[CT] Constanta Business Park

Started by Harry, November 21, 2019, 06:09:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Zona de sud a Constantei se pregateste pentru cea mai mare investitie din ultimii 30 de ani. Este vorba de megaproiectul Constanta Business Park ce va fi dezvoltat intre Constanta si Lazu.

Proiectul este detinut in proportie de 50% de catre reputata companie Globalworth, cunoscut dezvoltator al numeroase proiecte de office in zona Floreasca din capitala, celalalt partener fiind Global Vision, la fel un cunoscut jucator de pe piata de office si logistica.

Proiectul de la Constanta va fi dezvoltat pe etape si cuprinde:

-Terminal multimodal de containere alcatuit din doua paltforme, conectat la reteaua de cale ferata
-7 hale logistice
-6 cladiri de birouri
-un hotel
-un centru comercial de tip mall
-un hypermarket
-o unitate de retail de tip big box
-spatii de parcare

In cursul acestei saptamani au fost demarate lucrarile la prima etapa care cuprinde:

-o unitate logistica cu o suprafata de 20.400 mp

Accesul principal in complex se va face din DN39 prin amenajarea unui giratoriu la intersectia cu strada Gheorghe Lazar (localitatea Lazu).

Lucrarile la prima etapa vor fi finalizate catre finalul anului 2020, restul etapelor urmand a fi date in folosinta pana in 2024.







sursa foto: https://www.warehouserentinfo.ro/


Harry


Sorinus

E pe partea cu Lazu sau pe partea cu portul a DN39? Intreb ptr ca pe partea cu Lazu nu e cale ferata, ar trebui construit si un pod peste DN39 dinspre Agigigea Nord.

Harry

E pe partea cu portul. Deja se vad din satelit sapaturile


Harry

In luna aprilie se vor da in folosinta primele doua hale intermodale cu o suprafata construita totala de 20.400 mp, urmand ca in etapa a doua, aflata acum in stadiu incipient sa mai fie construite: o hala logistica, un hypermarket si o unitate de retail de tip big box.

Harry

#5
In luna iunie a acestui an va fi livrata si prima parte de retail: un hypermarket cu galerie comerciala si un magazin de bricolaj. Urmeaza in etapa urmatoare un strip mall, spatii de birouri, un hotel si alte hale logistice.

LATER EDIT: nu stiu care e faza cu oamenii astia  :lol:dar se misca formidabil  :o structura halei e deja gata  :o

kitsune

Mi se pare un pic aiurea legătura cu A4 prin giratoriul din Lazu. Dar m-am uitat pe Maps și se vede un pasaj pe sub calea ferată în colțul din dreapta jos (sud est) al complexului. Pe acolo s-ar ajunge direct la A4, dar nu știu ce fel de pasaj e.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

^^Acolo e prj de largire la 4 benzi a soselei nu mai stiu ce s-a ales de el. In alta ordine de idei deja monteaza peretii. Eu inca sper ca cineva se va trezi la realitate ca sa inlocuiasca prj de giratoriu de pe DN cu un pasaj

Harry







urmeaza hypermarketul si magazinul de bricolaj anul asta si la anul mall-ul, restul de hale, hotelul (cel mai probabil Ibis) si birourile

Harry

#9
Deja compania Global Vision a facut publica si prima etapa a terminalului intermodal. Amplasat pe latura dinspre port acesta va cuprinde:

-hale logistice cu spatii de birouri modulare cu suprafete de 1.000-1.200 mp/modul
-platforma pentru containere cu posibilitatea de instalare a unor macarale specifice
-platforma de parcare pentru camioane securizata , dotata cu spalatorie si service



foto: Global Vision

Am facut rapid o trecere in revista a situatiei:

-cu X rosu e gata hala logistica
- cu X albastru incep sau au inceput deja lucrarile la hypermarket si DIY
- cu X verde s-a scos la inchiriere prima etapa a platformei intermodale


Harry

Se pare ca s-au apucat si de intermodal



sursa: MariusCT | skyscrapercity

Harry

se pare ca unitatea DIY va fi LeRoy Merlin

Harry

Globalworth și Global Vision închiriază un depozit către PepsiCo în cadrul Constanța Business Park

Globalworth și Global Vision închiriază către PepsiCo o parte din prima unitate logistică livrată în cadrul Constanța Business Park - cel mai nou proiect cu funcțiuni multiple din regiune, dezvoltat pe un teren de 100 Ha.
Este vorba despre un spațiu de depozitare de aproximativ 6.000 metri pătrați și o zonă de birouri de 550 metri pătrați, unde angajații companiei  își vor desfășura activitățile zilnice.
"Când am început dezvoltarea proiectului Constanța Business Park în 2019, am mizat pe numeroasele avantaje pe care le va oferi viitorilor chiriași datorită poziționării strategice. Constanța beneficiază de cea mai bună conectivitate din România din punct de vedere al infrastructurii, cu acces rutier şi feroviar facil, precum şi acces la rute maritime și fluviale. Toate acestea, precum și ușoara dezvoltare a operațiunii lanțului de aprovizionare aduc alături de noi parteneri puternici precum PepsiCo. Ne bucură să îi avem alături, iar acest nou parteneriat de lungă durată vine să ne confirme decizia bună de a dezvolta acest parc de business în proximitatea portului Constanța. Ne angajăm să le oferim spațiul la cele mai înalte standarde internaționale și să consolidăm de la an la an acest parteneriat valoros", a declarat Mihai Zaharia, Director Investiții și Piețe de Capital în cadrul Globalworth.
Constanța Business Park este un proiect ambițios, care propune clienților săi și comunității locale, pe lângă spații industriale și de depozitare, și componente destinate activităților de office, retail, strip mall, hospitality și un terminal intermodal.
,,Vom preda în luna noiembrie spațiul complet echipat și funcțional, chiriașul nostru urmând să își desfășoare în Constanța Business Park pe termen lung operațiunile de distribuție din zona de sud a țării. Tranzacția încheiată cu ajutorul CBRE este o primă dovadă a succesului acestui proiect, iar în continuare ne angajăm să livrăm spațiul respectând cele mai exigente standarde ale grupului PepsiCo. Cu această nouă predare din Constanța, ne apropiem tot mai mult de suprafața totală de aproape 60.000 mp pe care ne-am propus să o inaugurăm în acest an", a precizat Sorin Preda, CEO Global Vision.
În luna iulie, Globalworth și Global Vision au finalizat construcția primei unități de depozitare de 20.800 mp. Potențialul extinderii unității actuale este de până la 100.000 mp, iar a funcțiunii de logistică și industrial fiind de până la 400.000 mp
Constanța Business Park este poziționat în proximitatea Portului Constanța, pe coridorul de transport Pan-European IV, cu acces facil la Autostrada A4 și conectat la drumul național DN 39 care leagă Constanța de Mangalia.






Harry

Shortly after the lease of 6,550 square meters by PepsiCo in the business park built near the port of Constanța, we are delighted to announce together with our partner Globalworth two new contracts for the first phase of the Constanța Business Park project.
➡MASPEX GROUP, the producer of well-known brands in the Romanian market: Tymbark, Tedi, Salatini, La Festa, Arnos, Bucovina;
➡MARACANA, a logistics operator with a history of 20 years in Romania, Spain, and Germany are our new tenants in Constanța Business Park.
Thank you for your trust and welcome to our logistics&industrial community, MASPEX ROMANIA, and Maracana!


https://www.intermodal-logistics.ro/maspex-si-maracana-deschid-noi-centre-de-distributie-in-constanta-business-park

Harry