Poluarea fonica generata de infrastructura de transport

Started by papibabone, March 11, 2020, 06:20:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


voicul

Eu nu inteleg ce a obtinut constructorul cu asta?
Acum e obligat de justitie sa punga gardurile.
Daca nu era obligat ... tot le punea, obligat de contract.
Deci in ambele cazuri gardurile alea trebuia sa apara.
Deci au tras de timp ca sa ... ce?

Skynick

Nu cred ca este sistemul default de izolare. Cred ca e ceva special pentru situatia in care se afla ei. In orice caz, solutia pe termen lung este sa ceara despagubiri si sa se mute in alta parte. Nu cred ca se poate trai la distanta aia de autostrada.

oc7avian

Au tot fost discuții despre poluarea fonică a șantierului A10 - Sebeș-Turda și despre ce se va întâmpla după darea în trafic. Întrebarea mea, către administratori ori orice, unde aș putea povesti despre o poluare fonică susținută trăită personal, nu din cauze rutiere deși eram în zonă de trafic mai intens (urban însă)?

Deși vreau să evit offtopic-ul, știu că și acesta este.

voicul

De ce nu ar putea trai?
Se poate trai. Daca traiesc oameni langa spitale cu sunet non-stop de sirene, o sa fie ok cu zgomot de autostrada la 8 m inaltime, cu garduri de fonoabsorbante.

pbh

Bine ca nu s-a dat exemplu celor care si-au ridicat case in capatul pistei de decolare la Otopeni si apoi au vrut sa se mute aeroportul :D
Nu, aici oamenii s-au trezit ca au venit unii si le-au zis ca au nevoie de doua randuri de rasaduri din curtea lor sa faca autostrada.
Practic autostrada le trece prin curte. Oricate panouri fonoabsorbante se pun acolo la 5-10 metrii de casa, din alea adevarate, scumpe - nu cele pe care le vedem acum care functioneaza pe principiul - daca nu ma vezi, nici nu ma auzi - oamenii nu vor avea liniste in timpul ridicarii terasamentului ( luat in calcul mai ales vibratiile) dar mai ales dupa deschiderea A.
Chiar si cu limitare de viteza pe intervale orare gen 22-06 nu se rezolva cu adevarat problema. Poate sa ne oblige sa intram cu 130km/h in zona, oprit motorul si lasata pe liber :p. Nu ne trebuie servo (frana sau directie) pentru ca CNAIR a facut un SF beton si acolo drumul este drept - dovada ca s-au gandit la toate posibilitatile.

Este o singura concluzie, oamenii trebuiau despagubiti si mutati de la inceput sau macar data o HG in cele 18 luni de cand se stie de problema si acum era rezolvata.

survola

Există o distanță de protecție față de autostradă, ca la calea ferată?
Deși sunt străzi întregi construite lângă căii ferate și nu tușește nimeni noaptea.
Pe de altă parte, mai este și problema poluării cu gazele de eșapament, nu doar cea fonică.

voicul

E relativa asta cu despagubirea si de fapt nu prea exista (mai mult decat s-a facut/se face).
Ar trebui despagubiti cei care acum 40 de ani au cumparat un apartament pe Magheru in B (7 benzi - pline ochi si drum de mare viteza noaptea) si acum stau in zgomot, in poluare si fara panouri fonoabsorbante?
Exact asa e si aici.
Se vorbeste de cele 2 familii, dar urmatoarele case, alea de ce nu ar fi despagubite?
Cei de la Domus Stil (A3 la intrae in B) de ce nu ar fi despagubiti? Acolo e limita 100, panouri si tot se plangea cineva pe aici ca e zgomot.
La Bogata pe A3 ce facem?

Deci da o sa fie nasol pentru cele 2 familii si restul de pe langa si cam asta e toata discutia. Au avut ghinion. Sa vanda si sa plece. Nu ii impiedica nimeni si chit ca nu mai iau pe casa cat ar fi luat fara autostrada, un 75% tot iau. Nasoala pierderea, dar nu ii tine nimeni acolo.

dr4qul4

Nu cumva astia sunt exact cei care s-au impotrivit exproprierii?
Si chiar daca nu sunt, nu vad ce i-ar fi impiedicat sa conteste exproprierea unei parti din proprietate. Puteau cere ei sa fie expropriati complet.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Todo

izolare prevazuta este cu autostrada in functie.. e altceva fata de zgomotul in timpul executarii lucrarilor (utilajele grele).

gruiarew

@Voicul, nu prea merge cu "nu le convine să vândă și să plece". Cui să vândă? Unor surzi? La țară stau la 5km de A1 (nodul Margina) și noaptea se aude un vuiet continuu.

Nu cred că i-ar conveni nimănui să-ți iei teren, ridici o casă și apoi să-ți bage "autoritățile competente" vâjâială sub geam...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Ionut

5 km? Si se aude? Nu prea este OK. Panouri fonoabsorbante?

gruiarew

Acuma nu-ți imagina că-mi sparge urechile. Dar se aude un vuiet constant, înfundat. În zona aia era așa de liniște de se auzeau noaptea câinii din satele vecine. De aceea ziceam că nu-i prea frumos să stai lângă autostradă. Nu știu în Margina cum va fi, că trece chiar pe lângă casele oamenilor (LD2, când va trece, dacă-l mai prind).

Și nu, nu-s panouri, că nu-i nimic în direcția unde stau, câțiva km buni. Nu poți pune panouri chiar peste tot.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

Solutia este o perdea forestiera, sau chiar un val de pamant care sa dirijeze sunetul deasupra caselor. Fiind vale, sunetul se propaga pe km buni.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dragos76

Să nu vă imaginați că problema asta cu disconfortul fonic e doar pe la noi. Astă iarnă m-am oprit la Melk, lângă Viena, unde autostrada trece cam la 3-4 km de oraș, mai pe deal. Și acolo se auzea un vuiet continuu. Mă chiar mir la grija lor față de astfel de detalii cum nu s-a făcut nimic.