News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

alexbb

Au intrat si pe parcela care era ingradita? Din poza ta asa pare, dar nu sunt sigur.

pescar23

Despre autostrada suplacu de barcau bors ce se mai stie? se va mai face candva?

NGC

^^^ Mai aveti rabdare. Nu are rost sa intrebati in fiecare saptamana. Va anuntam cand stim ceva sigur. ;)

pescar23

era o simpla intrebare se scrie despre orice bucatica de sosea si la stiri da noi aici in vest nu mai stim nimic  de portiunea de la noi.

NGC

Nici o problema, nu s-a suparat nimeni. :D

cristi767

App. de Suplacu de Barcău - Borș, maghiarii s-au apucat de lotul lor până la graniță. Am citit zilele trecute o știre cum că s-au inaugurat lucrările la acel tronson.

Bănui că nu prea mai avem cum să ne ținem de ei nici dacă s-ar scoate un ciot de câțiva km până în Oradea (Biharea parcă ar fi nodul), cât să facă și autostrada lor funcțională, având în vedere că noi nici licitație nu avem.

Sau crezi că e posibilă o astfel de variantă, @NGC20? Să scoată repede și statul român o bucățică la licitație (mai repede decât celelalte loturi, oricum) chiar la graniță?

alexV

Quote from: pescar23 on July 13, 2017, 10:15:42 PM
Despre autostrada suplacu de barcau bors ce se mai stie? se va mai face candva?

Zicea fostul Bușe ca o reliciteaza si ar fi gata in 2017. Cauta-i declaratia pe google. Era entuziast si jovial cand spunea asta.

Ciprianul

@pescar23 ar trebui sa ii angajam pe vecinii Maghiari sa ne faca Autostrada ca noi nu suntem in stare. Vai de steaua noastra.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

vladb

Pentru acest tronson ar fi cateva necunoscute:
1. A predat Corsan amplasamentul catre CNAIR?
2. Exista o expertiza sau macar demarate procedurile pentru cuantificarea lucrarilor executate de Corsan? Stiu ca dupa Bechtel a fost facuta una pe baza careia s-a licitat anterior dar, din pacate (sic!) acele 1-2 procente avans ale lui Corsan mai mult incurca acum...
3. AM Ogra - Bors este in linie dreapta, dar daca viitorul antreprenor decide sa faca ceva modificari, trebuie revizuire?
4. E totul ok cu grinzile si materiale stocate la Chiribis (de exemplu)?
Abia apoi putem vb de aprobarea indicatorilor tehnic-economici, de refacerea doc. de licitatie, de demararea licitatiei, castigator desemnat, contestatii, atribuire si semnare si intr-un final executie...

pescar23

de ce anul trecut s=au facut interviuri aproape saptamanal pe tema autostrazilor la hotnews atat cu ministru cat si cu directorul CNAIR,anul acesta odata la doua luni,pe santier nimic doar la racoare prin birouri,acumfa face gura mare pe lucrarile deblocate de Buse.
si da ciprianul daca ar avea posibilitatea vecini nostri maghiari ar veni si ar faci si la noi autostrazi.

panda_no 5

Quote from: alexbb on July 13, 2017, 10:03:42 PM
Au intrat si pe parcela care era ingradita? Din poza ta asa pare, dar nu sunt sigur.

Da au intrat si pe parcela ingradita.
Acum terenul ingradit cu stilpisorii rosii se afla de o parte si de alta a decopertarii.

Morosanu

Dar contractul cu Tirrena Scavi l-au semnat? Sau cei de la CNAIR acuma stau sa-l scrie?
Politica distruge tot ce atinge.

pentium10

capatul A3 la Campia Turzii/Luna, sau apucat mai serios la arheologie/decopertare

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Iceman

La noi in tarisoara noastra orice este posibil :p 8)

infraAdi_ro

Quote from: Morosanu on July 15, 2017, 08:20:54 PM
Dar contractul cu Tirrena Scavi l-au semnat? Sau cei de la CNAIR acuma stau sa-l scrie?

Poate nu au bani de hartie....asteapta plicul ;)

Auzisem ca Tirena Scavi au sanse mari pe Tg Mures -Ungheni....asteptam cu nerabdare ceva licitatii si autostrazi finalizate nu doar incepute de ani de zile.
Romania are un viitor doar daca are prezent!