News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

@BogdanCluj: Scuze, acum am văzut. Uite aici Ogra-Câmpia Turzii. Dar e vorba de proiectul ilustrativ, nu de PT.

panzer

Quote from: Valeantudor on December 17, 2016, 04:38:51 PM
politia Ilfov a avizat negativ deschiderea bucatii pana in Popasului.
La cum este facuta intrarea in Bucuresti cu o intersectie in T asteptam si Politia Bucuresti sa isi dea avizul negativ. Motivul este acelasi. Nici Popasului si nici Petricani/FdG nu sunt strazi sa preia traficului unei autostrazi cu 3 benzi. Toate trei sunt moarte complet acum la ora de varf fara A3.
Doar retoric: nici Maniu nu poate prelua A1. Militia de atunci o fi dat avizul sau se bazau pe cota de benzina si cozile de 5 ani pentru o Dacie?

Un prim pas a fost facut desi poate inconstient: semaforul de pe Pipera/Iancu Nicolae. Restrictioneaza iesirea din Bucuresti in favoarea intrarii. Iesirea va fi redirectionata spre A3. Intrarea are acum o varianta mai buna prin Pipera.

icristian

Poate ar fi o solutie ca autostrada sa fie folosita doar ca iesire din bucuresti (intrare pe autostrada).

Oricum eu nu cred ca daca se va deschide autostrada ar fi traficul mai naspa. Poate o sa fie mai aglomerat cateva saptamani pana se ajusteaza. Daca o sa fie prea aglomerat sa iesi de pe autostrada la popasului, lumea nu o sa mai mearga pana acolo si o sa prefere alternative.

Ganditi-va si la partea buna, cei care vor sa iasa pe autostrada sau pe centura, nu vor mai aglomera toata pipera.

dr4qul4

iar avem discutia asta? Pentru cei care nu au auzit de waze sau here maps le recomand sa iasa/intre pe la Popasului doar in weekend. In timpul saptamanii vom folosi tot centura.

Dar in weekend, e pustiu prin Pipera. Si nici autostrada A3 nu are cine stie ce trafic.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


rvemis

S-a deschis giratorul in Popasului...deocamdata fara acces in autostrada...probabil sa se acomodeze lumea

GDPR

Quote from: Valeantudor on December 17, 2016, 04:38:51 PM
politia Ilfov a avizat negativ deschiderea bucatii pana in Popasului. Totusi, din cate am inteles CNADNR poate aproba deschiderea tronsonului chiar si asa deci ne putem astepta la surprize.

Eu stiu ca doar avizul Brigazii de Politie Rutiera este obligatoriu in cazul drumurilor. Despre ce Politie Ilfov e vorba?

Sorin62

La nodul de la Moara Vlăsiei se montează parapeții metalici pe bretelele de acces aferente sensului spre București. Breteaua de intrare este finalizată. La Popasului avem sensul giratoriu funcțional, semne de circulație, marcaje (cu vopsea galbenă). Am senzația că mâine se poate deschide.

Nightwolf

#11813
^^

Brigada Rutieră este competentă doar pe București. Acolo este județul ILFOV, așadar SR Ilfov dă sau nu avize Adi ...

panda_no 5

Daca se deschide astazi va trimit poze.

GDPR

Merci pentru precizare @Nightwolf. Dar in cazul asta, avizul Serviciul Politiei Rutiere Ilfov este obligatoriu, nu?

alexbb

La nodul din Moara Vlasiei sunt destul de avansati si cu giratoriul dinspre Moara Vlasiei. Au construit mijlocul din 2 randuri de borduri pe laterale, ramane doar sa inchida circulatia pe drumul vechi si sa termine si pe mijloc.

paulmare

#11817
^^
Inspectoratul de Poliție al județului Ilfov prin serviciul de Politie Rutiera da "avize" pentru Voluntari
si in plus le mai trebuie "aviz" de la CL Voluntari care au in administrare Popasului si Emil Racovita

https://if.politiaromana.ro/ro/ipj-ilfov/servicii-judetene/serviciul-politiei-rutiere

f.  Avizeaza lucrarile si amenajarile rutiere, din judet, in conformitate cu prevederile legale si participa la executarea semnalizarilor rutiere
a. Organizeaza intreaga activitate, la nivelul judetului Ilfov, pe linie de circulatie pentru indeplinirea sarcinilor ce ii revin si conlucreaza cu organismele centrale de specialitate, pentru stabilirea si luarea masurilor care sa asigure cresterea gradului de siguranta rutiera

danutzu_1069

Se circula prin giratoriu de pe popasului.
Filmarea mai tarziu.

Ionut

Ce marcaje sunt? Galbene sau albe?