[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Earthchild

Au nevoie de un an pentru a curata terenul de niste ruine?

Duta C

Eu lucrez chiar linga si va voi tine la curent cu ce se intimpla.Pe linga excavatoarele care demoleaza am vazut si o foreza din aceea mica ca la cei ce fac sf-uri .Deci iau probe geo.

Duta C

#587
@PlayStation.Am intrebat astazi doi sefulici si mi-au spus ca se vor construi blocuri de locuinte!-referitor la spatiul incercuit cu albastru!

PlayStation

N-ar fi rau deloc
O sa se umple de blocuri zona, ieri au anuntat pe la stiri ca o sa faca un complex pe terenul ulei muntenia
Foarte bine!

PlayStation

Aveti idee ce se va construi in rondul de la Razoare?
Au curatat de butuieni terenul si a aparut o tabla cu o imagine dintr-un puz mai vechi cu Bulevardul Liniei

Duta C

-tocmai bun locul sa mai trozneasca un bloc

zeckesan

@Duta C 16000 metri pătrați, încap lejer măcar 4 blocuri. Bonus, e liber domeniul razoareresidence.ro  8)



Powered by API/PUM imgur uploader

TVlad

Acolo nu se va construi un bloc ci un "accent vertical". Va rog sa fiti atenti la terminologie...

bukresh

#593
O stire recenta, doar se curata terenul.

QuoteSpațiul verde din intersecția de la Răzoare din București, la doi pași de Palatul Cotroceni, este lăsat în paragină și plin de gunoi și recent au fost defrișați mai mulți arbori. Cea mai mare parte este proprietate privată, iar în 2011 proprietarii doreau să construiască acolo un turn de 20 de etaje. Proiectul nu a mai fost aprobat, iar terenul a fost lăsat în paragină. Restul terenului, respectiv fâșia dinspre Cotroceni, aparține Primăriei Sectorului 6.
Sursa

Iar legat de panoul cu puz ul, este acolo de ani de zile.

Earthchild

#bucuresti 2022. Maidan langa palatul prezidential. Ca e proprietate privata. Si te doare in c.., nu te trage nimeni la raspundere.

b1

#595
Ieri am văzut aceste blocuri aproape finalizate pe Sos. Progresului (link Google Maps). Încurând va fi încă o zonă suprasaturată de mașini, blocurile fiind foarte apropiate iar facilitățile pietonale aproape inexistente >:( . În plus vegetația (copacii) au fost rași, iar fosta CF902 - Gara de Nord - Filaret (1872 - 1995) a fost demontată pentru a face loc câtorva locuri de parcare :(  în loc să fie transformată într-un traseu pietonal și velo (Rail-trails - exemplul 1, exemplul 2, exemplul 3, exemplul 4, exemplul 5).
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

Sorinus

Se pare ca in noua faza de proiectare urbana din Romania, se cam renunta la trotuare.

stangabriel


Powered by API/PUM imgur uploader

Macarale, macarale colorate.

One Cotroceni, lucrari la blocurile de locuinte.

Xed

In 5 ani o sa ajunga si jumatate din Drumul Taberei sa faca parte din Cotroceni  :lol:

E cam aiurea cum au reusit sa distruga perspectiva curata a Academiei Militare cu turnul de birouri. Acum, cand vii dinspre Buzesti pe Stirbei Voda vezi academia si stanga centrat in spatele ei, un munte de sticla.

SUHOI

Din sutele de santiere (la propriu) deschise si active in Bucuresti (este valabil si la sectiunea "ce am mai vazut din mers") nu exista nici un "voluntar bucurestean" care sa ne mai tina la curent cu realizarile privitoare la "inoirea " Bucurestiului cu: cartiere rezidentiale de lux, cartiere mai pentru oameni normali :) , birouri de toate clasele, etc.? Stiu ca asta inseamna efort, timp+pasiune, poate si costuri aditionale! Dar totusi intr-un Bucuresti atat de efervescent sa avem cel mult 3 poze pe an?! :(( La fel stam si pe retail ......