News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Skynick

DJ 223, de la Cernavoda pana la intersectia cu DN2A este acum verde si o alternativa pentru cei care merg Bucuresti - Tulcea si nu vor sa iasa la Drajna.
Este asfaltat nou complet dar valurit larg, nu a fost refacuta structura veche.

mariuskl

@pasadia - legat de DJ 109 de la Rascuri la Hida, pe scurta, e cam praf pana la limita cu Salaj. Cu 3 km inainte de limita cu Salaj se termina asfaltul, mergi pe drum de piatra, iar in Salaj ai drum perfect pana la Hida. Ca variante pentru ceea ce ai spus tu, ai putea merge pana la Dej, iar de acolo pe DJ 108B pana la Surduc. Drumul a fost asfaltat recent, mergi foarte bine pe acolo (cu exceptia a vreo doua poduri la care se lucreaza). Restul drumurilor prin zona aia de dealuri sunt praf. Am avut multe drumuri pe la Panticeu, am incercat toate variantele.

@gruiarew - Drumul dintre Deva si Arad e decent, mai sunt cateva portiuni cu gropi, dar daca esti atent, le poti evita. In judetul Hunedoara s-au cam rezolvat problemele cu gropile, intre Savarsin si Zam sunt ceva mai multe.

DN 68A intre Margina si Ilia e catastrofa, rosu fara discutii, in special intre Cosava si Ohaba, acolo incepe efectiv sa cedeze si stratul de baza.

Eu personal prefer sa ocolesc pe Savarsin - Faget decat sa urc dealul prin trafic si stres. Ocolesc de altfel si bucata de la Deva la Ilia pe national, merg pe ceva drum judetean la iesirea de pe autostrada de la Soimus pana la Ilia. (a mai zis cineva in trecut despre el)

Padurea Bogatii pe DN 13 e si ea problematica, in special coborarea catre Hoghiz. Acolo trebuie sa faci slalom sa ocolesti gropile de pe asfalt.

DN 75 de la Campeni la Turda e plin de gropi dupa iarna asta, trebuie sa intervina solid in multe portiuni, ca altfel devine impracticabil. Problemele cele mai mari sunt intre Baia de Aries si Campeni, dar sunt si alte portiuni in anumite sate care sunt pline de gropi.
Mereu pe drum

Granata06

Propun pentru Teius - Turda verde in loc de albastru. Traficul tot mai intens din ultimii ani au dus la aparitia multor gropi care au necesitat si necesita plombari in continuare. Stratul de uzura este cam dus iar marcajele rutiere nu s-au mai facut in ultima perioada.

pasadia

Quote from: mariuskl on April 12, 2018, 11:37:07 AM
Ca variante pentru ceea ce ai spus tu, ai putea merge pana la Dej, iar de acolo pe DJ 108B pana la Surduc. Drumul a fost asfaltat recent, mergi foarte bine pe acolo (cu exceptia a vreo doua poduri la care se lucreaza).

Oi face odata Dej - Surduc pe acele DJ-uri de curiozitate, dar altfel cred ca e mai rentabil pe DN1C si DN1H.

Pentru Brasov, raportez: ieri se laudau cu asfaltari pe DN11, Brasov - Harman - Lunca Calnicului (asta era cel mai lovit de gropi datorita placlor de beton peste care s-a asfaltat), azi se raporteaza asfaltari pe DN1, zona serpentinelor spre Predeal. Se spune ca vor reincepe lucraile pe DN73, mai ales sectorul de rosu dintre Rasnov si Bran (dar asta nu face DRDP-ul pe intretinere ci Straco - parca - in contractul ala de reabilitare a DN-ului). Inca nu am auzit de lucrari pe valea Bogatii, dar probabil ca o sa vina si randul acestora.

In mare insa, majoritatea acestor sectoare de DN-uri sunt peticite primavara si au parte de gropi in iarna (unele cu aparitie din decembrie, majoritatea de prin februarie). Nu stiu cat de important este sa modificam culoarea lor de fiecare data, mai ales ca harta nu o updatam atat de des. E clar insa ca indesirea peticelor nu ajuta la mentinerea culorii albastre a unora dintre aceste sectoare. Vad pe harta, de exemplu, Brasov - Sibiu care e trecut cu albastru. Insa in prezent sectorul din Ghimbav e de rosu (probabil va deveni de galben verzui dupa lucrari), sectorul din Codlea e de galben (hai sa zicem ca ajunge verde), sectorul din Fagaras e similar cu cel din Codlea, iar printre localitati avem ceva probleme mai ales intre Persani si Mandra (acum e galben, sunt sanse sa ajunga verde albastrit).

mariuskl

E intr-adevar mai simplu sa mergi pe DN-uri, doar sa nu prinzi o perioada mai aglomerata a zilei. (legat de o varianta de ocolire de la Dej la Hida).

Intre iesirea de pe centura Brasovului si Codlea sunt anumite portiuni cu mai multe gropi, nu e general pe toata bucata de drum. Iar legat de portiunea de la Persani pana la Mandra, sunt acolo niste pasaje unde e mai nasol, in special un pasaj imediat la iesire din Sercaia spre Fagaras, unde s-a dezintegrat tot asfaltul la rostul de dilatatie.

Dar cum ziceai, sunt multe portiuni de drumuri nationale europene care au nevoie de reparatii serioase dupa iarna asta. Brasov - Sibiu e una, Padurea Bogatii de la Brasov la Mures. DN7 catre Arad, DN 68 A. Cam toate drumurile care trec prin ceva paduri sau pe langa multi au nevoie de reparatii.
Mereu pe drum

mircea

@mariuskl: se vede că nu ai circulat pe drumuri de roșu. Ohaba - Coșava e rău, dar e semnalizat corespunzător.

gruiarew

#1746
@mariuskl: mulţumesc dar între timp am dat o tură prin zonă. De la Căpâlnaş la Birchiş e rău. În Birchiş e horror şi mai sunt câteva porţiuni prin pădure. La fel partea din Timiş e foarte proastă. Când zic horror mă refer că dacă nu eşti atent, ai sanse 100% să rămâi acolo. Gropi adânci de un lat de mână cel puţin. DN7 e ok. Neaşteptat de ok în comparaţie cu restul.

@mircea, vorbim de un DN totuşi. Dacă şi DN68A e semnalizat corespunzător să-mi fie cu iertare. Cu excepţia unor porţiuni foarte scurte, nici măcar pe mijloc nu mai are marcaje. Noroc că-i peticit şi te cam prinzi unde-i mijlocul. Am prins şi noapte şi ploaie. Mi-am blestemat zilele.

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dumbravaandrei

#1747
Am o intrebare: DN 72A de la Malu cu Flori si pana la Targoviste de ce este galben? Eu unul as propune chiar un verde.
Inteleg ca trama e de 6m si nu de 7 dar... gropi nu are, indicatoarele le-am vazut curatate, trecerile de pietoni semnalizate, vegetatia nu napadeste in drum. Iar dupa Gemenea pana la Targoviste chiar mi s-a parut foarte decent.
Ca si calitate si sentiment de siguranta sincer sa fiu l-am perceput cu mult peste DN 1B Buzau-Mizil (dupa mine ala e drum de galben toata ziua: drum ingust ca naiba plin de sleauri, daca vii pe ploaie iti trebuie permis de navigare costiera)
Campulung-Malu cu Flori ramane galben, pe la toamna putem sa il punem si rosu.

Daca mai faceti un update, va rog sa puneti DN11 cu galben de la Brasov la Chichis.


P.S: In Malu cu Flori era asfaltat proaspat, nu cred ca are mai mult de 2-3 luni (asfaltul e negru, cu marcaje temporare/portocalii). Nu inteleg cum ma-sa pe gheata SDN-urile pun asfalt nou fix in limita unei comuni, de-a naibii nu trec 1cm in comuna vecina. Probabil conteaza si directia de migrare a primarului. Fara poze ca eram in graba

pasadia

Pe DN1, secotul Predeal - Brasov, pare ca au terminat cu astupatul marilor gropi aparute in mai toate curbele de mai sus de Timis. Mai erau 2 petice neacoperite pe banda de coborare de la Predeal intre primele 2 ace de par. Sper sa bage si marcaje, pentru ca zonele proaspat asfaltate nu sunt marcate, iar marcajul tras anul trecut intre Darste si Timisul de Sus (in urma asfaltarilor de atunci) e aproape invizibil (banda din mijloc mai exact, cea care cat de cat iti spune daca e permisa sau nu depasirea).

In rest lucrurile arata normal intre B si BV (pe traseul A3, nu am mai prea folosit DN1 pe acolo), dar tot ma uit cu jind dupa spatiile de parcare la care NU se lucreaza. Contratul ala nu il reziliaza?

TibiV

Quote from: pasadia on April 18, 2018, 10:19:34 PM
In rest lucrurile arata normal intre B si BV (pe traseul A3, nu am mai prea folosit DN1 pe acolo)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

O fi modul meu de exprimare prea complicat: traseul B - centura Ploiesti poti sa il strabati pe A3 sau pe DN1. Eu prefer pe A3, multi altii prefera pe DN1. Ca atare bucata de DN1 intre Otopeni si Ploiesti imi e acum mai necunoscuta decat bucata de DN1 intre Cluj si Oradea.

Nu e nici o licenta poetica, nu e nici vreo gluma. Dar mno, daca tu vrei sa razi...

Raducu Popa

#1751
Brosteni - Chiril (SV) este de albastru..astfaltat mai bine de jumatate de an..




nasty

Harta cu ultima actualizare este cea de pe pag 1, din 20.09.2017?

Defileul Jiului nu e gata nici acum? De cât timp se lucrează la el?
Ce să mă mai mir dacă pt București-Fundulea, porțiunea de autostradă de beton, nu se găsește o soluție de zeci de ani.

Vă rog, noutăți, poate trece cineva de "1 Mai" pe traseul Piatra-Neamț - Vatra-Dornei, un traseu foarte pitoresc, dar cu drumuri foarte proaste.

rizzuh

^ da, aceea este cea mai recenta harta; este destul de veche. Pe Valea Jiului mai au de lucru la 2 poduri parca.

atac29

Confirm ce zice rizzuh; pe defileul Jiului mai e de lucru la un pod la intrare in defileu pe partea cu Bumbesti-Jiu, si la un altul, in zona manastirii Lainici, concomitent mai trebuie completat cu mai multe indicatoare de curbe, in rest asfalt turnat ultimul strat, linia mediana trasata, parapetii si plasele de protectie montate....