News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CJ] Clujul istoric

Started by Harry, October 11, 2019, 09:11:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Poate ar trebui un topic dedicat cladirilor vechi din Cluj?

--------------
Vila profesorului Radu Perianu. Cluj Napoca - 1933. Arhitect: Virginia Haret.


calino

Nu vreau sa par carcotas dar din perioada interbelica nu prea se califica drept cladire veche!

kitsune

Cu tot respectul, te contrazic. Din punct de vedere arhitectural, perioada interbelică este distinctă, și prin stil și prin volumul construcțiilor. Și dacă vrei să o iei așa, 1933 e acum aproape un secol, nu?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

nicolaem

#3
Quote from: alexV on March 04, 2020, 12:24:55 PM
Strada tipografiei, de la intersecție cu blv Ferdinand,  poze din clădirea Central


o adevarata favela.
noi ii zicem centru Clujului, ca o vedem doar de jos

klax187

Daca le cumpara cineva si le darama, o sa carcotim ca nu ne respectam istoria si ca ne descotorosim de patrimoniul orasului prea usor.
Sau ca is prea inalte si prea de sticla noile cladiri.

prd.marius

Nu cred ca la asta se referea nicoalem, ci mai degraba la stadiul lor actual. Nu la a fi demolate.
Daca am inteles eu gresit, imi cer scuze, dar si eu am aceeasi parere.
Nu vreau sa se darame, dar uite cum arata eroilor acum, fata de acum cativa ani.

klax187

Cotetele alea nu au nici o valoare arhitecturala. Sa nu mai vorbim de cat de putrede sunt de la fundatie pana la tigla tabla.
Propietarii acelor terenuri nu vor reabilita cotetele alea niciodata.

Harry

^^Din ce se vede in poza, in coltul din dreapta unde sunt utilajele singurele cladiri ce meita pastrate sunt cea galbena cu elemente neoclasice (eventual sa-i schimbe galbenul ala ca e oribil) si cea gri cu elemente art deco. In rest ras tot.

StefanCelMare

Naiba știe dacă nu sunt clădiri de patrimoniu.
Eu n-aș paria. Arată prost, dar până pică nu se va justifica dărâmarea lor.
Cam așa merg lucrurile. Dacă e risc să cadă, cred că te lasă să le dărâmi.
Altfel trebuie să ții fațada, etc.
Și dacă le dărâmi nu cred că poți face orice în loc.
Habar nu am, aici cred că ar fi util dacă ar intra cineva specializat pe partea asta de clădiri de patrimoniu, care să știe situația lor exact.

nicolaem

cred ca problema principala sunt proprietarii. in mare parte sunt zeci de proprietari, multi din ei cu venituri mici care nu si-au permis sa se mute si nici sa renoveze. nu cred ca situatia se poate schimba prea curand.

LRadu

E un chin de neimaginat sa construiesti in acea zona. Chiar daca iti doresti. Intamplator, stiu de aproape situatia la una din cladirile din acea zona care se doreste a fi modernizata in totalitate. Nu e cladire istorica, nu are nivi o valoare, dar pentru asta chinul dureaza de vreo 3 ani, timp in care deja ar fi putut sa fie gata o cladire frumoasa si moderna...

mateisn

A aparut stire ca urmeaza sa fie reabilitata cladirea care gazduieste Teatrul National şi Opera

QuoteMinistrul Culturii, Raluca Turcan, a anunţat, luni, într-o conferinţă de presă, că va fi reabilitată clădirea care găzduieşte Teatrul Naţional din Cluj-Napoca şi Opera din oraş printr-un proiect în valoare de 20 de milioane de euro, informează Agerpres.

,,În perspectiva investiţiilor în patrimoniu, pot să anunţ că Unitatea de management a proiectelor din subordinea Ministerului Culturii a urcat pe SEAP licitaţia pentru studiul DALI pentru restaurarea Teatrului Lucian Blaga şi a Operei Române Cluj. Este un demers care este aşteptat, de restaurare a excepţionalei clădiri care găzduieşte Teatrul şi Opera naţională, o clădire care a servit mediul cultural aproximativ 100 de ani consecutiv şi care nu a beneficiat până acum de restaurare. Ministerul Culturii a încheiat în anul 2022 un acord de finanţare cu Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei şi în clădirea Teatrului şi Operei din Cluj-Napoca vom investi 20 de milioane de euro net, o investiţie semnificativă şi mult aşteptată", a spus Raluca Turcan, într-o conferinţă de presă susţinută alături de primarul Emil Boc şi de europarlamentarul Daniel Buda.

Sursa

nicolaem

am mai citit stirea asta acum 15 ani, fara gluma.
acum pare ca va fi scos la liccitatie studiul....

zol21

#13
Palatul Banffy din Rascruci e finalizat. Se pare ca a iesit ceva chiar frumos.




Mai multe poze:
https://www.facebook.com/share/zYMMWWAQDz5fkd9x/?mibextid=WC7FNep

qionescu1