News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

De acord, pe DN 1R nu e de mers, multe serpentine, drumul plin de gropi dupa aceasta iarna. Toamna trecuta am fost de la Beius la Bratca si am fost multumit, cu exceptia a vreo 3 km pe langa Beius unde era piatra pavata, in rest foarte bun. Hereclean-Ciucea e iar destul de proaspat refacut, deci eu as alege varianta 3 fara nicio rezerva.

dragos76

Nici eu nu recomand ocolul pe la Turda; drumul de pe valea Ariesului nu e foarte bun, si e cam lung. Probabil dinspre tara Bihorului e mai in regula.

Dan74

#77
Eu spun categoric varianta 3, dar cu o mica modificare, de la Ciucea se merge pe DN1 pana la Borod si de acolo pe DJ764D pana la Bratca, deoarece DJ108I intra Bulz si Bratca nu e asfaltat.
Pe DJ108G am tot circulat vreo 4 ani pe el, ultima data in noiembrie 2013, aparusera ceva gropi mici, dar nu cred ca de atunci sa se fi stricat, intre Borod si Bratca e circulabil, intre Bratca si Beius ti-a spus Horatiu cum e, insa de la Beius incepe distractia, pana la Lunca (int. DN76-DN75) ai semafoare si drum in lucru, de la Lunca pana la Arieseni pe DN75 e destul de prost, pe serpentine sunt cateva portiuni cu gropi si asfalt denivelat, se scutura masina zdravan.
Varianta pe valea Ariesului e prea lunga si DN75 e destul de prost pe multe portiuni.

horatiu.cosma

La fel de rau e si de la Arieseni la Albac, acolo nu exista o varianta buna.

ciprebbe

Tot varianta 3 as alege.

Quote from: Dan74 on March 27, 2015, 01:32:26 PM
Eu spun categoric varianta 3, dar cu o mica modificare, de la Ciucea se merge pe DN1 pana la Borod si de acolo pe DJ764D pana la Bratca, deoarece DJ108I intra Bulz si Bratca nu e asfaltat.
Intre Bulz si Bratca e asfaltat undeva la 50-55% insa e dezastru pana nu il finalizeaza( se sta dupa cei care refac malurile Crisului, apoi continua si cei cu drumul), deci modificarea recomandata mai sus e valabila.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

daniel28

Hello.
As vrea sa merg din București la Cluj. Ce varianta îmi recomandați? Prin Brașov și Târgu Mureș sau prin Sibiu - Sebeș - Alba Iulia?
Merci

dr4qul4

Daca nu ai de gand sa pleci vineri sau sambata, atunci mergi pe Brasov. Drumul este si mai liber, si mai scurt si cu mai putine gropi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

icristian

Salut,
Eu ti-as recomanda prin Sibiu din urmatoarele motive:
1. e mai scurt cu 25 km
2. ai mai multi km de autostrada
3. ca timp il faci cu cel putin 30 min mai repede

StefanCelMare

Prietenii de prin Cluj care merg la București cam aleg Sibiu Pitești....

Ionut

Turda-Alba-Sebes-Sibiu-Pitesti-Bucuresti si apoi intri in oras sau mergi pe centura de nord, depinde unde vrei sa ajungi mai exact.

horatiu.cosma

Intr-un singur caz as alege VP: vreau sa ajung in partea de est sau N-E a Bucurestiului si ora la care estimez ca trebuie sa ajung e ora de varf.

yetiman

Perfect de acord. cu antevorbitorii. Dar vin si cu cifre de pe ViaMichelin.com

3 variante:
a. Bucuresti-Sibiu-Cluj - Distance    448 km with 180 km on motorways; Time 07h24 with 01h38 on motorways
b. Bucuresti-Brasov-Tg. Mures-Cluj - Distance    448 km with 7.5 km on motorways; Time 08h34 with 00h04 on motorways
c. Bucuresti-Brasov-Sibiu-Cluj - Distance    485 km with 71 km on motorways; Time 08h16 with 00h38 on motorways

Comentariu - distanta in variantele a si b este aceeasi. Timpul e mai scurt pe VO (ce e adevarat e ca softurile de calcul nu tin seama de traficul real)
Traseul c este cel mai lung, dar, teoretic, este mai rapid decat prin Targu Mures.

Eu personal le-am incercat pe toate in decursul timpului. Aleg a sau b in functie de ora sosirii in Bucuresti si in care parte vreau sa ajung.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pasadia

Voi va dati seama cat de penibila e situatia de la Bucuresti daca un om care vine de la peste 400 km distanta este indemnat sa aleaga 2 trasee complet diferite intre ele doar functie de zona din Bucuresti in care doreste sa ajunga?

yetiman

#88
Asa este. Si asta din cauza lipsei unei centuri pe care sa se poata circula rezonabil.  >:(

(daca am de ajuns in Nord, ce folos ca am castigat 1 ora venind pe VO daca pierd mai mult sa ajung din Militari in Baneasa...)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

icristian

Dar voi va dati seama ca omul a zis ca vrea sa plece din Bucuresti spre Cluj si nu invers :)