News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

Ciprianul

Aici e marele minus al Romaniei. Posturi ocupate de nepoti.......
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

vancouver

Quote from: danutzu_1069 on June 02, 2017, 03:38:23 PM
Asta chiar am ratat... Mi-a scapat trecerra pe fonduri...

Nu a existat nici o "trecere". Din totdeauna se putea. Numai ca trebuia sa cerem. Inclusiv coridoarele TEN-T s-au putut modifica la cererea noastra.

La A3 s-a folosit in mod intentionat minciuna ca UE nu ne da bani, pentru a justifica alte moduri de finantare, cum ar fi PPP.

In Master Plan A3 Bucuresti - Brasov este trecuta si este destul de sus in lista de finantare europeana. Bine, de fapt acolo nu se precizeaza exact finantarea, doar s-au stabilit niste prioritati si se sugereaza niste moduri de finantare. Daca vrem neaparat sa facem PPP numai pe 53km de la Comarnic la Brasov si sa dam 8 miliarde in loc de 0,3 miliarde, nimeni nu ne poate impiedica.

Un extras din MasterPlan varianta 2015:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

disney

Cei care sunteti in tema, vedeti raspunsul CNAIR referitor la A3 in zona km 1+600 - km 2+450.

Ei zic ca in 24 Mai au fost instiintati despre emiterea azivului din 11 Aprilie. Mai bine de o luna ca sa ii informeze? Au fost in vacata sau ce?
Si apoi zic ca trebuie sa i se faca publicitate 1 luna la aviz, deci sa zicem pina in vreo 15 Mai, dupa care ar fi emisa hotarirea finala.
Iar ei la data de 24 Mai inca nu stiau daca s-a facut asta sau nu? :lol:
Adica asteapta inca o data mai bine de 1 luna ca sa ii informeze despre asta? E clar cat si unde ii doare de proiect.

GDPR

#12918
^PUZ Voluntari: 30 zile pentru publicitate + inca nu stiu cate zile ca sa se intruneasca consiliul si sa voteze hotararea de aprobare a PUZ-ului + 30 zile pentru avizul de legalitate de la Prefectura pentru HCL. Deci prin septembrie o sa avem autorizatia de construire, in august sunt cam toti plecati si n-are cine sa semneze.

stangabriel

Au aparut paleti cu borduri in zona nefinalizata de la intersectia A3 cu centura Bucuresti.

adi

Din cate am vzaut zilele trecute, la giratoriul de sub A3 pe DNCB,vor sa delimiteze banda de mers inainte pe directie, Otopeni-A2

Iceman

Ce se mai stie de PT al celor de la Maltauro(Nadasel-Mihaiesti) a fost predat pana pe 31 mai???....Sau asta putem afla cel mai repede saptamana viitoare dupa zilele astea libere...

mvmocanu

Pe lotul Maltauro (Nadasel-Mihaiesti) am vazut ca au inceput sa faca ceea ce par a fi niste decopertari in punctul acesta https://goo.gl/maps/aU218wXs1F92 si acesta https://goo.gl/maps/RbZZxjPzTtT2. Erau cateva excavatoare, basculate si in al doilea loc era si un container birou

TibiV

disney,

In raspunsul primit de tine se spune:
"In data de 24.05.2017, CNAIR SA a fost informata cu privire la emniterea de catre Consiliul Judetean Ilfov a avizului nr. 3045/11/SF11.04.2017. Acest aviz este urmat de o perioada de publicitate a proiectului PUZ de de 30 de zile pe site-ul Consiliului Local Voluntari."

Eu inteleg ca "perioada de publicitate de 30 de zile" incepe de la data emiterii avizului.
Deci ar fi trebuit sa se incheie de acum 3 saptamani.

Ar cam fi timpul sa fie aprobat de CL Voluntari, nu ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Teo

Confirm începerea lucrărilor pe lotul Maltauro.

Excavatoare și bascule deocamdată.

Plăcuțele de pe marginea șoselei, care prezintă Șantierul erau noi.

Prin sensul giratoriu de la Nadaselu se circula ok.

alexbb

Multumim disney:cheers:

Pe scurt, pe ''ciotul'' A3 Bucuresti nu se poate deschide nimic partial inainte de receptia finala. Conform prevederilor contractuale, lucrarile vor fi finalizate la 30.11.2017, darcand vine vorba de problemele cu autorizatia de constructie, partile contractante incearca diminuarea impactului problemei mentionate, atat in ceea ce priveste progresul fizic cat si din punct de vedere al costurilor asociate intarzierilor reclamate de catre Antreprenor, determinate de obtinerea cu intarziere a avizelor/acordurilor necesare de la institutiile abilitate in acest sens.

Deci antreprenorul a reclamat intarzierile, plus niste costuri asociate si probabil are si o estimare asupra impactului privind termenul final. Deja au licitat foarte jos si presupun ca lucreaza cu minimum de oameni si utilaje. Imi e teama sa nu ne lungim inca un an cu ciotul asta. Daca mai si ploua in noiembrie, parca vad ca iar ne ia vremea prin surprindere si din cauza a 5 zile cu ploaie la toamna, se prelungeste termenul cu 12 luni. In fine, nu stiu ce am putea face sa mearga lucrurile inspre normal in tara asta.

GDPR

Tibi, cele 30 de zile ar trebui sa inceapa sa curga din momentul in care CL Voluntari a primit avizul de la CJ si s-a publicat anuntul la ziar si/sau prin afisaj local. Au facut asta?

TibiV

Am fost curios sa aflu asta...
Dar site-ul primariei Voluntari este de tot kk...

Nu au sedinte de CL, nu au proiecte de Hotarari, (ultima HCL este din noiembrie 2015), adica nu au nimic...
Este adevarat apare "Consulare publica PUZ A3 pe teritoriul orasului Voluntari", dar nu apare data la care a fost postat, data limita pana care se pot depune propunei, nu apare nimic...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

infraAdi_ro

Au inceput lucrarile de descarcare/cercetare arheologica pe lotul Maltauro.Au aprox 6situri de sapat si lucrarile se fac la suprafata cu excavatoarele si apoi totul va fi manual.Au nevoie de foarte multi oameni,aprox 30 la un sit.
Se va lucra la amenajarea organizarii de santier la Nadaselu,alee pavate,parcari,parculet etc :-)
In zona Sardu unde este problema cu traseul care trece aproape de case,intradevar aceea zona e zona sinistratilor,casele au fost facute dupa ceva inundatie mare (nu stiu anu)iar SF a fost facut dupa hartile vechi din anii 70 deci fara cercetare in teren.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

alin_simeriaveche

Cei de la Strabag lucrau destul de susținut între Recea și Ogra