News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 31 Guests are viewing this topic.

cristi5

#13260
Quote from: NGC20 on July 06, 2017, 02:23:29 PM
AC 111 / 30.12.2011 -> "Continuarea execuției lucrărilor de construire la obiectivul de investiții ‐ Autostrada Braşov‐Cluj‐Borş‐ Sector 3C, pe raza județului Bihor între km 5+800‐6+655  şi km 10+640‐64+450" -> Valabilitate "până la finalizarea executării lucrărilor pentru care a fost eliberată"

AC 112 / 20.12.2011 -> "« Autostrada Braşov‐Târgu Mureş‐ Cluj – Oradea », Secțiunea 3 C‐ Județul Sălaj, Km 4+200‐
km 5+800" -> Valabilitate "până la finalizarea executării lucrărilor pentru care a fost eliberată"

Asta ar insemna verde pe km 4-6, 10-64. Daca inteleg bine km 6-8 e viaductul (deduc asta din AC 78). Nu stiu ce o fi km 8-10...

Quote from: NGC20 on July 06, 2017, 02:23:29 PM
Octombrie 2016

Quote from: bridge on October 20, 2016, 09:11:12 PM
Tocmai azi li s-a returnat(spre completare) documentatia in vederea reconfirmarii autorizatiilor existente din 2011.Pot lucra la Viaduct Suplacu precum si la alte poduri unde au remedieri cf expertiza.

Cu alte cuvinte ACurile din 2011 nu prea functioneaza in practica? :) Si/sau ca in practica se poate lucra la viaduct (daca ar fi cine...)

bridge


neaguionutu

#13262
Autostrada Bucureşti – Ploieşti: Ministerul Transporturilor a emis Autorizaţie de Construire pentru secţiunea din Voluntari fără PUZ

Ministerul Transporturilor a emis miercuri, 5 iulie, Autorizaţia de Construire pentru secţiunea de 850 de metri din Autostrada Bucureşti – Ploieşti fără PUZ de la Primăria Voluntari.
Aceasta prevede şi racordarea unei străzi la noua şosea de mare viteză.

CNAIR a anunţat că fost eliberată autorizaţia de executare a lucrărilor de construcţie pentru "Tronson km 1+610 – km 2+450 şi racordarea străzii Cumpenei cu Autostrada" din investiţia "Autostrada Bucureşti – Braşov, Secţiunea Bucureşti – Ploieşti, Sector 1, km 0+000-km 3+325, Nod Centura Bucureşti km 6+500, Nod Moara Vlăsiei km 19+500".

Lucrările autorizate se vor executa doar pe terenul aparţinând domeniului public al statului, prin Ministerul Transporturilor, în conformitate cu prevederile HG. nr. 381/2009 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată rămase de expropriat, siuate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică Construcţia autostrăzii Bucureşti - Braşov, tronsonul Bucureşti – Ploieşti, cu modificările şi completările ulterioare, şi raportat la Deciziile de expropriere, emise de CNAIR SA.

Valoarea lucrărilor autorizate, fără TVA este de 22,59 milioane de lei.

http://www.economica.net/autostrada-bucuresti-ploiesti-ministerul-transporturilor-a-emis-autorizatie-de-construire-pentru-sectiunea-din-voluntari-fara-puz_140385.html


miahi

^^
Conexiunea despre care se vorbește dintre Strada Cumpenei și A3 ar fi următoarea?:


voicul

Cum ai desenat, ar trece direct peste A3. Cred ca este mai pe la E, astfel incat sa fie 2 iesiri pentru casele din Voluntari, de langa padure.

miahi

^^
Ma gândeam ca poate au loc sa conecteze cumva drumul sub pasajul peste Popasului direct în giratoriul oval...

voicul

Ar fi o solutie asa. Eu m-am luat strict dupa linia dreapt trasata de tine cand am dat raspunsul.

Atunci ar trebuie dusa str. Cumpenei pana aproape de lac ca sa treaca pe sub.

TibiV

Quote from: voicul on July 07, 2017, 03:22:41 PM
Cred ca este mai pe la E, astfel incat sa fie 2 iesiri pentru casele din Voluntari, de langa padure.
Probabil este vorba de drumul din pozele urmatoare, asupra carora am atras atentia la momentul respectiv....
Pozele sunt din 23 aprilie.
In prima poza se vede o masina care vine dinspre Cumpenei si se indreapta spre Popasului...

... iar in a doua poza (facuta cam din dreptul locului unde se afla masina in prima poza) se vede drumul in sine, care in punctul acela face o curba usoara la stanga si se indeparteaza de traseul autostrazii. In dreapta pozei  este terasamentul autostrazii.
A doua poza este facuta spre sud, adica spre zona cu case pe pe Cumpenei si spre CF M800:

Cu zoom mare....

Si vedere spre Popasului.


Iar in filmarea lui ciprebbe de acum doua saptamani se vede destul de bine drumul incepand cu 01.45
Iar la 02:20 se vede terasamentul pozat de mine mai sus si chiar un compresor care se plimba fix in curba unde strada se indeprteaza de aliniamentul autostrazi...

Nu cred ca putem discuta despre nici o alta varianta de racordare a str. Cumpenei cu autostrada in alta parte decat prin giratoriul de la Popasului.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

miahi

^^
@TibiV multumesc pentru "clarificari" .

panzer

Acum "Hai Aktor"! Se apuca si Jana de FdG. De 1 Decembrie 2018 e gata!  :lol:

Multumim tututor de lamuriri.

sursasecreta

Asta a fost una din variantele propuse de antreprenor in primavara trecuta pentru conexiunea Str. Cumpenei-Str. Popasului. Nu e clar daca e varianta finala/cea care se va executa.

Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.

TibiV

Zic si eu asa, la bunul simt, tinand seama de ceea ce am vazut in teren...
Cred ca se va intampla asa:


Cu verde am marcat vechiul traseu al drumului (ca "strada" este prea mult pentru un drum de pamant...) care in mod clar "se rupe".
Cu galben am marcat portiunea vechii strazi care se transforma in bretea de intare pe A3 pentru cei care vin dinspre Racovita....
Cu mov am marcat felul in care "noua" strada Cumpenei va intra in giratoriu, si este evident ca nu va putea intra direct in A3... Pentru ca ar intra "peste" breteaua de descarcare in Popasului pentru cei care vin dinspre Bucuresti...
Asa ca va merge pana aproape de giratoriul de pe Popasului. Unde sigur le va da prioritate celor care vin pe breteaua dinspre Bucuresti....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

miahi

Acum ca am cam "deslușit" cum se va conecta Cumpenei la A3 (dreptunghiul Verde), oare ce se va întâmpla pe breteaua dinspre Popasului spre București (dreptunghiul Portocaliu), cumva o alta strada noua spre balta Saulei :


stent76

#13273
probabil va merge in paralel cu autostrada si va trece pe dedesupt undeva inainte de viaductul de la calea ferata, la cimitir.
breteaua din est, pozata mai sus mi se pare cu sens unic spre sensul giratoriu

cezar-mario2012

 Ce tot vă agitați cu acea stradă  :book: , va fi paralelă cu autostrada și va intra direct in nod acolo unde va intra și breteaua de București - Popasului.



...se vede clar în filmare.