DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.


GDPR

^Desi in articol se mentioneaza ca drumul "a fost" asfaltat, pozele atasate arata ca lucrarea e inca in curs de executie. Nu poti sa pui nicio baza in presedintii astia de CJ.  >:(

adiarc

2,3 km... :lol:  wow...o realizare epocala
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


voicul

Protest cu flori şi facturi din cauza drumului plin de gropi

Starea foarte proastă a unui drum judeţean din Botoşani a scos în stradă peste trei sute de oameni. E vorba de şoseaua dintre Dorohoi şi Barabani (Drumul judeţean 293), singura legătură a localnicilor cu oraşele din apropiere. Protestatarii au plantat flori în gropile din asfalt şi au venit cu facturi de mii de lei, plătite pentru a-şi repara maşinile.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Protest+cu+flori+si+facturi+din+cauza+drumului+plin+de+gropi

Hercule

Quote from: adiarc on July 11, 2016, 03:28:29 PM
Era finalizat ,dar ramân craterele din Chirpar ( acum o luna cand am trecut ultima oara )
@Adiarc: s-a terminat si in Chirpar, drumul e foarte bun dar nu e marcat. (sau poate o fi dar n-am vazut eu din cauza celor 2 cm de baliga asternuta pe drum  :lol:). In schimb dupa Chirpar spre Noul Roman incepe sa se strice, in special pe mijlocul drumului. Mai sunt si cateva zone frezate in locuri in care nu te-ai astepta.
Deșteaptă-te române!

dumbravaandrei

#756
^^
Eu am copilarit la Enescu (am stat acolo din 98 pana in 2007).
In primul rand e vorba de Dorohoi - Darabani.
In 2000 s-a asfaltat de la Dorohoi pana la iesirea din Dumeni (Cracalia). Dealul acolo nu a fost niciodata asfaltat. Nu inteleg de ce. De vre-o 20 de ani nu mai aluneca dealul pe acolo. Drumul si-a mentinut starea pana prin 2007 dupa care s-a facut praf, exact cum era inainte. S-a turnat covor asfaltic cu statie din aia mobila care prelua asfaltul razuit inainte, puneau adaos-urile necesare si apoi pe la spatele magaoaiei iesea drumul drept ca in palma. Prin 2005 s-a mai asflatat portiunea de la podul peste iazul Mileanca pana in Darabani.
Aia a fost ultima investitie in drum. Portiunea de asflat de la intersectia cu DN 29A pana la iesirea din Dumeni. S-a asfaltat in 2 luni si din cate am inteles garantia a fost de 5 ani.
Este un drum folosit preponderent de cei din Havarna. Cei din Dumeni mai au varianta prin Popeni cu iesire in DN29A la Dumbravita.
Portiunea de la iesire din Dumeni pana in Havarna e cu gropi de cand o stiu. Prin 2003 a mai fost peticita pe ici-colo dar tot dezastru a fost si dupa peticire.
De la Dorhoi si pana la Havarna, autobuzul (indiferent de companie) face 45 de minute...
Acum, problema e ca niciodata primarul din Havarna nu s-a inteles cu vecinii (com. George Enescu si cu cei din Mileanca). Sunt niste orgolii locale greu de inteles pentru cineva dinafara (mai pe scurt: prostia omeneasca si fudulia calicului cum se mai zice prin zona).
Mai merg pe la peste pe la Havarna / Mileanca (aviz amatorilor... baltile alea sunt fenomenale) si atunci cand merg iau aro-ul unui vecin, ca alta masina nu ma tine inima sa rup pe acolo.
Asa ca aia din havarna sa mearga sa-si scutere nitel primarul... drumul ala nu a fost facut exact pe portiunea ce tine de comuna Havarna. Si ei au cel mai mult de pierdut de acolo. Mileanca mai are o ruta alternativa de access spre Botosani prin Saveni iar cei din Enescu au 3 iesiri destul de facile la DN29A (la Dragalina, Comuna Cristinesti (unde am stat pana in 98 si socrii sunt de acolo :D), la Dumbravita (Comuna Ibanesti) si la Progresul (limita Trestiana / Satu Nou / Dorohoi)). Problema ar mai fi si pentru cei din Cordareni (singura lor cale de access e tot prin Dumeni)


adiarc

#757
@Hercule
Ok...mersi de info
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

vladb

#758
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarele informatii?
1. Starea drumului DJ106E (Alba-Sibiu): Sugag - Jina - Saliste - Orlat
2. Starea drumului DJ106D + DJ106R (sibiu): Orlat - Poplaca - Sibiu.
3. Din ce vad Gmaps se poate ajunge - via DJ106J + DJ 106A la Sibiu din Gura Raului, dar cei 5km de pe DJ106J pana la intersectia cu DJ106A nu sunt asfaltati. Oare sa ma incumet? Banuiesc ca direct de la Baraj (DJ106M) spre Paltinis nici nu incape discutie.

Multumesc.

Io

Sugag - Orlat - Gura Raului l-am facut eu acum 2 ani. Drum frumos, asfalt, nu foarte lat indeosebi prin sate, poti sa-l parcurgi cu orice masina normala.
De la Gura Raului eu am mers la Paltinis pe drum neasfaltat (pina la DJ 106A) dar mers incet nu am avut probleme.
Neaparat viziteaza Muzeul Astra.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

vladb

^
Multumesc, dar sunt in delegatie si incerc sa pierd cat mai putin timp pe drum. Multumesc de sfaturi. De la Gura Raului - te referi la localitate nu de la baraj peste munte?:D

adiarc

intre Gura Raului si Paltinis este acum asfalt
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR


GDPR

Drumul spre Sarmizegetusa Regia distrus de ape pe şapte porţiuni

http://gazetadedimineata.ro/actualitate/drumul-spre-sarmizegetusa-regia-distrus-de-ape-pe-sapte-portiuni/

Parca de-abia a fost construit?

TibiV

Pai asa zice articolul...

Quote
Şoseaua care face legătura cu Sarmizegetusa Regia a fost dată în folosinţă de Consiliul Judeţean Hunedoara în primăvara acestui an, fiind construită pe un proiect finanţat din fonduri de la UE, prin Programul Operaţional Regional 2013.  Modernizarea drumului dintre localitatea Costești și cetatea Sarmizegetusa Regia a început în luna august 2015 și a costat 18,2 milioane lei.

Mama lor de bani europeni. :(
Noroc ca puteam da vina pe "conditiile meteorologice extreme"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)