News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Mda, văd că are o grămadă de bug-uri. Scrieți la support voi, direct, e cel mai simplu și eficient. Cred ca tapatalk se comportă semnificativ diferit în funcție de hardware-ul și software-ul de pe terminalele voastre/noastre.

cristi5

@Ionut
Daca Tapatalk stie ca tu esti Monarhul  (monarhie constitutionala inteleg) eu cred ca cuvantul tau are mai multa greutate. Daca vrei iti scriu in engleza cateva vorbe dulci sa le Fwd.

Eu cred ca problema e acel plug-in de tapatalk care e pe server, deci e unul singur, indiferent de client, OS, whatnot.

Analiza mea e asa: Forumul e optimizat sa afiseze mesajele cate 10. De ce 10? Vezi mai jos. Dar e tot mai clar ca bugul are legatura cu aceasta paginare, date fiind diferentele de 10 pe care le vedem repetat.

Din "paginile" de 10 mesaje  forumului (sau direct din baza de date relationala mysql), modulul de Tapatalk de pe server trebuie sa formeze o lista lunga. In anumite conditii aceasta "acumulare" de pagini da rateuri. "In anumite conditii" inseamna si ca la accesari diferite ale aceluiasi topic, se va comporta diferit!!!

Inca nu mi-e clar daca "colajul de pagini de 10 mesaje" se face la client sau la server dar e clar ca modulul Tapatalk de pe server e o veriga cheie pt acest colaj. Si pentru ca ala s-a schimbat semnificativ la trecerea la noua versiune SMF, eu zic ca acolo e buba.


PS: de ce afiseaza forumul cate 10? Pt ca paginile se genereaza la server (web 1.0, anii 90 gen) si daca ar alipi si randa (afisa intr-un carnat de HTML) mai multe mesaje s-ar consuma prea multe resurse pe masina gazda (cuvant dacic? nu, maghiar) cand mai multi utilizatori acceseaza topice simultan.

Baza de date returneaza in mod optim o interogare SQL de tip

OFFSET x LIMIT 10

Poate modulul de tapatalk interogheaza direct baza de date cu alt x si LIMIT mai mare. Dar trebuie interogari repetate pe masura ce utilizatorul face scroll in sus sau in jos.

Ionut

@cristi5
Trimit eu dacă ți se pare mai eficient. Dar da, trebuie să îmi scrii tu exact ce  și cum.

BIGRED1984

in urma precizarii lui @catalin_i , m-am uitat pe cateva alte topicuri
@cristi5 posibil ca bug-ul sa fie la topicurile la care sunt scrise efectiv mesaje prin Tapatalk, apare un 't' mic in dreptul numelui -vezi A6 vs A1

cristi5

#724
@Ionut

Am inteles problema. E haioasa.

Dear tapatalk,

As far as we could determine, the Tapatalk app retrieves messages from the server in chunks of 20

This is a screenshot of messages after #230 being retrieved, after the user just went through messages 211-230



The expected message after 230 should be 231 but as you can see, 221 is retrieved. That is, messages 221-240.



This happens for every chunk of 20 messages retrieved.

The result is that the user is forced to scroll through messages 221-230 again, then the expected 231-240 will show up.

Probably this bug also causes another: the illogical total shown at the end of the forum thread, for example 244/234 below


cristi5

@Ionut

The "jumping 10 messages" behavior also occurs on scrolling up. Scrolling up from message 5731 loads message 5740 (down to 5721) instead of 5730 (down to 5711)

It is also interesting that the server access happens on odd tens (10, 30) rather than even tens (20, 40). Since the client loads 20 message chunks, we would expect the client to request messages at the 20, 40 message marks, but the client requests at 10,  30, 50 instead. The server always responds with the even chunks... So this looks like a client-server mismatch

cristi5

#726
Am gasit si un workaround

Mai jos este situatia buggy in care dupa postarea N (7240 din 11 martie) urmeaza postarea N-9  (7231, intr-adevar o postare mai veche, din 4 martie, adica o postare care se repeta) in loc de N+1.

Solutia este
1. tap pe mesajul N (care devine "selectat, fond albastru deschis)
2. tap pe butonul "o pagina in jos" aflat la baza ecranului



Cum vedeti, mesajul N este afisat acum ca N+10 (7250!), si dupa el urmeaza N+1 (7241) , adica mesajul care de fapt urmeaza dupa 7240, deci cel pe care vrem sa-l vedem de fapt (tot din 11 martie)


catalin_i

#727
Tapatalk a răspuns:

The problem has been resolved, but the forum admin will need to download the updated plugin in order for the fix to take effect.
Our team has contacted the forum admin with a request to update the Tapatalk plugin.
Maybe mention it to the admin as well if you have a chance.

@Ionut - ar fi super dacă ai putea sa descarci plugin-ul.

Ionut

Este incredibil câte erori poate să dea acest mod. Eu, sincer, m-am săturat. Îmi dau de muncă degeaba. Aproape fiecare update are probleme și bug-uri. Am dezinstalat versiunea precedentă și asta nouă îmi dă erori.

Așa că până nu văd o versiune care să nu dea erori, nu instalez.

Am scris la support, devine ridicol. Muncă în zadar, părerea mea. Pentru că forumul are acum o versiune mobilă decentă care poate fi ușor citită și folosită. Iar tapatalk mai mult mă încurcă acum decât mă ajută.

Ionut

^ Bonus. Acum că am șters folder-ul Tapatalk (denumit mobiquo), așa cum cere la instalarea unui update, îmi vin MII DE ERORI generate de userii care sunt pe Tapatalk pe dispozitivele lor mobile și care, evident, nu mai pot accesa forumul din aplicație.

O aberație. Sorry. Știu că sunt mulți fani Tapatalk, e și motivul pentru care mă străduiesc să vă servesc. Dar deja devine super enervant și generator de nervi și timp pierdut. Eu nu am folosit niciodată Tapatalk, am pus aplicația strict ca să fac debugging și să testez că merge. Nu am folosit nici pe versiunea veche de SMF, chiar dacă în versiunea veche forumul era un chin de folosit pe mobil - ceea ce, repet, nu mai e cazul acum, versiunea nouă de SMF rulând decent pe mobil.

cristi5

#730
@Ionut imi pare rau ca ti-am dat de lucru

Dar versiunea precedenta mergea acceptabil (cu bug-urile documentate mai sus, care au workaround). Nu poti sa revii la versiunea aia?

Da, o fi decent forumul pe mobil, dar cam atat. Tapatalk organizeaza mult mai bine postarile, notificarile etc. Eu il folosesc uneori si pe desktop intr-un emulator de Android.

Ionut

@cristi5
Nu, pentru că băieții de la Tapatalk nu sunt în stare să-și țină pe site o arhivă a versiunilor.

Liviu M

#732
Nu-l găsești în link-urile de pe forum?

LE Sorry, ignora-ma, am văzut acum că-s vechi...

pentium10

daca nici Tapatalk nu merge,
si nici email, e cam black box forumul, nu primesti nici o notificare ca ceva se intampla

si cu email trebuie facuta ceva
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Deci. Tapatalk nu merge pentru ca developerii Tapatalk sunt incompetenți. Sau indolenți. Sau ce vreți voi.

Iar forumul a intrat în acel black box de spammeri aiurea. Iar eu nu am timp și energie să mă ocup de toate, așa că până când voi avea timp sau se va îndura un developer să muncească moca, va trebui să vă descurcați cu ce există și merge acum.

Upgrade la noul SMF trebuia făcut din motive de securitate în primul rând.