News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[SM] Centura Carei

Started by GDPR, May 09, 2018, 04:29:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Inaugurare pana la/la 1 dec?


carutasul


GDPR

In data de 11.09.2018 a fost atribuit contractul pentru Iluminat public in sensuri giratorii si la Pasaj CF pentru obiectivul Varianta de Ocolire Carei – Proiectare si executie catre ELECTROMEN S.R.L. Valoarea contractului este de 600,619.71 lei.

klacsma


Ionut

Centura Carei in premiera! Filmarea are cateva zile. Diseara punem si o pozitie pe Facebook.


voicul

Pe bune?!
E reala filmarea?

Adica centura se termina 10 m mai la stanga decat o intersectie cu alt DJ?

Era de premiul nobel ca cele 2 sa se intalneasca in acelasi sens giratoriu?

Dan74

#22
^
Ai dreptate ca s-a proiectat ciudat, sa nu zic altfel, dar si acel drum e DC spre Marna Noua care practic nu are trafic.

TibiV

#23
@voicul

Indiferent daca vorbesti despre (giratoriul de la) 00.05 sau 01.20, solutia este corecta.
Asta va fi o centura, deci va prelua "grosul" traficului de tranzit.
Ce rost are sa amesteci "in ciorba" si niste drumuri locale?!... DJ-uri, DC-uri sau agricole?!
Este foarte corect ca tractoarele, combinele si carutele sa fie la 10 metri mai "hacana" de centura....

Eu m-am saturat de accidente cu carute pe DN-uri, mai ales pe alea care sunt si "Europene"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Vorbesc de giratoriul de la final - minutul 4 si ceva.

Nu conteaza ca acum nu are trafic ca asa "nu avem trafic de autostrada". Adevarat in 1997, dar paralizant in 2018.

TibiV

#25
Mda, in cazul asta s-ar putea sa ai dreptate....

Dar la fel de bine s-ar putea sa fi fost facuta cu intentie aceasta "decalare"...

Daca era "pe inainte", s-ar putea ca unul care vine pe centura si nu este foarte atent (sau este noapte si este obosit dupa 10 ore de condus...) sa creada ca centura continua in fata...
Si s-ar trezi ca ajunge in "no man's land"... Adica in Marna...

Quote from: Dan74
...acel drum e DC spre Marna Noua...
Eu nu as vrea sa merg spre Oradea si sa ma trezesc in Marna Noua...
Marna cum?!... Marna unde?!...
Probabil ca giratoriul "decalat" are exact acest rost, sa te anunte ca "gata, centura s-a terminat, alege daca o iei la stanga sau la dreapta"....

Nu'sh de ce, dar cred ca explicatia mea este cea corecta...
(Modest cum ma stiti.... :lol: )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan74

#26
Tibi si eu cred ca intentionat s-a decalat giratoriul. Dar un proiectant cu creier ar fi mutat acel giratoriu mai spre Oradea cu cateva sute de metri, pentru a se evita orice fel de confuzie.

Ionut

#27
API pe Facebook

Asociația Pro Infrastructură vă prezintă în premieră imagini aeriene cu Varianta de Ocolire Carei! Urmăriți aici filmarea:

Execuția acestui drum în lungime de 10,5 km a fost începută în anul 2012 dar a fost blocată în 2016 după rezilierea contractului cu antreprenorul spaniol Magenta. Lucrările au fost reluate recent, iar stadiul fizic, în teren, este de aproximativ 90%.

Solicităm constructorului ARL Cluj și responsabililor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere eficiență maximă pentru relocarea utilităților rămase pe traseu și finalizarea sensurilor giratorii de acces, astfel încât locuitorii orașului Carei să scape de calvarul traficului greu până la Sărbătorile de Iarnă!

rota

"Stadiul fizic al construcției VO Carei depășește procentul de 90%, se observă o mobilizare a constructorului, acesta preconizează că va finaliza lucrările până la finalul lunii noiembrie."

Filmare drona CNAIR
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

^Noiembrie ... ce an?  :) (stiu ca e 2018)

Pai astia care fac cate 10% din lucrari pe luna trebuie sa faca tot in Romania!