News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

China si Hong Kong

Started by reed, September 17, 2021, 07:46:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

reed

Salut,deschid acest topic cu niste calatorii de ale mele in China si Hong Kong.Incep cu o calatorie in orasul Ximen, undeva 800km est de HK.
o vedere inainte de aterizare (GPS)


Orasul Xiamen,vedere din Hotel


(GPS)


Un produs MC ceva mai deosebit


(GPS)


Unele parti ale orasului foarte ingrijite (GPS)





Multe lumini seara,insa dupa ora 12 de regula totul se inchide (GPS)


Pranz Chinezesc (GPS)


...cu surprize (GPS)


Mancarea e cea mai buna experienta in calatorii. (GPS)


Nunta made in China (GPS)


(GPS)


Spiritul Western peste tot.Toti vor sa faca afaceri in China (GPS)


Fluture chinezesc (GPS)




reed

Pentru ca suntem interesati pe unde mergem,cred ca sunt interesante si curiozitati cu ce mergem.Un mix cu masini chinezesti,unele cunscute,altele nu.
Asta e un Wey Chay, PSA wanna be  (GPS)


??


Astea sunt masini produse recent.Probabil productia din europa a fost mutata in china si s-au facut mici modificari pe partea de facelift.


(GPS)


RR? (GPS)


O Jetta pentru piata chinezeasca.Se produc pentru taxiuri in general


Audi wanna be (GPS)


Un model ciudat de VW,cu forma de Hyundai


O marca ce nu e opel,dar cu siguranta e sub licenta Opel/Chevrolet


E klasse Wanna be (GPS)


Q7 Wanna Be (GPS)


??? (GPS)


Passat 'nou' (GPS)


reed

#2
Alt oras care l-am vizitat a fost Dong Guan(zona metropolitana a Shenzenului).Viata e foarte diferita comparativ cu metropolele mari.






Foarte specific Chinei este lipsa de intretinere.De la parcuri pana la cladiri si spatii publice. (GPS)


Asta a fost un sat acum 20 de ani.Astazi sunt blocuri de locuinte de 30 de etaje. (GPS)


(GPS)


HSR chinezesc (GPS)


Gara HSR(absolut enorma) (GPS)


Consolidari versant.O sa le vedeti deasemeni in Muntenegru (GPS)


(GPS)


Dealer auto (GPS)


Este fier


o suburbie,cu zona industriala .Spun suburbie pentru ca in China oamenii sunt mutati in blocuri ce sunt construite in curtea fabricilor.Sunt cele din stanga de exemplu.(GPS)


(GPS)



reed

Echivalentul Netflix dar chinezesc (GPS)


Consolidari.Acolo nu prea exista acorduri de mediu. (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Aeroportul Shenzen (GPS)


Sa nu uitam 



kitsune

In postul cu mașini, Opelul e un Buick, e marca cu care GM e in China de mulți ani. Primul SUV e un Haval. Unul din VW-uri e un Magotan parcă și parcă ăla gri primul e un Jetta (face lift) dar vândut sub denumirea de Bora. Iar Lavida ăla e acum tot un Jetta
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

reed

 :lol: Cu siguranta Kitsune esti veteran in China.Iti multumesc de clarificari.Continui Cu Hong Kong.Poate am fost ultimul sa il prind asa cum a fost,chiar inainte de proteste;
Am trecut din China in Hong Kong cu autobuzul.Cateva cadre interesante.Voi face descriere fiecărei poze:

Mancare italiana(Lasagnia) in avion de Asia.Probabil au ramas stocuri.Ca si regula generala,prin calatoriile mele,se obisnuieste sa se serveasca mancare specifica destinatiei.


Podul ala mare si controversat ce leaga HK de Macau


Un culoar neobisnuit de lung.


Vedere din fata aeroportului


Sunt doar pasager.Circulatie pe partea stanga



reed

Mergem pe niste poduri hobanate inalte cat Ceahlaul. (GPS)


Zi innourată.23 de grade si umiditate 99.99% (GPS)


Nu prea multă rugină.Ori podul e nou ori nu e material chinezesc sau japonez (GPS)





(GPS)


Un tunel...lung (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

reed

#7

Tren de la aeroport in oras


Zgarie nori (GPS)


Mergem si votam in Honk Kong daca tot suntem pe aici



Alti zgarie nori (GPS)


Femeie ducandu-se in pauza de masa


Un fenomen care nu l-am intalnit nicaeri pe altundeva a fost acela al femeilor luand masa impreuna,ori pe trotoare ori in parcuri.Dubios.


alti zgarie-nori




reed

#8
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)





(GPS)


Mancaere cantoneza (GPS)


(GPS)


Cam atat deocamdata.In total am petrecut mai mult de 3 luni in China in decurs de 3 ani.Anul aceasta voi calatori din nou in Shanghai, sper sa revin cu update-uri.
Multumesc

nenea_hartia

^ Îmi place bucătăria chinezească, dar nu reușesc să ghicesc ce e în farfuria cu mâncare cantoneză. :lol:

Mulțumesc pentru poze, aștept continuarea, atunci când se va putea.

dragos76

Quote from: reed on September 18, 2021, 01:20:50 AM
Un fenomen care nu l-am intalnit nicaeri pe altundeva a fost acela al femeilor luand masa impreuna,ori pe trotoare ori in parcuri.Dubios.

E posibil ca să fi prins asta în ziua de duminică, și ce vezi tu să fie femei (de obicei) din Filipine, care sunt angajate pe post de bone sau îngrijitoare. Jobul lor e cam 24/5, iar în ziua lor liberă obișnuiesc să se întâlnească prin parcuri pentru socializare, masă etc (ceea ce ai observat tu).