News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Explorand Slovenia

Started by panda80, September 29, 2020, 08:43:09 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panda80

Slovenia este o tara mica ca dimensiune, dar foarte frumoasa si variata, cu multe de vazut. Voi posta aici video-uri din calatoriile mele prin Slovenia, de pe drumuri, cu poze si explicatii despre zone si obiectivele turistice. Sper sa va placa.

Pentru prima calatorie, mergem prin Italia si Slovenia, intre Tarvisio si Mojstrana, la poalele Parcului National Triglav, printr-o zona de munti inalti, drumul serpuind printre Alpii Carnici, Iulieni si Karavanken. Vizionare placuta!


panda80

#1
In weekend calatorim pe un drum de munte superb din Slovenia, mare parte in Parcul National Triglav, o zona de conservare ce acopera cam 4% din suprafata tarii, unde natura este la superlativ. Am mers prin Valea Radovna, una dintre principalele cai de acces in parc. Poze din Bled si din zona sunt de asemenea integrate in film.Vizionare placuta!


panda80

Slovenia este o tara mica, dar cu foarte multe locuri interesante de vazut. Calatorim impreuna din Postojna (unde se afla pestera de renume mondial cu acelasi nume) catre capitala Ljubljana, un oras frumos, cu centru istoric extins, cu influente austriece, italiene si slavice. In cadrul filmului am integrat poze din aceste 2 locatii, vizionare placuta!


panda80

In timpul concediului 2020 am reusit sa ajungem cateva zile si prin Slovenia, in zona Bled, de unde am vizitat zona estica a Parcului National Triglav. Filmul prezinta, la calitate 4K, drumul dintre Cabana Savica si Bled, trecand pe langa minunatul Lac Bohinj. In cadrul filmului am integrat si poze de la Cascada Savica, Lacul Bohinj si Bled si am povestit cate ceva despre aceste locatii. Vizionare placuta!


panda80

Va invit la o calatorie prin zona de platou carstic al Sloveniei, pe un drum ce leaga frontiera cu Croatia de faimosul oras Postojna. Am integrat si poze din pestera si de la castelul Predjama, aflat in apropiere, in video. Vizionare placuta!


panda80

In drum catre Croatia am facut un mic ocol pentru a merge pe un drum national sloven pitoresc prin regiunea Carniola Inferioara, G106. Filmul cuprinde segmentul dintre capitala Ljubljana si oraselul Kocevje. Am integrat si poze din Ljubljana in cadrul filmului. Vizionare placuta!


panda80

Una dintre cele mai frumoase autostrazi slovene este in mod sigur A2 intre Ljubljana si granita cu Austria (Tunelul Karavank). Drumul ofera acces si catre zona turistica Bled si privelistile catre Alpi devin din ce in ce mai interesante pe masura ce inaintam pe valea raului Sava catre granita. Video-ul contine si poze din Ljubljana si Bled si informatii turistice despre aceste locatii si zona prin care mergem. Vizionare placuta!


panda80

In drum catre Croatia, am mers pe un drum pitoresc printr-o zona muntoasa interesanta si relativ putin cunoscuta, intre orasele Kocevje din Slovenia si Delnice in Croatia. Mi-a placut mult si sper sa revin pentru a explora mai bine regiunea, se pot face multe activitati in natura din cate am vazut. Vizionare placuta!