Proiecte de infrastructura in Europa

Started by TibiV, May 22, 2024, 04:35:59 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Am creat acest topic pentru ca am dat peste un "obiectiv" interesant in Finlanda, si nu am gasit nici un topic potrivit.

Este vorba despre un pod: Kruununsillat, Helsinki

Am dat peste acest proiect intamplator, anul trecut, si am avut norocul sa gasesc doua filmari de anul acesta, la peste 14 luni de la prima filmare. Lucrarile au mers cu o viteza decenta, tinand seama ca Finlanda este o tara cu temperaturi scazute (au corturi pe tabierul podului!...), zile scurte si nopti lungi. Sa purcedem...

- februarie 2023
Este faza de inceput a lucrarilor, nu avem tablier decat pe capete...


- aprilie 2024
Aici avem deja tablier pe tot traseul.
Daca va uitati cu atentie veti descoperi ca podul principal va fi unul hobanat, cel putin in sectiunea centrala. Pe lateralele podului se vad niste "tuburi" cu inclinare variabila (pentru hobane) iar in mijlocul podului au inceput sa inalte pilonul de care se vor lega hobanele.
Astfel, in dreptul sectiunii centrale a podului navigatia (foarte importanta in Helsinki) va fi libera, fara riscul de a lovi pilonii unui pod clasic, asa cum s-a intamplat recent in America de Nord...

- mai 2024
Cea mai recenta filmare, facuta luna aceasta.
Suprinzator, mi se pare ca podul va avea cale dedicata pentru tramvaie!
In primele 20 de secunde si in ultimele 5 secunde ale filmarii se vad liniile si niste macazuri.
Concluzia: in Helsinki transportul public este tratat cu mai mult respect decat in Bucuresti...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)