Infrastructura dupa job: PUM After Work Meetings

Started by Ionut, September 28, 2016, 11:13:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Sambata dimineata bagam filmare pe santiere, apoi am ceva evenimente pana duminica. Daca ne organizam pe zona Pipera sambata dupa amiaza rezolvam intalnirea:) daca nu de dimineata la munca, direct pe santiere :)) inopinanta  :p
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Mâine, sâmbătă, ora 17.00, Mall Promenada. Întâlnire. :) Stiti altceva în zona Pipera? Restaurant sau ceva. Eu nu cunosc restaurantele din zona.

rizzuh

Filmare din drona pe A3? ;)

Nici eu nu stiu restaurante/cafenele in zona. Tibi? El parca era din Pipera (sau lucreaza acolo).

Ionut

Da, filmam A3 si, poate, inca un obiectiv din oras, vedem cum merge treaba. Haideti sa ramana atunci la Promenada sus la etajul de restaurante. Daca e frumos poate stam pe terasa... vedem. Ne auzim la telefon.

Sambata, 21 aprilie, ora 17:00, intalnire membri PUM/API la Mall Promenada (Floreasca), sus la food court. Sunati-ma la telefon 0731 21 31 31 ca sa ne sincronizam/sa ne gasim. Va rog sa va anuntati mai jos, printr-un comentariu, daca veniti, sa am cat de cat o evidenta, sa stiu cati ne strangem.

rizzuh


Cristi N

#82
Si eu lucrez in Pipera.  :D

Majoritatea locurilor sunt inchise sambata avand in vedere ca nu muncesc corporatistii dar mai sunt cateva optiuni in afara de Promenada:

  • Restaurant in incinta Mobexpert chiar la intersectia A3xPiperaXFab de Glucoza The Library
  • Restaurant Kaufland Pop-up pe str. George Constantinescu (intre dimitrie Pompeiu si Fab de Glucoza) Link Uitandu-ma la program nu servesc intre 15:30 si 18:00

Pentru mine e ok oricare varianta, daca ramane Promenada ne vedem acolo.

Ionut

Cel mai simplu este la Promenada. Usor de ajuns, spațiu suficient. :)

dumbravaandrei

posibil sa fiu si eu prin promenada la ora aia :)

ciprebbe

Eu vad exact la cat ajung, e ok zona si pt mine.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Atmosfera intalnirii de ieri din spusele lui Catalin. :)




Am fost astăzi la o întâlnire a pasionaților de infrastructură. Forumiștii, cum ne mai zice presa. În general, ne știm după numele ales pe forum (nickname-ul), dar din când în când ne vedem și în viața reală pentru a schimba opinii și informații.

În mod normal, o astfel de întâlnire ar trebui să fie un prilej de împărtășit experiențe și de entuziasm: "ai văzut ce bagă constructorul X la lotul Y de autostradă, eu zic că termină pînă în toamnă!", "au început lucrările la pasajul Z", "am fost ieri și am făcut poze cu lucrările la centura W", etc etc

Azi mi s-a părut mai trist ca niciodată. Toți știm care e situația din infrastructură, știm loturile blocate/reziliate, licitațiile anulate sau prost făcute... Discuția a fost apăsătoare și fără vreo speranță de schimbare la orizont.

Tristețea e înlocuită de revoltă când știi că nu trebuie deloc să fie așa. Că nu e un dat ca infrastructura să fie pe mâna unor indolenți, incompetenți și corupți. Că avem resurse financiare (fondurile europene) pe care nu le folosim ca țară și le aruncăm la gunoi.

Că e o industrie întreagă care ar trebui să duduie, alimentată de fondurile europene și de nevoia de a ne moderniza infrastructura. Că sunt oameni mulți în țara asta, de la ingineri la proiectanți și de la excavatoriști la fierar-betoniști care ar putea duce o pâine mai albă acasă dacă de investițiile publice nu s-ar ocupa niște neisprăviți.

E revoltător, dar trag aer în piept și după revoltă vine determinarea. Hotărârea de a lupta.

Oricât de descurajant pare acum, această vale a plângerii se va termina. Sunt atâția oameni onești, buni, muncitori și luminoși (i-am văzut zilele astea la semnături) care iubesc țara asta că n-are cum să fie altfel. Va trece și vremea vasilicilor și vor veni zori mai buni.

Catalin pe Facebook

Cristi N

Maine este BIAS 2018 la aeroportul Baneasa daca mai sunt forumisti pasionati de avioane poate facem o intalnire ad-hoc. :cheers:

Kidu

Salutare,

Colegii din zona Arad-Timisoara si nu numai, v-ar tenta un forum meeting la Arad sau Timisoara, eventul si alte propuneri? Ma refer la ceva de genul cum am mai facut si in trecut cand eram pe SSC si erau santierele din Vest inca in lucru desi scopul principal e sa ne intalnim face to face si sa petrem cateva ore la o bere, suc, cafea etc.
Astept sugestii si incercam sa incropim o lista:

1) Kidu
2) ...

Kidu