[OT] Centura Caracal

Started by JohannDB, March 25, 2018, 12:02:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

carutasul

#45
Câteva poze de pe Centura Caracal









Nu înțeleg , la cât au stat, de ce n-au făcut un pasaj peste calea ferată





Powered by API/PUM imgur uploader

Am și o filmare cu telefonul mobil rezemat de parbriz :) dar ar trebui mai întâi un pic prelucrată

Dominik

Nu inteleg dc mai faci centura ocolitoare, daca ajungi sa stai la trecere peste o cale ferata ? ...nu are sens !
You're in Steelers Country

TibiV

#47
Este calea ferata spre Corabia, linie simpla si foarte putin circulata.

Dar tot este aiurea ca nu au facut pasaj.
Odata cu centura, a aparut o noua tecere la nivel pe reteaua CFR. De parca nu ar fi destule...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Asta e filmarea


La un moment dat a mai căzut și telefonul, dar e ok ca să vă faceți o idee :)

carutasul

Da, știu că e puțin circulată, dar eu aveam... planuri mari cu DN6 :)  . Cu un program bine gândit de centuri ocolitoare ar ieși un traseu foarte convenabil București-Craiova-Severin, la preț extrem de bun. Că până la autostradă mai trece multă apă pe Jîi..

TibiV

Multumim pentru filmare...

Dar sa stii ca si in tineretea noastra, filmele "panoramice" de la Patria erau cu ecranul pe orizontala... ;)
Poate ca asa ar trebuie tinut si telefonul ?...

:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Pai el zice ca l-a avut sprijinit de parbriz, adica fara suport...
Daca ar fi fost pe orizontala... nu s-ar fi vazut nimic...

carutasul

Exact. Promit că o să îmi iau un dashcam în viitorul apropiat :) Filmarea de acum e din ambiția doamnei mele care știe că intru pe forumul ăsta, eu intenționam doar să fac niște poze . De fapt în pozele anterioare se vede telefonul sprijinit de un maimuțoi de-al copilului . Când o să filmez pentru cinema Patria o să fiu pregătit :)

TibiV

#53
Sergiule...
Nicolaescule...

Asteptam !!!
"Noi cei din linia de centura" !...

PS
Sper sa nu te superi.
Este doar o "tachinare colegiala", in  nici un caz un repros...
Stii ca si la mine 95% dintre poze sunt facute de mine, asa ca stiu prea bine cat de greu poate fi.
Dar filmarea "cu mult cer"  mi s-a parut "irezistibila" pentru glume...


Dar, repet, multumesc pentru filmare. ;)
:cheers:

LE
Vezi ca intrebase cineva despre starea DN6.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.msg201143#msg201143
I-am raspuns eu, dar i-am spus ca "informatii la zi" ii poti oferi doar tu...
Poate ii dai omului mai multe detalii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

#54
Nu am de ce să mă supăr ( și chiar vreau să îmi iau un dashcam :) )  . M-am gândit că mai bine o filmare proastă decât nici o filmare :) . Probabil că trebuia să explic, eu pe drumul de Dăbuleni am făcut stânga, nu am și porțiunea de acolo până la DN6 spre Craiova. Mâine mă întorc la capitală, dacă mi-a scăpat ceva ce vi se pare important....

TibiV

De pe agenda sedintei de guvern de astazi:

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-edintei-guvernului-romaniei-din-5-iulie-2018

13. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind modificarea anexei nr. 8 la Hotărârea Guvernului nr. 1705/2006 pentru aprobarea inventarului centralizat al bunurilor din domeniul public al statului, precum şi transmiterea unor imobile proprietate publică a statului din administrarea Ministerului Educaţiei Naţionale - Universitatea din Craiova în administrarea Ministerului Transporturilor, în vederea realizării de către Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere - S.A a obiectivului de investiţie "Varianta de ocolire a municipiului Caracal"

Abia acum ?.... :wtf:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

probabil "centura de nord?" . Știu că "Agronomia" avea niște terenuri la Caracal dar nu am idee unde anume.

tom_sawyer

#57
"Centura" de nord (=largirea si asfaltarea unei strazi) e facuta de primarie, nu de CNAIR.

GDPR

E vorba de exproprierea a doua terenuri in suprafata de 601 mp, respectiv 14 mp, care in prezent fac parte din imobilele cu nr. cadastral 51904 si 51342 aflate in administrarea Ministerului Educatiei Nationale - Universitatea din Craiova, vezi NF: http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2018/07/NF-12.pdf

Pozitia acestor terenuri se poate gasi folosind aplicatia ANCPI: http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html

dr4qul4

ambele in extremitatea estica a centurii de sud.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,