News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[VL] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Ramnicu Valcea

Started by cassyo, February 17, 2019, 11:12:31 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cassyo

Din ce am putut gasi, nu s-a scris prea mult aici despre acest pasaj:

http://ziaruldevalcea.ro/2019/02/15/constructorul-sc-ralunic-srl-va-finaliza-in-acest-an-bretelele-pasajului-tudor-vladimirescu-din-ramnicu-valcea/

In acelasi ziar am gasit, in subsolul articolului, intrunul din linkuri si o imagine  aeriana de ansamblu a proiectului :

http://ziaruldevalcea.ro/2017/03/26/consilierii-locali-din-ramnic-vor-da-unda-verde-executarii-bretelelor-la-pasajul-tudor-vladimirescu/

Cred ca Ramnicu Valcea este unul din putinele orase cu potential de crestere, la sud de Carpati, pe termen mediu si lung, avand in vedere nu doar climatul si pozitionarea turistic-balneara, dar si amplasarea in aria adiacenta a verigii lipsa a A1 Sibiu-Pitesti.
Calatorului ii sade bine cu drumul

damian_dragos



Cam asa arata acum pasajul si zice ca se va deschide cu 4 LUNI inainte de termen!!

voicul

VIDEO Cea mai complexă lucrare de infrastructură din Vâlcea, terminată după peste zece ani de la debut. Sute de oameni s-au îmbulzit la inaugurare

Lucrările la o supratraversare peste calea ferată din Râmnicu Vâlcea au luat sfârşit vineri seara, 29 noiembrie, odată cu finalizarea bretelelor de acces. S-a rezolvat problema pentru traficul auto şi, doar parţial, pentru cel pietonal.

Citeste mai mult: adev.ro/q1s91p

dr4qul4

Pana acum 3 ani bretelele nu erau necesare. Insa atunci au deschis Shopping City-ul si din cauza ca lipseau bretelele, ca sa ajungi la el, trebuia sa treci pe la bariera.
Cel mai ciudat era pentru cei care veneau dinspre DN7, treceau CF pe pasaj si apoi faceau stanga si iar stanga pentru a traversa CF pe la bariera.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

IonutPad

Am fost astăzi și am pozat de la fața locului bretelele. Banda de circulație de pe bretele e destul de îngustă dar am văzut o mașnă de salubrizare urcând pe ea. În schimb, sensul giratoriu de sub podul Tudor Vladimirescu îți lasă spațiu de manevră destul.











































Powered by API/PUM imgur uploader

reed