News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Incidente și accidente STB

Started by TibiV, August 27, 2019, 01:52:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Nu avem sectiune de accidente, dar postez aici pentru ca are legatura cu gardurile de separare a tramvaielor...
In urma cu 50 de minute, pe Mihai Bravu, la  coborarea de pe pasaj spre Piata Sudului





Ca tot se intrebau unii la vremea aia "de ce sunt gardurile la o distanta atat de mare fata de linia de tramvai?..."



Un jmecher cu Mertan care a vrut sa tuneze gardul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Am facut thread dedicat pentru incidentele si accidentele care au legatura/sunt implicate vehiculele STB si/sau infrastructura STB, de orice fel. Incidente cat mai putine sa fie!

voicul

#2
Gabriela Firea, despre autobuzul STB a căzut în Dâmbovița: Nu pot să dau vina pe nimeni - VIDEO

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, spune că nu poate da vina pe nimeni, după ce un autobuz STB a căzut în Dâmbovița, în această dimineață.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/gabriela-firea-despre-autobuzul-stb-a-cazut-in-dambovita-nu-pot-sa-dau-vina-pe-nimeni-1180952

Pasagera autobuzului căzut în Dâmbovița: ,,Nu mi-a fost frică" - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/pasagera-autobuzului-cazut-in-dambovita-nu-mi-a-fost-frica-1180917

TibiV

Evident, tot Deme a rezolvat treaba si a ridicat autobuzul...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nirolf

#4
STB-ul ar face bine să-și instruiască șoferii să nu mai tragă de volan în astfel de cazuri, dacă autobuzul era plin probabil că acum erau lumânări aprinse pe pod. Nu e primul caz în care șoferii trag ca disperații de volan riscând integritatea pasagerilor ca să evite vreun căscat.

La fel cum ca șofer amator nu intri pe contrasens ca să eviți un animal, ca șofer profesionist nu bagi autobuzul cu zeci de călători în stâlp/râu/alți nevinovați (puteau fi pietoni pe trotuar).

TibiV

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/momentul-in-care-un-sofer-a-lovit-autobuzul-cazut-in-dambovita-pasagera-a-iesit-singura-afara.html

Este filmat momentul impactului.
Se pare ca are dreptate Oprica Dabu, directorul de exploatare al STB care zice ca: ,,Autovehiculul a lovit chiar în roata autobuzului şi practic a bracat roata pe dreapta şi a ajuns unde l-am văzut."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Valentin

Cum sa ii instruiesti? Le modifici timpii de reactie sau cum? In unele momente critice creierul tau face decizii bruste, absurde sau nu, indiferent de "instruire". Asta cu putea sa intre in el, na, putea, dar soferul a luat inconstient decizia asta ! Nu e vina soferului ca a reactionat asa

nirolf

#7
Ba e (și) vina șoferului, că d-aia se cheamă șofer profesionist, să nu aibă reacții de începător. Există cursuri care se pot organiza, măcar teoria să o știe, din păcate cred că nivelul șoferilor a scăzut destul de mult în ultima perioadă. Am înțeles că s-au angajat inclusiv foști dubari, probabil nu sunt obișnuiți cu diferența de gabarit de trag așa de volan.

Eu cum naiba știu că la câine nu tragi de volan riscând viața ta, a celor din mașină și a celor de pe contrasens? Mașina aia e un câine ceva mai mare pentru un autobuz de 12t.

Și pe filmare se vede clar că autobuzul este oblic față de marcajele din dreapta înainte de impact. Ambii șoferi au tras de volan pentru că în intersecție este vizibilitate bună și s-au văzut probabil cu 1-2 secunde înainte de impact. Doar că unul a tras ca să-și salveze pielea, altul s-a aruncat cu tot cu pasager (din fericire doar unul) în râu.

voicul

Accident în Bucureşti. Un tramvai de pe linia 41 a lovit în plin un autobuz, şase persoane au fost rănite

Un accident a avut loc în această dimineață, în Capitală, pe linia de tramvai 41. Şase persoane au fost rănite după ce o garnitură a lovit în plin un autobuz al liniei 641.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/accident-in-bucuresti-un-tramvai-de-pe-linia-41-a-lovit-in-plin-un-autobuz-sase-persoane-au-fost-ranite-1211093

RaduC

Vedeam o stire in weekend cum ca nu au nisip pentru franare si / sau cel care este este de granulatie prea mare.
Oare o fi avand treaba asta vreo contributie?
N-am vazut detalii si nici n-am apucat sa citesc stirea din link.

voicul

Cine ar fi crezut ca e posibil ca iarna chiar sa ninga! SOC!

Bucureştenii au mers pe jos kilometri întregi până la serviciu, după ce "un tramvai a murit din cauza zăpezii" - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/bucurestenii-au-mers-pe-jos-kilometri-intregi-pana-la-serviciu-dupa-ce-un-tramvai-a-murit-din-cauza-zapezii-1256195

voicul


perfidus

Acum sa va vad ... cine avea prioritate :D
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

punktnet

Pai nu e vorba de prioritate, declaratia oficiala spune ca "nu a schimbat macazul", de ce nu l-a schimbat....naiba stie.
Just kidding.

perfidus

Era evident, de asta am pus intrebarea ... sarcastic. Se pare ca la tramvaie nu exista un sistem de siguranta al macazurilor.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat