News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

@vancouver
Oradea - Alesd e gata asfaltat si marcat corespunzator, sambata erau cu marcajul dincoace de Alesd spre Piatra craiului.
Alesd-Oradea se poate trece pe albastru la urmatorul Update.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vancouver

#76
^^ s-a marcat:



Intrebare: am modificat verdele tipator de pana acum intr-unul mai inchis. E mai bine asa? Drumurile din stânga jos au ramas cu verde tipator, DN1 e cu "noul" verde.

Alte intrebari:
- DN1C + DN19 Baia Mare - Satu Mare este gata? Sau inca se lucreaza?
- DN1H Aleșd - Nușfalău e tot de roșu sau există semne că se apucă de treabă?
- DJ 109 (ocol Cluj prin nord) are cineva informatii?
- DN28B Botoșani - Târgu Frumos: se lucrează și între Tg. Frumos și Hârlău?
- ce se mai știe de centura Suceava Vest?
- DN14 Sibiu - Mediaș - Sighișoara: mai au?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

MHN

La nivelul de zoom din imaginea de mai sus, pare a fi mai bine cu noua nuanta de verde.
Sa vedem cum va arata intreaga imagine si la un zoom mic, caracteristic situatiei cand cauti informatia rapid.

bogdymol

#78
@vancouver: DN1H la nord de Alesd spre Zalau, bucata ce e cu rosu poti sa o faci alternativ rosu-albastru pentru a se stii ca e in reabilitare. A fost tatal meu pe el acum vreo 2 saptamani si mi-a spus ca se lucreaza si crede ca pe la primavara va fi gata.

PS: poti sa pregatesti harta cu inaugurarile din autostrada A1 ce urmeaza
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Pelbartus

Vin si eu cu niste informatii despre DJ582, Resita - Slatina-Timis, l-am parcurs acum o saptamana.

Portiunea de la Resita pana la Cuptoare poate fi marcata cu rosu, e intr-o stare destul de proasta, cu multe gropi. De la Cuptoare pana la Slatina-Timis, unde se intersecteaza cu DN6, drumul e de albastru, recent reabilitat. Mai sunt cateva portiuni de 5-10 metri unde trebuie sa incetinesti pentru ca nu sunt gata lucrarile, dar nu e o problema.
Daca tot suntem in zona, DJ582E pana la Semenic poate fi trecut cu galben

vancouver

Am actualizat harta pe prima pagina a subiectului.
Intre modificarile cele mai importante: cele 3 drumuri in lucru din nord-vest au fost finalizate si sunt acum cu albastru (DN18 Sighetu M. - Moisei, DN1H Nusfalau - Rastoci, DN1C + DN19 Baia Mare - Satu Mare). De asemenea avem portiuni din DN1 Turda-Cluj-Oradea, care au avansat de la verde la albastru.
In plus, Suceava - Botosanii a intrat in reabilitare, cu termen la final de 2014.

Legat de DN15 Reghin - Tg. Mures, pot sa-l trec de la rosu-albastru la galben-albastru? Adica deja se circula onorabil, chiar daca inca e in lucru?

click pe harta ca sa se faca mai mare:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

bogdymol

#81
^ Multumim de harta.

La urmatoarea actualizare (pe la jumatatea lunii Decembrie cand ai de adaugat autostrazi noi :thumbsup:) o sa te rog sa aduci o imbunatatire la urmatoarele detalii ale hartii:

DN57 Oravita - Nicolint: de la galben la rosu. Pe langa clasicele denivelari, au aparut si niste gropi de toata frumusetea.
DN57 Moldova Noua - pana la inceputul serpentinelor: de la galben la verde. Drumul a primit un nou strat de asfalt de curand. Pacat ca marcajele s-au facut ieftin si sunt mai mult sterse decat se vad.

Si o modificare la vecinii maghiari: "drumul national" 43 dintre Szeged si Mako a fost reabilitat dupa deschiderea autostrazii. E o placere sa conduci pe el acum. Verde -> albastru. edit: Am fost ieri pe drumul asta si se pare ca nu a fost reabilitat in intregime. E ok daca ramane verde.

edit: cred ca ar fi loc pe harta si pentru DJ792C Curtici - Santana (jud. Arad). Acesta este foarte folosit de catre localnici si face legatura intre 2 dintre orasele judetului. Drumul a fost reabilitat relativ recent de CJ Arad si este de albastru.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Raducu Popa

Piatra Neamt - Roman este in reabilitare. S-au astfaltat si marcat circa 20 km din Piatra Neamt spre Roman, deci poate fi trecut cu verde.
Piatra Neamt -Tg Neamt poate fi trecut cu verde, s-a mai stricat intre timp pe ici pe colo.
Gheorgheni - Lacul Rosu astfaltat complet. Poate fi trecut cu verde pe toata portiunea.
Ms

ciprebbe

#83
@ vancouver
Tg Mures - Reghin DN15 pote fi trecut la verde. E asfaltat tot si marcaj median facut cap coada insa au ramas pt anul viitor parapetii si finisare acostamentului . Se circula ft bine,
Calea de rulare este de albastru insa pana la finalizarea totala a lucrarii e ok un verde.  Galben nu prea mai are ce cauta pe acest drum.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vancouver

multumesc tuturor pentru informatii

@ciprebbe. Am trecut alternativ verde-albastru.

@R@du: am operat modificarile. DN15D Piatra Neamt-Roman am trecut alternativ galben-albastru, in ideea ca la finele asfaltarii va fi de albastru.

@bogdymol: da, evident, la urmatorul update avem si un upgrade al retelei de drumuri pe zona Sibiu-Lugoj ...  :D - sper si cu centura BV vest.
Ma ocup de actualizarile cerute...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ashbird

inca o chestie .. Cand faci update la Centura Brasov tronsonul 3 .. sa il prelungesti pana la intersectia cu DN73 ... pentru ca acolo se opreste( s-au amenajat benzi de deccelerare si accelerare si un scuar cu preselectie pentru a face stanga spre centura din directia Pitesti-Rasnov-Cristian(DN73)
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

chr

#86
DJ592 Timisoara - Buzias - Lugoj: propun retrogradare de la albastru la verde pe potiunea Timisoara - Buzias din 2 motive:
- se lucreaza la podul peste Timis si se circula pe un pod provizoriu, cu o singura banda, alternativ (sunt semafoare la ambele capete);
- exista doar marcaj central, cel exterior lipseste.
Portiunea Buzias - Lugoj confirm albastru.

DJ572 - alb - propun:
Portiunea DN6 (Topolovatu Mare) - Buzias: galben. Drumul e destul de bun, o zona peticita la intrarea in Hitias dinspre Buzias.
Portiunea Buzias - DN58B (Berzovia): rosu. Drumul e foarte prost.

alexandru_neagos

Salut,


daca vreti sa accesati o harta onlibe a calitatii drumurilor poteti da o privire aici http://openmap.ro/auto/

este o farta facuta de cativa colegi de pe www.openstreetmap.org


cele bune
Alex.

dr4qul4

Salut,
este prea incarcata acea harta si nu are cum sa fie actualizata.
Mai mult contine multe informatii eronate: De Ex. Zarnesti-Plaiul foii este cu Galben, cand ala e drum forestier, pietruit si cu gropi. iar putin mai jos, DJ-ul dintre dragoslavele si Stoenesti este total impracticabil (la jumatate nu este nici macar pietruit), iar pe harta nu apare cu rosu cum ar fi fost normal.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stelian222

Quote from: vancouver on November 24, 2013, 11:49:08 PM
multumesc tuturor pentru informatii



@R@du: am operat modificarile. DN15D Piatra Neamt-Roman am trecut alternativ galben-albastru, in ideea ca la finele asfaltarii va fi de albastru.
.

Daca nu ma insel, DN15D trebuia sa fie reabilitat complet doar pana la Girov restul pana la Roman este doar o promisiune.  http://ziarulceahlaul.ro/autostrada-piatra-neamt-girov-gata-trei-saptamani/
http://ziarulceahlaul.ro/se-toarna-asfalt/