News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Ionut

De confirmat nu poate nimeni sa zică exact data, insa asa e, saptamana viitoare ar trebui sa se deschida.

georgec

Am inteles ca astazi s-a semnat contractul pentru A3-centura Rasnov-Cristian. Poate cineva sa confirme?

icristian

Daca te referi la articolul asta: http://www.economica.net/autostrada-comarnic-brasov--a-fost-desemnat-in-sfarsit-un-constructor-pentru-lotul-rasnov-cristian_129946.html
avand titlu mare: Autostrada Comarnic-Braşov: A fost desemnat în sfârşit un constructor pentru lotul Râşnov-Cristian
Atunci nu prea cred ca s-a semnat ceva. Articolul cita informatii de aici si a spus ca inca poate fi contestat asa cum si NGC20 a zis.

voicul

Am putea avea inca 20 de kilometri de autostrada in ajun de Revelion. In schimb, zona Pipera va fi si mai aglomerata

Romania mai incheie un an in care autostrazile raman mai mult promisiuni pe hartie. Cu putin noroc vom avea totusi in 2016 aproape 20 de kilometri noi de sosea de viteza.

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/ingrasand-porcul-in-ajun-am-putea-avea-20-km-noi-de-autostrada-cati-kilometri-sunt-prevazuti-pentru-anul-2017.html

---
"Strada Popasului este extrem de aglomerata la orele de varf, dimineata si seara, cand coada de masini se intinde pe aproape un kilometru, pana in Pipera. Evident ca artera se va aglomera si mai mult cand A3, autostrada Bucuresti - Ploiesti, va ajunge pana aici."

E ca si cum ar da in folosinta 1 singura banda, si dintr-o data, toti soferii ar vrea doar sa intre in B.
Nu contest ca va fi mai agolemrat,dar:
Nimeni nu zice ca se face si banda de iesire, deci probabil undeva in B va fi mai liber, pentru ca lumea va iesi pe acolo?

Cineva neavizat ar putea spune chiar: sa nu se mai fac autostrada ... daca tot creeaza trafic!

panda_no 5

S-a tot lucrat in ultimile zile la bucatica dintre str Popasului si CB.
Cred ca in scurt timp ii da drumul, e chestie de o zi-doua cred eu.
Astazi la ora 18 se asfalta pe ultima portiune dinspre Popasului.
Au aparut si indicatoarele spre Ploiesti - Brasov. :D
Ceva oficial se stie?

NGC

#11795
Quote from: NGC20 on December 08, 2016, 04:20:36 PM
Quote from: NGC20 on December 07, 2016, 10:31:41 PM
Si daca tot suntem aici, sa va mai dau o veste buna despre licitatia "Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare", suspendata in 23.11.2016.

Contestatia ASTALDI a fost partial acceptata si se vor adopta masuri de remediere, asa ca suspendarea se va ridica.

Quote from: Ionut on December 07, 2016, 10:44:30 PM
E chiar o veste buna pentru contestatia Astaldi. Deci se remediaza "din mers" si se deblocheaza, nu mai trebuie ANAP sa-si dea iar acceptul? Sau o luam de la capat?

Quote from: NGC20 on December 07, 2016, 11:19:26 PM
CNAIR trebuie sa adopte masurile de remediere indicate de CNSC.
Nu are treaba cu ANAP.

Mai jos sunt masurile dispuse de CNSC.

QuoteConsiliul dispune publicarea în SEAP a unui document clarificator prin care se vor clarifica următoarele aspecte:
- sub-clauza 15.4 din acordul contractual se referă doar la prevederile art. 15 alin. (1) din Legea nr. 72/2013;
- completarea clauzei de la art. 6 din acordul contractual, de plată a unei penalităţi de către antreprenor în ipoteza în care nu respectă termenul de 5 zile pentru mobilizarea utilajelor, cu menţiunea că antreprenorul are posibilitatea recuperării penalităţii în cauză dacă recuperează întârzierea şi se încadrează în graficul de execuţie aprobat.
- se va preciza în concret care sunt activităţile de proiectare ce intră în sarcina antreprenorului

Decizia nu a fost contestata de catre CNAIR.

Astazi s-a anulat suspendarea si s-a reluat licitatia. Noul termen pentru depunerea ofertelor este 18.01.2017.

Beowulf

Credeti ca in 2017 ar exista vreo sansa cit de mica sa reinceapa lucrul la Suplacu - Bors?
Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

yetiman

Realistic? NU!
Trebuie reluata licitatia (daca se imparte in 2 loturi vor trebui refacute si caietele de sarcini), clarificarile, ofertele, apoi contestatiile, stabilirea castigatorilor, semnarea contractelor.

Numai pana insir eu toti pasii necasari aici in mesaj si am ajuns imediat in 2017...  >:(
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alecu26

poate o noua expertiza. Acolo fidic galben e o porcarie. Ar trebui un tip de contract cost+fee, in care sa se hotarasca de comun acord ce se repara, cum se repara, cu ce se repara, (ma refer la armaturi lasate libere sau lipsa, grinzi, si materiale de constructii de tot felul).
Drumurile noastre POATE;

Bogdan_Cluj

Ma puteti ajuta va rog cu un link catre plansele pentru Campia Turzii - Tg.Mures?
(caut de jumatate de ora si nu le gasesc)

Multumesc

PS: exista un loc unde se gasesc toate plansele (poate ar fi fain sa existe) sau un mod mai inteligent de a cauta?

Valeantudor

#11800
Am venit azi pe A3 si, la iesirea catre DNCB, erau aproximativ 4 masini de suport cu muncitori care inspectau asfaltul nefolosit pana acum (practic, intrarea pe pasajul peste DNCB). Au si decupat o bucata de 1x1m in asfaltul ala, probabil pentru a o repara. La capatul celalalt sunt deja pregatiti sa-i dea drumul. O sa incerc sa fac niste poze peste cateva ore.

Eu, personal, sunt foarte ingrijorat de trafic. Locuiesc in Domus (complet situat la 100 metri de descarcarea in Popasului) si chiar fara traficul de pe A3 se formeaza o coloana pana la cele trei blocuri de pe Popasului dimineata, la ora 8:30. Acelasi lucru se intampla seara, intre 18 si 19, insa pe sensul invers. Daca au de gand sa descarce A3 in Popasului vor trebui sa vina cu o solutie si pentru intersectia Emil Racovita-Bucuresti Nord, inclusiv sensul giratoriu care conecteaza si Sos. Pipera. Acum politia locala incearca zilnic sa degreveze traficul la orele de varf insa chiar si asa se sta mult bara la bara. Similar, m-as astepta sa vad si o reconfigurare a semaforului de la intersectia Popasului-Colentina/Eroilor astfel incat sa poata trece mai multe masini pe un verde. Eu as mai adauga si un semn de obligatoriu inainte si la dreapta intrucat masinile care o iau la stanga blocheaza, de obicei, intersectia. Pentru directia la stanga s-ar putea folosi ruta str. Becheanului si str. Rodica sau Caporal Musat.

stangabriel

Quote from: alecu26 on December 16, 2016, 04:22:29 PM
poate o noua expertiza. Acolo fidic galben e o porcarie. Ar trebui un tip de contract cost+fee, in care sa se hotarasca de comun acord ce se repara, cum se repara, cu ce se repara, (ma refer la armaturi lasate libere sau lipsa, grinzi, si materiale de constructii de tot felul).

Si daca se tot re-re-re-reliciteaza si se imparte pe mai multe loturi, de ce nu se poate pana la Nusfalau? Lucrari mici sunt pana la Ip, nu? Nusfalau ar fi finalul sectorului usor si s-ar apropia mai mult de Zalau, plus scapam de giratoriu stupid de la Marca, cu trecerea la nivel cu calea ferata. Ce documente ar mai fi nevoie pentru Nusfalau?

Valeantudor

#11802
Revin cu detalii: se pare ca sunt probleme cu ceea ce a livrat Pizzaroti (caseta aia de 1x1m se pare ca are legatura cu asta - nu am aflat inca mai multe detalii despre ce problema e vorba dar voi mai vorbi zilele astea cu ei sa aflu). Apoi, pt a-l da in folosinta trebuie reconfigurat si unul din sensurile giratorii de la DNCB, care intampina aceleasi probleme legate de Pizzaroti. In final, mai este o problema legata de trafic (ce am semnalat eu in postul anterior): politia Ilfov a avizat negativ deschiderea bucatii pana in Popasului. Totusi, din cate am inteles CNADNR poate aproba deschiderea tronsonului chiar si asa deci ne putem astepta la surprize.

carutasul

Dupa parerea mea, cel mai bun lucru acolo ar fi o bretea provizorie pentru  facut stanga la centură ( peste calea ferată ) Presupun ca ar fi destul loc sa treaca o bretea si pe sub pod, ca sa le permita si celor care ies din Voluntari sa faca dreapta , nu cred ca sunt foarte multi. Cei care ies din Voluntari ar putea folosi giratoriul existent acum ca sa poata face si stanga si asa ar putea folosi centura in conditii mult mai bune ( asta s-a mai remarcat pe aici) . Nimic mai definitiv decat provizoriul  :)

panda_no 5

#11804
@Valeantudor

Te-ai uitat in paginile anterioare sa vezi citeva zeci de poze cu lucrarile efectuate pe bucatica de linga str Popasului?
Crezi ca sunt facute cu acordul cuiva?