News:

.

Main Menu

Porturile lumii

Started by kitsune, June 01, 2019, 12:02:27 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Liviu M

Alte variante ar fi ca-s banii pe care-i primeau soldatii sa-si cumpere sare...
QuoteSalarium

The Latin word salarium originally "salt money" (Lat. sal, salt), i.e., the sum paid to soldiers for salt.[6][7] ( The dictionary definition of salarium at Wiktionary) or the price of having soldiers conquer salt supplies and guard the Salt Roads (Via Salaria) that led to Rome.[8][9] But there is no evidence for this assertion at all.[10] Some people even claim that the word soldier itself comes from the Latin sal dare (to give salt),[11] but mainstream sources disagree, noting that the word soldier more likely derives from the gold solidus introduced by Diocletian in 301 AD.[12]


Io

^ Nu prea e o salina  :)
In general cind vorbim despre o salina vorbim despre un depozit de halit (asta e numele mineralogic al mineralului NaCl numit indeobste "sare") acumulat in timpi geologici si exploatat de regula subteran. Dar nu neaparat.
Aici insa e vorba despre o sare (aici tot NaCl) produsa in timp mult mai scurt prin directa interventie umana. Cu siguranta nu voi gasi o pestera in asemenea formatiuni, n-a avut cind sa se formeze, pe cind pesteri in sare acumulata geologic gasim cu duiumul. O putem numi totusi salina daca chiar vrem, ca e totusi nimic altceva decit o mina de sare la suprafata. E mai mult o treaba de limbaj.  :)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

kitsune

#18
QuoteNu auzisem in viata mea de portul asta...

Păi, de aceea ideea deschiderii topicului, astfel pot avea un aport pe segmentul ăsta puțin cunoscut.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

ghrt

Bazine din astea de sare sunt şi la Burgas, mai aproape de noi. Marea Neagră e cam dulce dar vine sare din belşug de la Vama Veche :))
În Ro avem cuvântul "sărături", pentru grindurile de nisip cu multă sare.
Apa de mare, cea curată, e chiar gustoasă în salată. Repet, cea curată. Din păcate în stare naturală e poluată la greu, cel puţin cu micro particule de plastic.
Cont (aproape) inactiv.

kitsune

There she is, the old lady. Cam ruginită pe afară, dar vine șantierul în ianuarie, o să îi facem make-upul.

(GPS)


Minereu la greu.

(GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

#21
Port of Lanqiao (China). Sincer e prima dată când ajung aici, e ceva nou, 2016 parcă. Construit pe o insulă artificială ("reclaimed land", chinezii se pricep foarte bine la așa ceva). Pare de capacitate foarte mare, cu adâncimea la dană de 30 m, macarale de 72t cu brațul de vreo 50m (nu-mi dau seama exact, dar pare că poate ajunge grab-ul la 45m spre larg) deci aici pot descărca nave mari și foarte mari, gen 3-400 000 tdw, air-draft-ul permisibil e enorm.
Aș întrebă Wikipedia, dar nu merge, nici Chrome sau YouTube sau orice produs Google, HereMaps nu, doar Baidu și WeChat. În momentul în care am pus SIM-ul chinezesc, jumătate de telefon e inaccesibil.
Mă chinui de jumătate de zi să acceseze Imgur prin VPN, am reușit să urc o poză (poza e atașată la postare dar eu personal nu o pot vedea :bash:). Nici nu prea am ce altceva să postez că nu e nimic pe aici.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

#22
Quote
Lanqiao
From Wikipedia, the free encyclopedia

Lanqiao is a deep water port in Shandong, China, located south of Rizhao.[1]

Built between 2010 and 2016 by reclaiming land, Lanqiao is a prominent port for loading and discharging mineral ores and other bulk cargoes.[2] It also has an oil terminal. Primarily catering to the iron and steel industry in China, the port became fully functional in 2014 and lies within the Lanshan administrative region, south of Rizhao port.[3] The terminal and shiploaders were built by ZPMC and the port can handle Post Panamax bulk carriers of up to 205,000 deadweight tonnage.[4] The port is equipped with grab ship unloaders, reclaimers, stackers, a train loader and belt conveyors. The entire bulk cargo terminal including the machinery as well as the water drainage power and lighting were developed by ZPMC.[5]


References
1. "Ore terminal EPC project at Lanqiao Port, Rizhao is won by ZPMC". China communication construction company. 21 May 2013. Retrieved 30 January 2018.
2. Sailing Directions - China Norther coast. Taunton, UK: UKHO - United Kingdom Hydrographic Office. 25 February 2016.
3. Guide to port entry. IHS Guides. 1 January 2017.
4. "ZPMC for Rizhao port". Bulk material online. 7 January 2014. Retrieved 30 January 2018.
5. "ZPMC Won Bid for General Contract of Rizhao Lanqiao Petrochemical Project". www.zpmc.com. ZPMC. Retrieved 30 January 2018.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lanqiao

Cam subtire postarea wiki...

Quote
ZPMC (company)

Shanghai Zhenhua Heavy Industries Company Limited (Chinese: 上海振华重工(集团)股份有限公司), in short ZPMC, is a Chinese multinational engineering company and one of the world's largest manufacturers of cranes and large steel structures.

History
The company was founded in 1992. It is the subsidiary company of China Communications Construction Group (CCCG)[1]. It specializes in designing, manufacturing, erecting, commissioning, shipping in fully erected state, after-sales servicing and developing new port machinery products. Its main products include container cranes (QCs) (supplied eight for London Gateway),[2][3] rubber-tyred gantry cranes (RTGs), bulk-material ship loaders and unloaders, bucket-wheel stackers and reclaimers, portal cranes, floating cranes engineering vessels and large steel bridge structures.

ZPMC was listed on the Shanghai Stock Exchange for A share and B share. The net assets of ZPMC have reached USD 450 million.

On 8 June 2009, the company rebranded itself as Shanghai Zhenhua Heavy Industries Co., Ltd.[4] The company also develops complete terminals including the bulk cargo terminal at Lanqiao port in Shandong.[5]

In September 2014, ZPMC formed an Indian subsidiary, ZPMC Engineering (India) Private Limited, based in Navi Mumbai.

San Francisco–Oakland Bay Bridge
The company is the fabricator of the new Bay Bridge located in the San Francisco Bay Area in the USA. Although the company had no previous experience in bridge construction, California officials selected it based on the advantages of "huge steel fabrication facilities, its large low-cost work force and its solid finance."[6] The project employed 3,000 workers who built a main bridge tower and completed 28 bridge decks.[6]


A ZPMC rail mounted gantry crane was used in the construction of the British aircraft carrier HMS Queen Elizabeth
https://en.wikipedia.org/wiki/ZPMC_(company)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

#23
ZPMC e peste tot. Multe terminale am văzut echipate de ei. Și au navele lor care transportă, e interesant să le vezi, ditamai macaralele câte 4-5 complet asamblate, pe punte. Ce balast or avea nu știu, dar sigur trebuie să țină centrul de greutate jos.
Mulțumesc TibiV pentru Wiki.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

#24
Heavy lift vessel Zhen Hua 20 transports five ship-to-shore gantry cranes manufactured by ZPMC:


A ZPMC rail mounted gantry crane was used in the construction of the British aircraft carrier HMS Queen Elizabeth:


Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/ZPMC_(company)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Port Hedland (Australia)

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Danjing (South Korea). Hyundai Steel

Cine are Hyundai, tabla e de aici (nu contează, mașină sau vapor) (GPS)


Hyundai Steel dar mașinăria tot China made (ZPMC) (GPS)


Cum era aia, "Mistrețul cu colți de...", cred că de Vidia? (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Gladstone (Australia). Cărbune.

Vedere spre Marina și oraș (GPS)


Vedere spre parc (GPS)


Undeva în stânga sus sunt depozitele de cărbune (GPS)


(GPS)


Parcarea remorcherelor (GPS)


(GPS)


(GPS)


Ready for loading (GPS)


(GPS)


Are balta pește (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

#28
Port of Caofeidian (China) undeva în Bohai Bay (GPS), puțin mai la nord de Tianjin/Xingang. Construit prin recuperarea terenului (umplere, secare), este unul din porturile mari din nordul Chinei.

Pentru început:

Așa arată 177200 tone de minereu de fier



Prost sistemul de descărcare, macaralele descarcă pe cheu, de acolo cu încărcătorul frontal în camioane și apoi spre stocare. Dacă bate vântul e de groază




Powered by API/PUM imgur uploader

Time-lapse de la ancoră la dana de ușurare, apoi manevra de schimbare a danei în portul interior. Calitate slabă, film neterminat încă. O să repostez când am totul gata și destul internet pentru o calitate mai bună. Nici coloană sonoră nu am cum pune.

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

tom_sawyer

Cele 177200 tone de minereu de fier  sunt descarcate dintr-o singura nava? Sau de unde stii ca sunt atatea, precis?