News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[OT] Centura Caracal

Started by JohannDB, March 25, 2018, 12:02:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

#30
Asta m-a facut tare curios...
Am fost "caracalean" doar 9 luni, dar 9 luni foarte intense...
Asa ca m-am pus pe cercetat.
In primul rand, "strada Walter Mărăcineanu" pare sa nu existe...
Quote
Astăzi au început lucrările la una din cele mai importante investiții așteptate de către comunitatea caracaleană - «Extindere și reabilitare strada Walter Mărăcineanu», varianta de ocolire pentru zona de Nord a municipiului).
Singurul raspuns in GM la "Walter Mărăcineanu" este "statie taxi"...
Statia de taxi din fata garii....

De fapt, daca intri pe GM, se pare ca este W.Maracineanu pana in dreptul UM01256. dar de fapt ambele variante sunt "aceeasi Marie" pentru DC86....

In schimb pentru...
Quote
După finalizarea proiectului, traficul greu care intră în municipiul Caracal va fi deviat pe această arteră, iar strada Țepeș Vodă va redeveni o stradă normală și liniștită.
... avem un traseu


Dar...
QuoteMinicentura va avea o lungime de 1,81 kilometri. Finanțarea proiectului este prin Programul Național de Dezvoltare Locală, etapa I.

Ceea ce ma face sa cred ca "centura de nord a Caracalului" este de fapt traseul asta, singurul care mi-a dat aprox. 1,8 km....


Doar ca strada aia ba este "Caraiman", ba este "W.Maracineau", ba este DC86...

Asta cu numele strazilor este "imbarligata", in sensul in care pe vremea aia era suficient sa scrie la "destinatar" UM 01256 Caracal. Ne gaseau... ;)

Asta este "Walter Maracineranu"....
Aici, in cladirea paraginita (astazi) cu acoperisul rosu, am avut asigurata "cazarea" timp de 9 luni...

... in regim "all-inclusive"  :lol:





Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^ O adevarata investigatie stradala. :lol: Bravo! Intrebare stupida, dar necesara pentru ca traim in Romania. Deci azi se face receptia la Centura Caracal, dar se si deschide traficului tot azi? Ca poate gasesc totusi ceva stramb, sare Ionita de la CESTRIN (mai nou) ca i-a dat nu-stiu-ce-rugozitate proasta. Cu astia nu mai stii nimic sigur. Si receptia pe ST3 a fost pe 9 ianuarie 2018. Si mai vorbim pe 15 iunie.

voicul

#32
^^
De principiu receptia se face cand vrea muschii la unii. Altii zic ca e ferm pe 24 mai - adica joi.

carutasul

S-ar putea ca deschiderea centurii Caracal să fie într-adevăr joi, pentru că azi erau diverși lucrători care se ocupau de cosmetică: măturau giratoriul, plantau iarbă... E drept în zare se vedeau din DN6 și niște escavatoare care păreau să lucreze la rigole sau zona învecinată dar cred că tot cu cosmetica... nu se vedea bine.


TibiV

Quote
Prezent la recepţia de joi, directorul Secţiei Drumuri Naţionale, Adrian Motorga, a declarat că, în scurt timp, artera va fi redată traficului rutier.

Am facut receptia, traficul mai poate sa astepte.
Cool... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#36
:lol: Ce va ziceam...

perfidus

Pe Waze vad ceva trafic pe bucata dinspre est, pana la primul giratoriu spre Corabia. Poate s-a deschis totusi partial. In articol scrie ca se va putea circula in aceasta dupa amiaza.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat


dr4qul4

Centura asta e gata din toamna. In afara de relocarea acelor stalpi, nu pare ca au mai facut ceva. Carutasul stie mai bine :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Mic reminder despre istoria centurii.

Centura ocolitoare a municipiului Caracal a fost finalizată după şapte ani de la începerea lucrărilor

Varianta ocolitoare a municipiului Caracal, o șosea lungă de circa 10 kilometri și cu câte o bandă pe sens, a fost finalizată şi va fi recepţionată în această săptămână, la şapte ani de la începerea lucrărilor. Lucrările la centura ocolitoare Caracal au început în septembrie 2011, dar au fost stopate la finalul anului 2012, când se aflau la stadiul de circa 16%. Ulterior a fost organizată o nouă licitaţie, iar în 2015 construcţia variantei ocolitoare a municipiului Caracal a fost reluată cu un alt constructor pentru circa 41 milioane de lei.

Hotnews

RaduC

In dimineata asta traficul de pe Google Maps pare sa spuna ca NU se circula pe centura Caracal.

Care o fi situatia acolo?

carutasul

#42
^
Cred că google nu a deschis-o, pe waze ruteaza.

danutzu_1069

La GMaps...mai greu. La Waze era pregatita....
Maxim 2 zile pana la actualizare pe harta live de cand este activata in editor

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)