News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#660

Nu stiu exact in ce an au facut listele insa actualizarea s-a facut prin informarea proprietarilor la avizierul primariei destul de curand(altfel nu vedeam ridicarea de pe harta).
Daca nu e identificat proprietarul nu ai cum sa fi nominalizat.Ei cam asta asteapta sa apara proprietarul iar sumele consemnate trebuiesc prevazute pt toti si repet sunt conform grilei.
Nu ai ce ataca momentan.
Sugerez de urgenta o vizita la primarie si una la OCPI unde sa aduci la cunostina autoritatilor ca esti proprietarul parcelei XXXXXX si ca planul nu e conform cu realitatea din teren.

LE:
Quote from: ticker on June 01, 2016, 03:33:14 PM
@cipribebe

De acord cu tine cu o exceptie... la vanzare cumparare platesti impozit la stat de 2/3% din valoarea vanzarii, nu din cea notariala. Asta e corect?
Sti si cui trebuie sa ii multumim pt asta? :D.  Tot asa putem vedea acciza la carburanti, ce curs are pt euro...dar sunt alte discutii complet off si vom fi urechiati.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

expropriatul

#661
Am fost si la primarie si la OCPI.
Si nu de acum, din 2013.
Am fost si la prefect, si la subprefect, si la Benea- presedintele CJ. Toti stiu. Toti tac. Zic ca de la Bucuresti, ca ei nu au treaba, nu stiu nimic, etc.
Primaria din comuna  sustine prin primar ca nu se va face nimic si sa stau linistit.

nicolaem

te-ai uitat pe site http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html
?
unde mai exact sunt problemele de care spui.
terenul e in comuna unde zici ca primarul iti spune "ca totul e ok"?
asta ma face sa cred ca intre dezvolatator si primaria de comuna exista o legatura....

iuli

Îmi pare rău de situație dar în momentul în care aud că primarul zice să stai liniștit eu nu aș sta liniștit. Acțiunile în justiție trebuie să se îndrepte spre primărie cu mai mari șanse de reușită.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

usiabc

@expropiatul
casa ta  e una dintre aceste 2?


iuli

Casă la schimb în Siberia poate într-o baracă. Acum să fim serioși, să stea un proiect de interes național pentru că unuia sau altuia nu îi convine sau nu îi place? Vei primi notificare de despăgubire și dacă nu îți convine prețul ataci în justiție și vezi rezultatul. Dacă nu primești notificare înseamnă că nu apari într-o evidență. Mai mult ca sigur undeva Primăria a dat-o în gard, iar în acest caz dai în judecată Primăria și să te despăgubească ei cu toate cheltuielile aferente.

Nu e greu de înțeles și ți s-a explicat în toate modurile posibile.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

expropriatul

Quote from: nicolaem on June 01, 2016, 05:05:05 PM
te-ai uitat pe site http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html
?
unde mai exact sunt problemele de care spui.
terenul e in comuna unde zici ca primarul iti spune "ca totul e ok"?
asta ma face sa cred ca intre dezvolatator si primaria de comuna exista o legatura....

M-am uitat.
Am dat search dupa localitate, comuna si nr cadastral.
Nu s-a intamplat nimic.
Trebuia sa imi gaseasca locatia ?

Primarul care a dat autorizatia nu e cel care astazi neaga construirea centurii.
Nu are nici o legatura una cu alta.
Nu e problema mea cine a dat autorizatia sau nu. Eu am platit o casa construita cu autorizatie, pe care am primit de la OCPI nr cadastral ( apropo acest OCPI dormea in 2012 cand imi dadea nr cadastral, nu stia ca trece o autostrada fix pe acolo ? asta apropo de intrebat institutii inainte de a cumpara..)
Situatia din prezent este clara. 2 case, 1 prin credit prima casa, si una platita cash cu contract de VC la notar, care sunt, dar nici nu sunt in HG, ptr ca sunt proprietari neidendificati conform GUVERNULUI...
Nu am obiect sa ma judec cu primaria.
Ce sa contesti in instanta ???

expropriatul

#667
Quote from: usiabc on June 01, 2016, 06:13:25 PM
@expropiatul
casa ta  e una dintre aceste 2?

Nu.

Alea o fi altele, din restul care mai sunt.

ticker

Nu OCPI are treaba cu autostrada. In actele lui esti proprietar.

Primaria e cea care face PUZ-ul. Primaria e cea care trebuie sa depuna PUZ-ul la OCPI. Si tot primaria prin PUZ stie pe unde trece sau nu autostrada.
Daca a fost totul legal atunci autostrada trece pe altundeva. De unde stii ca autostrada trece prin terenul tau?

Ai vazut PUZ-ul de la primarie? Il au mai mult ca sigur pe perete in birou la Primar sau la urbanism.

expropriatul

#669
Autostrada trece prin case. Legal.
in HG la nr meu cadastral apare terenul expropriat si un proprietar neidentificat.
La OCPI apare in proprietatea statului terenul de la respectivul numar cadastral. La primarie platesc in continuare la 3 ani de la emiterea HG-ului si transferului de proprietate catre stat, taxe si impozite ca si cum nimic nu s-ar fi schimbat.
Nu am avut acces la PUZ.

alecu26

#670
Iuli, nu e așa simplu. Nu poți sa dai 5000 de euro ca așa e grila notarilor și sa îi demoleze la om casa. Poate avea copii, sa fie bolnav, etc.
În vreo juma de an sau mai rău eventual câștigi procesul și iei 20.000 de euro sa zicem. Nimeni nu garanteaza ca găsești ceva echivalent unde sa locuiești cam în aceleași condiții cu acești bani.
Ți se pare un mod normal de a fi tratat de stat tu ca și cetățean?  În UE în 2016?
NU. Incapacitatea statului de a funcționa corect nu trebuie reparata prin pedepsirea cetățenilor.
Drumurile noastre POATE;

expropriatul

#671
Mi-am facut cont pe acest forum, in speranta ca voi intalni oameni deschisi cu care sa pot discuta aceasta problema care mi-a fost creata contrat vointei mele si care ma pot sfatui daca au experienta cu spete identice, cum se procedeaza concret. Nu pot sa cred ca in Romania stat UE in anul 2016 ti se dau 10000 de ron si esti aruncat in strada cu casa demolata. Refuz sa cred asa ceva.
Un lucru vreau sa fie clar. Imi doresc sa o rezolv cat de repede in sensul ca inteleg foarte bine necesitatea construirii acestui drum, dar nu putem fi batjocoriti ca ultimii oameni.

infraAdi_ro

#672
"La OCPI apare in proprietatea statului terenul de la respectivul numar cadastral. La primarie platesc in continuare la 3 ani de la emiterea HG-ului si transferului de proprietate catre stat, taxe si impozite ca si cum nimic nu s-ar fi schimbat.
Nu am avut acces la PUZ."
[/quote]iv

Aici poate fi o eroare....Daca la OCPI apare in proprietatea statului terenul  de la respectivul numar cadastral atunci ceva nu e in regula....Iti recomand sa iei legatura cu un topograf,sa vada exact ce acte detineti si daca intradevar terenul dvs si casa se afla pe aliniamentul expropriat.Deasemenea topograful(sau dvs personal) se poate interesa la OCPI prin cererea unui extras de carte funciara sa vada tot trecutul si prezentul acestui teren si constructii pe care il detineti.Daca doriti cunosc un topograf din zona care lucreaza si la OCPI.

Si daca intradevar va trebui sa fi-ti expropiat si nu va convine despagubirea pe care o primiti va puteti adresa in instanta.Cunosc situatii asemanatoare la Soimus pe alinamentul autostrazii Soimus -Ilia,au fost expropriate 4 case si proprietarii nu au fost multumiti de despagubire si au castigat in instanta aprox 80000e pentru o casa.

P.S Va rog mult sa nu jigniti colegii care si-au exprimat o parere pe acest forum.Toti vrrem sa va ajutam dar nu conoastem detalii despre cazul dvs si vorbim fara sa avem acte in fata.Doar din ce ne-ati spus dvs incercam sa va ajutam fiecare cu ce poate.Va multumesc

Romania are un viitor doar daca are prezent!

expropriatul

#673
@anacronox, cea luata prin prima casa, este a vecinilor, casa este insa identica, sursa finantarii fiind diferita, am folosit exemplu cu banii statului pentru a demonstra cat de aberata e situatia.

infraAdi_ro

eu nu am inteles pana la urma cine apare in baza OCPI la respectivul numar numarul cadastral ???spuneati mainainte ca statul apare...sau nam inteles eu bine.Oricum eu stiu ca cand se aproba un proiect pentru autostrada,varianta ocolitoare etc se face o ridicare topo,un plan de situatie cu traseul autostrazii(in care se evidentiaza tot ce intalnesti pe traseu,case,retele de gaz,apa..etc) care va trebui depus la OCPI pentru fi  "introdus" in proprietatea statului.(dupa expropieri cred).Corectati-ma daca gresesc.
Romania are un viitor doar daca are prezent!