DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doryan93


Sică

Saluti oameni buni! Aveţi cumva idee care este starea drumului între Slatina-Timiş şi Gărâna? Mulţumesc anticipat.

p.s.: sper să fii nimerit topicul, că nici nu ştiu exact ce indicativ are drumul acela: judeţean, comunal?

Pelbartus

E judetean, dar inainte arata ca forestier/comunal.  :lol: E in reabilitare momentan dupa ce zeci de ani a fost vai s-amar.

Daca ai masina mica, nu te du pe acolo. Momentan stiu ca pot trece camioanele cu asfalt venind de la statia din Slatina Timis pana aproape de Semenic, unde de curand au terminat de asfaltat Valiug-Garana. Fara o bucata de 500m.

Sică

În principiu pentru a ajunge la festivalul de Jazz mă interesa. Deci e încă într-o stare "nerecomandabilă". Mulţumesc de promptitudine!  :cheers:

Archi

Am fost acum un an pe acel drum dar cu o masina asa:



mariansb

Drumul Slatina Timis - Garana ar trebui sa fie gata la finalul acestui an

http://www.caon.ro/pas-inainte-pentru-legatura-cu-valiugul/1155066
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

#306
Weekendul trecut am fost la Muntele Mic. DJ608A , dupa Caransebes pana sus , e in stare buna, cu ceva portiuni din placi de beton in zona satelor de la baza, iar pe urcare drumul nu e marcat.
Se poate ajunge cu masina pana la crucea de deasupra statiunii, iar de acolo daca se merge putin pe creasta, catre pietrele lui Scorilo, se vede frumos spre Otelu Rosu si Poiana Marului.
Proprietarul pensiunii ( is doar 3 deschise vara) ne a spus ca e practicabil drumul spre Poiana Marului, fiind un forestier, pe alocuri mai pietros si mai ingust incat e un pic dificil daca intalnesti o masina din sens opus. Ne a mai zis ca inainte cu o zi venise un turist cu un Logan de la Poiana Marului.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

dr4qul4

faptul ca a trecut un Logan pe el nu inseamna ca e si "practicabil" .
acum 2 ani, am fost cu 2 renault symbol (75% logan) de la pitesti la bradetu pe DJ703i si de acolo inca 30 km pe drumul forestier care continua traseul pe valsan........masinile au trecut dar la un moment dat noroiul avea 1 metru (asa ca ne-am dat jos si am impins) si in alta portiune drumul era rupt si practic s-a ocolit cu o roata pe munte prin balarii...

iar acum 2 saptamani am fost la Plaiul Foii, iar cei 12 km de la Zarnesti nu se pot numi practicabili....viteza medie e undeva intre 10 si 20 km/h pe acel drum (daca ai grija de masina)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

panda80

Ce s-a intamplat spre Plaiul Foii? Anul trecut se putea merge cu 40 cu masina normala fara probleme.

dr4qul4

40?  :lol:   am fost si anul trecut (chiar de 3 ori) si  drumul era mai bun, dar nici chiar asa.
este un drum forestier, circulat de foarte multe camioane, plin de gropi si cu santuri pe darele de roti. Iar la intoarcere pentru ca plouase torential era si plin de balti imense.

tin la masina si am mers incet, dar totusi nu m-a depasit decat 1 masina de teren si 1 dacie 1310, iar la randul meu am depasit o toyota corolla (care mergea exagerat de incet).

Drumul este practicabil, dar trebuie mers incet, mai ales daca nu ai scut metalic

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist


asztalos

#311
Drumul judetean DJ153 Sovata (Sacadat) - Campul Cetatii

http://www.youtube.com/v/xrx_jX-BsZ4

Si o completare cu peisajul frumos si drumul nereabilitat de mult timp

http://www.youtube.com/v/b_u-xiaEF08

mariansb

#312
In urma cu 10 zile am fost pe Valea Beusnitei, in Caras Severin, intrand din DN57 pe DJ571 si apoi pe DJ571C , pana la Potoc, pe urma pe DJ571K,pana la o pastravarie, unde am lasat masina.
Pe DJ571 sunt gropi si denivelari, dar abordabile, apoi pana la Potoc e mai bine.Pe urma pana la intrarea in Parcul National Cheile Nerei -Beusnita asfaltul e bun, dar nu sunt marcaje , iar drumul e ingust , asa incat daca vin masini din fata , se trece mai greu.
Dupa bariera de la intrarea in Parc, pe Valea Beusnitei, e drum forestier,cu piatra vreo 5 km, pe alocuri mai ingust.

[/URL]





[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell