News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mishu77

Pana pe sfarsit de august nu prea e de circulat de placere :) doar de nevoie ... Sunt curios cum o fi pe DN68A intre Traian Vuia si Sacarmas

BIGRED1984

Salut,
Intentionez sa merg maine in zona Bolboci/Scropoasa cu masina normala/sedan din Bucuresti.
Merita sa o iau prin Targoviste/Moroieni sau pe Ploiesti/Sinaia ?
Iar dintre dj/dc? 714 si 713 care ar fi mai indicat ? 713 e cumva Transbucegi ?
Merci

Io

#647
Daca pleci la o ora convenabila (adica sa nu prinzi aglomeratie la Breaza scl) ia-o pe Sinaia. Prin Targoviste am fost eu in toamna, drumul e mai liber dar e de rosu.
Daca Sinaia atunci faci stinga la intrare, iesi din oras, faci serpentinele (vezi ca vreo 2 au gauri galeata chiar in mijlocul virajului) si faci dreapta pe 713. Da, Transbucegi i se spune. Ai indicator. (Vezi ca 714 Glod-intersectie nu e asfaltat). Drumul e (inca) bun, ai asfalt pina jos dar trebuie atentie pentru ca:
- e ingust in multe locuri pina in saua Dichiu, adica pe toata urcarea. Nu sint probleme mari dar te poti trezi cu vreun avionat care nu-si tine banda intr-un viraj fara vizibilitate;
- exista alunecari ale corpului drumului. Nu mari, deocamdata nu multe;
- dupa Saua Dichiu nu ai asfalt in primele 3 viraje. Poti trece cu orice masina pe orice vreme; apoi drumul e nemarcat dar foarte bun. De verde.

Poti ocoli Lacul Bolboci prin Vest (stinga cum urci) pe drum bun de pamint batut sau te tii de asfalt. De aici si pina la Pestera drumul e cu asfalt vechi si e ingust. Nu ai probleme decit de vizibilitate in viraje sau daca te intilnesti cu vreun microbuz sau ceva mai mare. Cu putina civilitate veti trece.

Miine si poimiine se poate sa ploua sus, echipati-va corespunzator sau macar luati umbrele cu voi. Pe linga Scropoasa, Bolboci si asa vizitati Pestera, a fost recent amenajata foarte bine si vizita face toti cei 30 de lei.
Distractie placuta!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dr4qul4

ia-o pe DN1 si pe 713. prin Targoviste nu se merita: drum rau, carute, puradei, piete ad-hoc pe marginea drumului, localitati multe.

714 e drum forestier, iar urcarea din Glod te va face sa te intrebi daca nu cumva ai gresit traseul  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

BIGRED1984

#649
Ok.  Ms.
Cu puţin efort, batem si Omu.
Pe jos de... unde o-m campa

L. E.  Am lăsat fetele la Padina , lângă apă şi am urcat si la Omu. Frumos traseu si n-a plouat.
Drumul e asfaltat acum peste tot până la Peştera, unele bucăţi chiar proaspăt.
Pe serpentine s-a mai rupt drumul, sunt unele alunecări de teren dar merge.
In schimb, drumul de la Sinaia e destul de prost noroc ca e scurt

TibiV

Quote from: BIGRED1984 on July 22, 2016, 10:04:07 PM
Drumul e asfaltat acum peste tot până la Peştera, unele bucăţi chiar proaspăt.

Oh, Doamne...
Cand faceam eu Pestera nu se "zvonise" nici macar de macadam... :)
Dar este drept, asta era in preistorie... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984

Lasa ca acum s-a auzit ... si au venit turistii

Dan74

Miercurea viitoare trebuie sa ajung la aeroportul din Cluj. Eu intentionez sa merg pe DN1J - DN1F - B-dul Muncii. De aici eu m-am gandit sa o iau inainte pana la intersectia cu centura si sa ma intorc pe Traian Vuia avand in vedere ca trebuie sa ajung in aeroport in jurul orei 16:00. Daca exista varianta ma buna va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.

yetiman

Nu cred ca are rost sa ocolesti. (vii dinspre Oradea, banuiesc - ai uitat sa precizezi :) )
Dupa parerea mea poti sa vii linistit prin Cluj.
- in perioada asta elevii si studentii sunt in vacanta si traficul nu mai e chiar asa dezastru.
- in plus, la ora aia traficul marit este pe directie inversa (dinspre Cluj spre Floresti (spre Oradea))

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Dan74

Corect, din Oradea o sa plec.  ;)

yetiman

#655
daca totusi vii pe DN1J si 1F atunci mai bine faci asa:
harta

De pe Muncii (chiar la inceput), o iei pe Fabricii. La primul semafor faci stanga pe str. Plevnei. Te scoate pe Traian Vuia (tot cu semafor) si faci stanga spre aeroport.


LE: Recunosc ca eu nu traversez Clujul la ora aia, asa ca daca sunt colegi cu mai multe informatii ii rog sa intervina si sa ma corecteze daca gresesc.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

florin74

Nu are rost sa te complici. Mergi prin oras ca este OK.

raulbogdan23

#657
^

Poti si prin oras sau poti sa incerci si varianta asta (nu mai stai la semafoare si pe Bulevardul Muncii se merge destul de repede.
harta

Apropo la intoarcere sa ocolesti cumva Uileacul de Cris. Aseara veneam de la Budapesta si era coada de vreo 4 km pe directia Cluj - Oradea inainte de Uileacul de Cris, se lucreaza la podul din centrul localitatii.

Dan74

Ok, eu credeam ca in centru se cam blocheaza traficul la acea ora. La intoarcere nu cred ca o sa am probleme, voi pleca duminica noaptea de la aeroport, cand ma intorc din Anglia, deci undeva pe la 01:00 - 02:00.  :D
Pentru cei care vor sa ocoleasca podul in lucru exista traseul Tileagd - DJ767 -DJ108I - DJ764 - Alesd (prin Telechiu-Chistag).

asztalos

Buna seara tuturor. Weekend-ul ce urmeaza as dori sa ajung si eu la Vatra Dornei pentru 2 nopti. M-ar interesa :
1. In ce stare se prezinta drumul national 18 Iacobeni - Pasul Prislop - Borsa ? Tot asa catastrofal e ca si anul trecut?
2. As dori sa parcurg Transraraul. Am inteles ca de la Campulung Moldovenesc nu merita parcurs tot traseul, DN17B teoretic se afla intr-o stare foarte proasta (ca si DN18 intre Iacobeni si Borsa).
Daca stiti, imi puteti confirma starea celor doua drumuri?
Totodata, daca are vreun coleg chef, ar putea sa-mi recomande un traseu? Plec impreuna cu perechea vineri iar zona vizata ar fi zona Vatra Dornei.
Va multumesc mult, anticipat!