[BH] Centura Stei-Beius

Started by Io, June 16, 2018, 03:03:57 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucianluci96

Tare cred ca nu se termina lucrarea pana la sfarsitul lui 2023 daca inca nu avem un constructor.


NGC

Quote from: NGC on October 19, 2022, 11:37:58 PMSoricelul a transmis ca se "reevalueaza" oferta, dar si ca mai avem un proces pe rol.

Intre timp procesul respectiv a fost pierdut de DIMEX-2000.

Soricelul din curtea domnului Bolojan a transmis ca dupa finalizarea reevaluarii tot nea Beni este castigator.

lucianluci96

Avand in vedere stirea de azi cu Selina, mai e posibila o semnare cu Selina?

NGC

#94
Decizia finala apartine autoritatii contractante.

Oricum, intre timp a fost depusa si o contestatie de catre DIMEX-2000.

Cristian 74

Am filmat centura Beiușului, mă rog, traseul aprobat. Poate așa vine și vreun constructor... :)

lucianluci96

Centura asta e blestemata, deja au trecut 6 luni de cand a fost declarata prima oara Selina castigatoare. Sper ca luna viitoare avem un rezultat...

lucianluci96

Centura Beiuș, blocată de litigii, riscă să piardă finanțarea

https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/centura-beius-blocata-de-litigii-risca-sa-piarda-finantarea-4194681/

Rezultatul licitației pentru Centura Beiuș a fost contestat la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC), iar începerea lucrărilor la șoseaua ocolitoare a Beiușului este întârziată din acest motiv.

,,Din luna iunie avem procese privitoare la stabilirea constructorului care ar urma să execute lucrarea. Comisia de licitație a stabilit un constructor, un altul a contestat această soluție, CNSC a invalidat soluția dată de CJ Bihor, am ajuns la Curtea de Apel unde ne-a menținut soluția inițială, dar netrasând în totalitate proiectul, a dat posibilitatea unei noi evaluări. Am făcut o nouă evaluare, am dat o nouă soluție, și din luna decembrie, deși am predat noua soluție și s-a depus contestație, CNSC deși trebuia să se pronunțe la începutul lui, nu s-a pronunțat, deși am făcut demersuri scrise și telefonice", a explicat președintele Consiliul Județean Bihor, miercuri, într-o conferință de presă.

Potrivit sursei citate, foarte probabil, indiferent de soluția dată de CNSC, se va ajunge din nou la Curtea de Apel ,,datorită litigiilor dintre constructori", dar de data asta nu se va putea ataca decizia instanței.

Bolojan estimează ca în 2 luni să fie desemnat constructorul pentru centură, iar în primăvară să fie demarate lucrările.

,,Problema cea mai neplăcută este că avem finanțare până la sfârșitul acestui an", a subliniat președintele CJ Bihor, care a adăugat că ,,va trebui să găsim formule pentru a vedea cum închidem această lucrare, să găsim formule să continuăm finanțarea".

ijwtsh

Ilie Bolojan pe Facebook

QuoteSEMNĂM CONTRACTUL PENTRU CENTURA BEIUȘULUI
Azi am fost anunțați că putem semna contractul de execuție al centurii Beiuș. Consiliul de soluționare a contestațiilor a respins contestația depusă la decizia prin care a fost desemnat câștigătorul licitației organizate anul trecut.
Din păcate, de peste 6 luni de zile nu am putut semna contractul de execuție datorită contestațiilor repetate depuse.
Ne propunem ca până la sfârșitul săptămânii viitoare să semnăm contractul. După ce constructorul Drum Asfalt își va constitui garanția de bună execuție, vom da ordinul de începere a lucrărilor. Până la sfârșitul lunii februarie vor începe efectiv lucrările.
Conform contractului, centura ar trebui finalizată în 18 luni.
Valoarea contractului este de 54 de milioane de euro. Lungimea traseului este de 7 km, cu 2 viaducte peste Crișul Negru și 3 pasaje supraterane.
Finanțarea este asigurată din fonduri europene.
Anul viitor tranzitarea municipiului Beiuș se va face în condiții mult mai bune.

danvoicu

In sfarsit pasaje inteligente si de viitor si nu giratorii de 2 bani! Hai ca se poate!


ijwtsh

Acum am citit articolul de mai sus, vai.

Quote,,Cum să fie foarte scurtn termenul? Este criminal de scurt. 2, 3 luni dureaza organizarea de santier, cu zeci de băraci, drumuri tehnologice, instalate statii de betoane, statie de asfalt, betonari, alei, parcari, ateliere de reparatii, statii de carburanti, dormitoare muncitori, cantina... Etc. Durata de executie la acest contract... minim doi ani cu timp favorabil. Noi, deși avem alte lucrări, am acordat prioritate 0 la Centura Beiușului" a declarat Beniamin Rus, patronul firmei Drum Asfalt.

ionu000

#102
Centura Beiușului, 23 februarie 2023

TibiV

O filmare foarte lamuritoare/explicativa de la CJ Bihor (?!?...): Centura Beiuș - stadiu lucrări - 4 martie 2023 - Consiliul Județean Bihor

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marinul

#104
Centura Beius 29.04.23
Evolutie buna a lucrarilor,eu i-am prins sambata in pauza intre orele 12-13












Bonus: petele de zapada vazute de mai aproape  :D

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Și video