliate.
Ce este important, e ca pe toata lungimea pasajului se aflau multi muncitori si multe utilaje, semn ca s-a reluat activitatea.

Ionut

Asta da veste buna! Daca ai timp in weekend intra si spre Popasului, vezi daca lucreaza si la terasamente, nu doar la pasaj. :cheers:

bgd77

Nu stiu de unde au ei harta, dar in SF (din 2010-2011 daca nu ma insel) era un nod la Rasnov, iar de la Cristian se facea legatura cu DN73 . Drumul era impartit in cele 2 tronsoane, Comarnic - Predeal si Predeal - Cristian, dar probabil din alte motive decat de impartire la constructori diferiti.

Pe SSC am atasat mai demult niste screenshot-uri din SF, aici.

sebba

dar ce vor sa zica cu "viteza de proiectare"???
asa repede proiecteaza ei autostrada? :D
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Quote from: bgd77 on May 09, 2013, 05:36:49 PM
Pe SSC am atasat mai demult niste screenshot-uri din SF, aici.

Super, le pun eu si aici sa fie mai usor de urmarit. Multumim frumos! :cheers:








iuli

Quote from: sebba on May 09, 2013, 05:37:17 PM
dar ce vor sa zica cu "viteza de proiectare"???
asa repede proiecteaza ei autostrada? :D

Bună asta... Cred că de fapt ştii la ce se referă şi de fapt ai glumit, nu?
Va fi cam distractiv pe lângă Predeal cu acele două tuneluri şi curba aia cu rază mică între ele, asta în cazul în care rămâne acesta proiectul final, deşi mă îndoiesc. La cum am văzut în ultimul timp cum se schimbă proiectele chiar şi pe loturi mult mai uşoare...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

Quote from: sebba on May 09, 2013, 05:37:17 PM
dar ce vor sa zica cu "viteza de proiectare"???
asa repede proiecteaza ei autostrada? :D
,,Viteza de proiectare este viteza maximă ce trebuie asigurată unui autoturism în punctele cele mai dificile ale traseului astfel încât circulația să se desfășoare în condiții de maximă siguranță și confort, presupunând că starea suprafeței este bună și condițiile climatice favorabile." (link)

sebba

nu iuli, chiar nu stiam
n-am proiectat autostrazi pana acum :D
io proiectez alte chestii si prin viteza de proiectare eu inteleg viteza cu care termin proiectul

multumesc ptr explicatii dar raman de parere ca exprimarea e cel putin cam deplasata :)
Sailing away! S/Y Haimana

bgd77

Revin cu imagini din SF-ul de pe sectiunea Comarnic - Predeal. Orientarea este spre nord, si le-am pus in ordine dinspre Comarnic spre Predeal.

Planul general:



Comarnic:





Sinaia:



Busteni si Azuga:



Predeal:




Ionut

Hm, nodul Busteni e cam prost pus... eu zic ca era mai bine la nord, spre Azuga... in fine.
Tunelurile sunt cele cu gri?

bgd77

Nu cred, s-ar putea sa fie acele zone rosii hasurate. Ma uit diseara pe planurile mai detailate si revin.

Xenos


In primul rand  salutari tuturor forumistilor, va felicit pentru informatiile utile pe care le postati!

M-am uitat si eu cu atentie pe planurile autostrazii A 3 intre Comarnic - Predeal - Rasnov.
Cred ca aceasta lucrare, evident necesara, implica si un risc ecologic major, daca nu sunt alese variante care sa protejeze peisajele si mai ales padurile din zona.
Cel putin in zona Sinaia - Poiana Tapului - Busteni, pe care o cunosc foarte bine, nu reusesc sa-mi dau seama unde incape o autostrada, decat, eventual, peste albia raului Prahova, prin padure (ceea ce ar implica defrisari foarte ample si nu e deloc de dorit, ar compromite o zona superba) sau tuneluri.

De aceea voiam si eu sa intreb daca zonele albastre reprezinta tuneluri sau poduri? As crede totusi ca tuneluri, altfel nu vad cum ar putea trece autostrada de pe versantul stang (Bucegii) pe langa intrarea in Poiana Tapului pana pe Zamora, si nici cum ar putea trece de Busteni, fara exproprieri masive si care probabil ar ajunge sa coste cat un tunel.

Multumesc!