News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[GJ] Centura Targu Jiu

Started by GDPR, March 29, 2018, 02:04:58 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

#105
A trebuit sa dau o fuga pana la Tg Jiu (dar cu intoarcere in aceeasi zi..) si am facut un mic ocol la intoarce, cat sa fac 2-3 poze.
M-am dus la intersectia cu DJ674A, singura unde vechiul constructor NU lucrase nimic (apare inca neatacat pe Maps).
Banuiesc ca aici erau problemele cu terenul de fundare care au dus la relicitare.
Aici va fi o intersectie la nivel, dar am gasit terasament cam de 40-50 cm inaltime (fata de terenul din jur).
2 poze sunt spre est, restul sunt spre vest (spre DJ633A)





cu zoom se vede pasajul de pe DJ633A si un utilaj (1,7 km distanta)





poza asta e spre est


spre est cu zoom



Powered by API/PUM imgur uploader
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

tom_sawyer

CNAIR: Raport de progres al șantierului Variantei de Ocolire Târgu Jiu Anteprenor: Secol România SRL


adyneamtu

CNAIR: Așternere covor asfaltic, binder, pe sectorul de vest al Variantei de Ocolire Târgu Jiu
Imagini dintr-un live pe fb.


AlexxC


adiarc

Eu am pierdut sirul.

In articol nu se spune daca toate obstacolele birocratice au fost depasite si daca constructorul are cale libera peste tot
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


alecu26

chiar se lucreaza sau se da impresia ca se lucreaza prin aceste filmari si rapoarte de progres?

Nici o drona pe acolo? Nici un drum a vreunui coleg cu drona?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

Am fost eu in ianuarie la TgJiu si imprejurimi (TgCarbunesti, Rovinari, Turcinesti) dar am fost cu treaba si nu am putut merge sa vad daca misca ceva.
Practic am cam ocolit lucrarile si m-am intersectat cu ele doar in sud si est.
La intersectia cu DN67 Rm Valcea nu am vazut nici o miscare (am trecut de multe ori si am fost atent atat spre sud cat si spre Nord, nu se vede absolut nimic).
La intersectia cu DN66 spre Rovinari, nu se vede nici o miscare la pasajul care ar tb facut acolo, in schimb am observat ca strada Termocentralei este inchisa circualtiei publice si am vazut 2 basculante mergand pe acolo. Banuiesc ca se lucreaza la podul peste Jiu.
Din cauza blocarii strazii Termocentralei (care era un fel de centura), este complet blocat giratoriul alungit de langa Kaufland.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

CapitanulPtk

Sa punem si o stire recenta:
QuoteLucrările la drumul de centură al municipiului Târgu Jiu sunt în pragul blocajului din cauza preţurilor la materiale, care cresc de la o zi la alta. De exemplu, preţul la fier beton s-a scumpit de patru ori faţă de atunci când au început lucrările. Dinn aceste motive, constructorul este în imposibilitatea de a continua investiţia.

Nu cred ca am vazut o filmare de foarte mult timp, poate ne ajuta un coleg.

rocklee

Santierul acesta este mort sau viu...nici o veste ... ???  :o

Sorin XSO

#115
Lucreaza destul de slabut. Au mult de munca la 4 poduri. Poate la anul sa fie gata. Constructorul se plange ca daca astfalteaza nu primeste banii, pentru ca a crescut pretul la asfalt.


tom_sawyer

#116
Anteprenorul Variantei de Ocolire Târgu Jiu a început transportul grinzilor ce se vor folosi la lucrările de artă de pe șantier.

Grinzile se vor transporta în aceste zile la toate punctele de lucru, ulterior vor începe operațiunile de montare pe poziție.

În paralel se lucrează la terasamente, umpluturi în zona rampelor podurilor, relocare utilități, pregătire pentru așternerea straturilor de asfalt.

https://www.facebook.com/Drdpcv/videos/739191577204346/

tom_sawyer

Anteprenorul lucrează la terasamente, dar și la pregătirea stratului suport pentru așternerea mixturilor pe zona de Est, având executati aproximativ 7 km.

Tot în aceste zile se efectuează transportul grinzilor din depozit în zona celor 2 viaducte peste Varianta de Ocolire unde montajul este preconizat să înceapă săptămâna viitoare.

In zona nodului rutier de la Km 0+000 se lucrează la relocarea utilităților și execuția consolidării terasamentului.

La km 14+300, lucrările la rampa 2 a pasajului, rampă cu parament vertical, sunt în etapa finală.

https://www.facebook.com/Drdpcv/videos/1216698519088534/

rocklee

una proaspata de la MT GRINDEANU ... :)

 

AdrianRO

Mai exista vreun update cu privire la ce se intampla?

Am trecut recent pe acolo si pare ca nu s a miscat nimic.