[CT] Retail

Started by Harry, December 18, 2013, 06:20:57 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Harry


Harry

Fostul Abator itnerbelic va fi covnertit in mall

Harry


Harry

Constanta se pregateste pentru o noua investitie majora intr-un centru comercial.

Noul complex va fi ridicat pe bulevardul I.C.Bratianu la doar 1.5 km de centrul comercial Cora. Cu toate acestea, viitoarea investitie este amplasata strategic la intersectia a doua artere majore: Aurel Vlaicu cu I. C. Bratianu, accesul in incinta urmand a se face prin sensul giratoriu deja existent.

Conform documentatiei, pe fosta platforma industriala aflata in proprietatea SOMACO Construct se vor edficia hale centru comercial, drumuri de incinta, platforme, parcare, totem, steaguri si panouri publicitare.




Harry

Kaufland Constanta Nord


Harry

^^  Suprafata construita desfasurata este de 13.634 mp, iar  inaugurarea este programata pentru luna februarie 2019.


Harry

extindere TOM Retail Park




Harry

Astazi Primaria Municipiului Constanta a eliberat certificatul de urbanism necesar transformarii fostului abator in mall.

Conform proiectului, discutam de conversia fostelor hale in centru comercial, extinderea pe verticala cu 1 etaj a fabricii de conserve si transformarea in centru comercial si extinderea si transformarea cladirii frigorifer in parcare multietajata cu parter comercial.

In anul 1933, la initiativa primarului Grigorescu, si dupa planurile arhitectului Nicolae Nenciulescu, se punea piatra de temelie a celui mai mare edificiu industrial constantean - Abatorul de Export. Acesta este cel mai mare complex industrial in stil art deco din Romania care a reusit sa supravietuiasca buldozerelor comuniste.

Impresionantul complex a fost finalizat in 1936, la inaugurare fiind prezent si Regele Carol al 2-lea.

In comunism este nationalizat dar din fericire scapa de demolare. Cu toate acestea castelul de apa este partial daramat.


Harry


Harry

Kaufland Constanta Nord


C0ndu

Există vreun PUG pentru Kaufland Vivo? Unde este făcută poza aceasta?

Harry

PUG nu are cum sa fie. PUG-urile sunt doar pentru UAT. Cred ca te referi la PUZ/PUD. Bineinteles ca exista. Poza e facuta la Vivo.

C0ndu

Mulţumesc. E publicat pe undeva acel PUD/PUZ?

Harry

Asta nu stiu sa-ti raspund. Eu nu il am.

Harry

#284
La intersectia strazii D10 cu bulevardul Mamaia Nord, compania constanteana STOP SRL va ridica un supermarket.

Conform documentatiei este vorba de un magazin parter inalt, parcaje la sol, spatii verzi, alei pietonale si carosabile, imprejmuire teren, copertine parasolare, totem publicitar.

Cel mai probabil discutam de un viitor magazin Lidl.

Suprafata de vanzare a viitorului magazin va fi de 1.330 mp, suprafata construita fiind de 2.195 mp, iar suprafata terenului de 9.701 mp.