News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CT] Retail

Started by Harry, December 18, 2013, 06:20:57 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry


Harry


Harry


Harry

Lantul romanesc de drogherii Farmacia Tei va deschide in luna octombrie prima unitate din Constanta si in acelasi timp prima unitate din afara capitalei. Aceasta va fi deschisa in Vivo Shopping Center in food court si va veni la pachet cu divizia Bebe Tei, in acest sens angajarile fiind in desfasurare.
Deschiderea va avea loc in luna octombrie a acestui an. Suprafata de vanzare este de 600mp, depozitul ocupa  300 mp iar anexele 100 mp.







Harry

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Mega Image SRL a preluat trei magazine ce
aparțin companiei Adivin'95 SRL.
Mega Image, parte a Grupului Ahold Delhaize, activează în România, în cea mai mare parte, în
sectorul comerțului cu amănuntul de bunuri de consum curent. Din magazinele Mega Image,
fizice sau online, pot fi achiziționate atât produse de marcă, cât și produse de marcă proprie.
Cele trei magazine preluate de Mega Image de la Adivin '95 sunt situate în Constanța și şi-au
desfășurat activitatea sub denumirea de ,,Supermarketul familiei tale".
Analiza Consiliului Concurenţei a condus la concluzia că operaţiunea nu pune problema unei
afectări semnificative a concurenţei, în special prin crearea sau consolidarea unei poziţii
dominante pe pieţele relevante sau pe segmente ale acestora.
Anterior, Consiliul Concurenţei a autorizat cu condiţii mai multe tranzacţii pe piaţa de retail
alimentar după ce a analizat efectele pe care aceste tranzacţii le pot avea pe piaţă. De exemplu,
în cazul tranzacţiei prin care Mega Image urma să preia 20 de magazine Angst, Autoritatea de
Concurenţă a constatat că în unele zone din Bucureşti s-ar fi consolidat poziţia puternică pe
piaţă a Mega Image, cu efectul reducerii posibilităţilor de alegere ale consumatorilor. În urma
intervenţiei Consiliului Concurenţei, Mega Image a renunţat la achiziţionarea magazinului Angst
Perla şi s-a angajat să cesioneze magazinele Angst Amzei şi Angst Academiei şi să nu se implice
în activităţile cesionate decât după trecerea unei perioade semnificative de 10 ani.

Harry


Harry


Harry

Profi go home u r drunk. Azi Profi a deschis un supermarket la mai putin de 100 de metri de alt...Profi  :lol:

dr4qul4

Probabil vor sa-l inchida pe cel vechi (daca are o suprafata mai mica) si merg in paralel cu ele o perioada pentru a muta clientii, dar mai ales pentru a gasi un alt chirias care sa preia spatiul, si care sa activeze intr-un alt domeniu de activitate.
Nu cred ca vor sa se trezeasca peste noapte cu alt supermarket exact in locatia unde au invatat clientii sa vina. Multi nu ar mai parcurge 100 de m daca au alternativa la bot.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Ambele au suprafata medie. Cel vechi e chiar putin mai mare. Daca stii zona. Cel vechi e in Tomis 2 langa parc, iar cel nou e peste parc langa Liceul International.

dr4qul4

Atunci le vor pastra pe ambele.
Nu pot sa spun ca stiu zona (acum 7-10 ani puteam sa spun ca stiu zona Dacia si zona Tomis Nord), dar chiar saptamana trecuta am fost la Spitalul judetean (am donat ceva) si zona aceea este foarte aglomerata. Iar parcul acela, chiar daca e doar un scuar mai lat, imparte cumva zona. Eu cred ca vor merge ambele. Primul, din ce vad e amplasat exact la Piata, asa ca ar fi o prostie din partea lor sa plece de acolo.
In Bucuresti au locatii mult mai proaste decat are Mega. Chiar si sub Lidl si Carrefour Express, asa ca vor incerca sa acapareze orasele unde acest lucru le e la indemana.
In Bucuresti, Mega (sau shop&go)...la 100m, e ceva normal. Unele sunt si la 20 m distanta.
Din proprie experienta (alt domeniu) pot sa iti spun ca o relocare peste strada (si putin pe diagonala) a dus la o locatie noua deoarece ultima a atras clienti noi, iar cea veche nu a fost afectata...asa ca nu avea nici un rost sa o mai inchidem.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Pe 25 octombrie va avea loc deschiderea noului supermarket Lidl din Constanta, pe bulevardul 1 decembrie, langa Kaufland ICIL.

Noul magazin va dispune de 128 de locuri de parcare la sol.

Pe terenul respectiv s-a aflat o fosta sectie exterioara a fabricii Dobrogea, sectia fiind inchisa dupa ce s-au gasit grave probleme la structura cladirii. Odata cu noul magazin, o mare parte din fosta paltforma industriala a fost amenajata cu spatii verzi, copaci, mobilier urban si chiar un loc de joaca pentru copii.









^^  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Harry

N-am apucat sa fac poze, dar sunt absolut impresionante lucrarile de la noul Kaufland din Constanta. Au bagat o intreaga derea in conducte uriase pe sub viitoarele cladiri. Si din ce am vazut pe teren, la cat de inalta e structura ori va fi pe 2 etaje cu spatiile comerciale ori la parter parcarea si la etaj hypermarketul.

Harry


Harry

Kaufland Constanta Nord