DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

radutm

Partea a II-a:







La intrarea in comuna Ghilad, asfaltul se intrerupe brusc la podul peste Canalul Lanca Birda:
cont inchis

radutm

Partea a III-a. Noul pod peste canalul Lanca Birda, la intrarea in Ghilad. Observati ce pod arhaic exista inainte:








cont inchis

radutm

Partea a IV-a (si ultima) este facuta pe a doua jumatate a drumului, intre Ghilad si Ciacova. Acest drum a fost asfaltat cu mai multi ani in urma (nu mai stiu exact in ce an).











La intrare in Ciacova o portiune din drum a ramas la stadiul de piatra cubica:




Ultima poza este facuta la intersectia cu un alt drum judetean, Ciacova - Giulvaz. Se reabiliteaza podul de la iesire din Ciacova care era un dezastru, probabil are peste 100 de ani.
cont inchis

filippasteur

Buna seara tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: care este starea DJ 582 (Slatina Timis - Semenic). Este deszapezit?

Multumesc,


Archi

A fost reabilitat recent. Daca este dezapezit nu stiu.

MHN

#530
Tot in judetul Timis, dar si mai aproape de Timisoara, am trecut sambata spre Giroc pe DJ595. Am surprins o imagine si cu situatia de pe DC318.

DJ595:








DC318:

Mai multe imagini pe forumul RATT, by me.

Am observat:
- mult praf si noroi uscat pe acostamente
- discontinuitati ale pistei de biciclete (situata pe partea dreapta)
- ca desi timp de cateva luni banda I a fost folosita pe post de parcare, consider ca s-a facut totusi exces de indicatoare rutiere cu semnificatia "Oprirea interzisa"
- ca se lucreaza in continuarea la modernizarea DC318

stefanudrea

Quote from: filippasteur on February 14, 2015, 07:37:14 PM
Buna seara tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: care este starea DJ 582 (Slatina Timis - Semenic). Este deszapezit?

Multumesc,
Deocamdata stiu ca e circulabil, dar mult timp a fost blocat desi era fara zapada, deci oricand se poate intampla orice.

cutter

Știe cineva (@alecu26?) dacă pentru DJ-uri (nefiind în responsabilitatea Min. Transporturilor) există standarde de cost și/sau normative privind proiectarea/reabilitare similare cu cele pentru DN-uri/autostrăzi? Mersi.

alecu26

buna întrebarea. Nu am nici o idee. Oricum pentru mine standardele de cost, dpdv ingineresc au valoare zero.

Se cada in capcana costului/km unde toti ziaristi comenteaza ca suntem mai scumpi ca in germania, sau mai scumpi ca si bulgaria...etc....etc

Nici un proiect nu seamana cu altul, nici un km nu seamana cu altul...cu atat mai mult când începem sa comparam proiecte din tari diferite.

Plus ca asa zisele standarde de cost in Romania trebuie citite cu grija...ca nu contin multe chestii. La un standard de cost de drum, trebuie sa adaugi standardul de cost de poduri, dupa aia de tuneluri, de consolidari (care nu exista cred) si tot asa.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

asztalos

S-a preluat portiunea de 300 de metri din DJ142 din localitatea Mica (drumul judetean care leaga mun. Tarnaveni cu comuna Balauseri).
Articolul in acest sens puteti citi AICI

alecu26

pacat insa ca din acelasi drum, dar ramura care duce spre TG Mures , mai ales in zona de pe langa Vila Vineea se degradeaza (din nou) vizibil si accelerat. Nenorocite mai sunt dealurile astea de argila din Transilvania.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adiarc

Autoritățile trebuie sa-si crească considerabil viteza de reacție...este f bine ca s-a finalizat aceea porțiune , dar a stat ani de zile pana sa înceapă lucrările , cu îngustare la o banda
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mopy

Buna ziua,
stie cineva care este starea drumului DJ153 Reghin - Sovata?

Dan74

Pe Street View in august 2014 e in stare buna, nu cred ca din vara pana acum sa se fi schimbat radical starea lui.

alibaba

da, starea lui este acceptabila.