News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

Nu e o procedură standard?
Nu cred că primăria are ceva de spus acolo referitor la ce găsesc arheologii.
Poate întârzia proiectul cu ceva, dar să sperăm că nu cu mult.

raulbogdan23

Locatia este alta, minutul 2:03 din ultima filmare de pe acest thread.

Quote from: raulbogdan23 on October 21, 2023, 09:35:56 AMObiectiv: Drum Expres DEx 4 Legãtura A3 - DN 1 loc. Tureni | filmare completa
Data filmare: 20.10.2023
Constructor: DIMEX 2000



Enjoy!

gsimon

Acum intreb si eu, aici nu s-au facut anterior descarcari arheologice?
Din ce imi aduc aminte la autostrazi am mai vazut din loc in loc facute zone de sondare. Sau acestea se fac doar unde se cam stie dinainte ca ar putea fi ceva acolo?

Din filmarile anterioare inceperii santierului nu imi aduc aminte sa fi vazut asemenea gropi.
Care e procedura? ordinea lucrurilor?

klax187

În cazul descoperirii de vestigii arheologice întâmplătoare în timpul lucrărilor de construire din afara zonelor protejate de lege, primarul localităţii dispune: suspendarea autorizaţiei de construire si oprirea oricăror lucrări de construire sau de desfiinţare de construcţii, anunţarea, în 72 de ore, a Direcției Județene pentru Cultură și organizarea pazei descoperirilor arheologice întâmplătoare

Sursa:
https://www.patrimoniul-cultural-vaslui.ro/index.php/patrimoniul-imobil/descarcare-de-sarcina-arheologica

TibiV

Uitati-va la unguri.

Nu s-a intamplat niciodata sa vina autostrada si sa zica "Hopa, Mitica!. Ne oprim, ca daduram de un site arheologic, despre care se stie de cateva secole, dar noi abia acum l-am descoperit!"
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Liviu M

Doar n-oi vrea să găsească ungurii artefacte dace, pusta a fost pustie până au venit ei.  :lol:
Serios acum, poate că și-au făcut treaba bine, au făcut SF-uri bune și au ales trasee fără probleme. Sau poate n-am aflat noi de probleme. Sau...

misiekwas

@TibiV ba da, se întâmplă foarte des, chiar cu SF-ul bun. De obicei nu sunt lucruri mari și se rezolva repede. Și acolo ai doua variante: oprești pana descărcarea. Alternativ, cum mi-a spus o data colegul arheolog, cei mai bine plătiți arheologi sunt aia care nu găsesc nimic...

Hercule

Cine urmareste presa din Ungaria si in special constructia de infrastructura ar putea sa-si dea cu parerea. Altfel se incarca degeaba baza de date a forumului cu mesaje frumos formatate.
Deșteaptă-te române!

misiekwas

#1493
^Despre Ungaria nu pot sa spun, dar pot de Polonia. În cam multe cazuri dai de o situri, care nu au fost depistate înainte (pentru ca sondare nu-ți da rezultate certe, de aia e sonda). Și găsești de toate: rămășițele sau muniție din al doilea război mondial, așezăminte neolitice, un cimitir de 3000 de înmormântări. Și aia cu plata pentru negasitul, nici ea nu e o poveste, au fost cazuri. Gddkia (CNAIR polonez) este unul dintre cei mai mari furnizori de obiecte pentru muzee.

În ceea ce privește situl, depinde cât de mare e și ce soluții vor adopta. Dar dacă situl roman e mare, da, chiar poate sa ia ceva timp (vorbim de luni).

Aici articol pe aceasta tema (în polonă)

Și pentru o parte de comedie, primarita lovește din nou:
QuoteȘi încă ceva s-a mai descoperit: dovada că aici trăiesc români de sute de ani. Arheologii au găsit un contract de vânzare-cumpărare între doi frați pentru o livadă, datat 1267, scris în limba română. Adică acum mai bine de 750 de ani la Tureni se vorbea deja limba română.
:lol:  :lol:  :lol:

tom_sawyer

#1494
^
a corectat enormitatea cu "descoperit contract scris în limba română":

Ca o notă de istorie, prima atestare documentară a comunei Tureni provine din anul 1267, când este menționat numele comunei într-un contract de vânzare-cumpărare a unei livezi!
https://www.facebook.com/primariatureniclujromania/

Cel mai vechi document păstrat, în limba română, până în prezent este Scrisoarea lui Neacșu (1521).

LE: de fapt n-a corectat :lol:
https://www.facebook.com/primarulComuneiTureniDanielaManaila?refid=52

misiekwas

#1495
^ Fascinant caz doamna, aștept știrii despre tuneluri dacice.

LRadu

E normal cand sapi sa mai dai de lucrui necunoscute, ce s-a gasit acolo pare o casuta oarecare, e imposibil ca arheologii sa stie locatia fiecarei casute care a fost undeva candva. Cu siguranta se intampla oriunde.

La fel cum e normal sa se opreasca lucrarile in acea zona, se fac cercetarile, se iau obiectele gasite se documenteaza si se merge mai departe. Ceea ce este acolo cum spuneam anterior, din poze pare a fi o casuta oarecare, ma indoiesc teribil ca asta va duce la mutarea autostrazii si creearea unui sit arheologic "casuta lui nea Ion din anul 200."

De asemenea la cum arata nu cred ca va duce la intarzieri.



rezin

Ce așteptări ai putea avea de la unii care au îngropat castrul roman de la Șibot  în corpul autostrăzii?

Light

#1498
Înainte de situl arheologic, problema era că utilajele grele ce lucrează la DX strică drumurile din comună. Sper că toate aceste "nemulțumiri" laolaltă cu siturile arheologice să nu aducă întârzieri la construirea DX-ului.
QuoteDeși lucrările la Drumul Expres ce va lega Tureni DN1 de Autostrada Transilvania merg din ce în ce mai bine, primarul comunei Tureni, Daniela Mănăilă, este foarte revoltată pe firma constructoare.
,,În fiecare week-end, vinerea, sâmbăta, vin să-și care utilajele grele pe drumurile noastre, reabilitate prin fonduri europene. Păi ei n-au drum tehnologic?", spune primărița din Tureni.
De asemenea, Daniela Mănăilă a semnalat lipsa unui drum tehnologic, fiind și singurul politician care a evidențiat acest lucru, însă se pare că nimeni nu a remediat această problemă. Mai mult, Daniela Mănăilă spune că legea îi va permite, prin Serviciul de Poliție Locală, să sancționeze contravențional firma Dimex 2000 Company SRL, pentru depășirea limitelor de sarcină pe drumuri comunale și județene.
Sursă: TurdaNews (Articolul e mai vechi, din 9 octombrie.)

raulbogdan23

Utilajele grele care lucreaza la utilitati in Tureni :lol:

Sunt unele strazi din comuna care sunt toate sparte de la tras gaz, apa etc, in rest drumul principal eu zic ca arata foarte bine.