News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ncb

Astea da vesti bune, pregatesc :popcorn:

cnorbert97

Ieri pe la ora 20:15 am reușit să fac câteva poze din mașină. Un mic trailer înainte de filmarea lui @raulbogdan23  :D











Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

#1862
Deci românașii ăștia sunt în stare să pună balustradă, că alții (nu dăm nume) pare că nu cunosc conceptul.

raulbogdan23

Obiectiv: Drum Expres DEx 4 Legãtura A3 - DN 1 loc. Tureni | filmare completa
Data filmare: 30.08.2024
Constructor: DIMEX 2000 - Con-A - AUTOTEHNOROM



Enjoy!

Premiera la ora 10:00.
PS: Scuze de intarziere, dar sper ca popcornul sa fie in continuare bun.

hummingbird

Un user pe Yt se amăgește ca se joaca deschiderea anul asta, dar ei au pile care nu sunt ieșite din pământ. Posibil mai 2025, depinde cum e iarna.

Hercule

Multumesc pentru filmare!

Macar subtraversarea DN1 sa o rezolve anul asta.
La cum vad progresul pe santier, personal nu vad finalizarea in mai 2025, mai degraba spre toamna.
Deșteaptă-te române!

ovicor

Pare ca exista o strategie de conectare a DX prioritara prin bretelele spre si dinspre Turda, relatia mai importanta. Bretelele acestea sunt mai avansate. Cred ca cele doua ierni incluse in contract au intarziat lucrarea. Estimez mai pe relatia Turda <-> Tureni si sfarsit de iunie pe relatia Gilau <-> Tureni cu ultimele "bibileli" ramase dupa darea in circulatie din mai. Varianta optimista!

Hercule

Ar fi o eroare. Turda are nod bine amplasat si nu are nevoie urgenta de o alta legatura dinspre vest.

Dupa mine prioritara e ocolirea Turdei pentru cei din MS/AB/SB care navalesc spre/dinspre Cluj in fiecare weekend din timpul anului scolar/universitar.
In fine, banuiesc ca nu se va deschide partial pe anumite bretele, asa ca discutam degeaba.
Deșteaptă-te române!

xghost

Pai tocmai asta vede si ovicor prioritara, nu? Ocolirea Turdei se face prin legatura Tureni <-> Turda, sau ma insel?

andreita

ar fi vis ca sa deschida Turda -> Tureni, mai ales ca breteaua la A3 e super scurta. Dar nu cred ca concepem asa ceva in romania :)). deschidere partiala

alexV

Aici sa-si faca primarita din Tureni statuie.
A obtinut ca drumul de tarla sa fie mai drept decat majoritatea overpasurilor din tara (cu verde).
Ocolul ar fi fost de vreo 300m (cu portocualiu) si re-utiliza structura aia.

Viitorul pod din prim plan e la zero, nu are nici piloti forati executati.

Inclin si eu pt 2025, primavara.



ovicor

@Hercule , la acele bretele ma refeream: A3Turda->DN1 si DN1->A3Turda.

Light

În perioada 04.09.2024 – 20.09.2024 se vor desfășura douăzeci transporturi cu depășiri pe traseul:
Mârșa – DN1 – Sibiu – A1 – A10 – Turda – DN1 – Tureni (Intersecție DN1 – DJ103G).
Vehiculele transportă grinzi.


CNAIR

gicu

Probabil o parte din viaductul de la Valea Racilor si următorul peste drumul agricol.

Necesarul la cele care sunt mai avansate este:
- Valea Racilor: 60 grinzi
- pasaj drum agricol: 20 grinzi

În afară de astea mai sunt grinzi doar la pasajul pentru drumul Tureni-Micești care supratraversează autostrada.

raulbogdan23

Cel mai probabil grinzi pt viaductul care se vede si in poza de mai sus pusa de @alexV