Identitate vizuala forum, adicatelea noi n-avem o sigla p-aci?

Started by sebba, May 12, 2013, 10:54:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Hm, favicon-ul nu e OK, nu prea se vede. Ai putea sa faci doar bubble-ul rotund, ar fi mai bine asa, fara pin. :D
Iar logo-ul... ia sa-mi spuneti cum vine.

Later: este cam mare, mai da-mi un export pe height 120px. :)

Even later: avand in vedere ca logo-ul acum va tine un height de 120px in dreapta GOL, cine stie cum se poate modifica tema de SMF astfel incat in dreapta sa avem ceva text, eventual buton de like pentru Facebook sau ceva? Eu nu stiu sa modific... si imi ia timp pana imi prind degetele. Are cineva experienta cu modificarea temelor de SMF?

Si mai tarziu: ar fi fain sa mutam modulul de news acolo. Si/sau cel de search. Sigur se poate pentru ca exista teme de SMF care sunt complet diferite de core, cea standard, activa aici pe forum. Insa trebuie sa stii, iar codul SMF mi se pare foarte complicat. Poate gasim pe cineva care stie.

ciprebbe

Ramanem pa varianta asta?
Se poate la o dimensiune acceptata de FB ca si coperta?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Stai asa un pic... poate mai primim variante. :) Nu e 100%... deocamdata e in teste. :lol:
Poate daca suntem cuminti ne face Marius si un cover pentru facebook.

ciprebbe

Arata bine si a fost o sourpriza placuta la vedere azi cand m-am logat.
Bravo Marius.

Mai asteptam sa vedem var finala si poate un cover pe FB.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Marius90

Un set nou de favicons si logo-ul la 120px pt Ionut: https://drive.google.com/file/d/0B5cKTeP7iHnObWNSanNXbWV1c1E/edit?usp=sharing

Trebuie facut ceva la header sa se rezolve problema aia cu 2 culori:


Daca tot facem schimbari, nu ar fi frumos sa schimbam si tema, cel putin design-ul (nu neaparat si functionalitatea)?
Am gasit o tema simpla pt. SMF si s-ar potrivi destul de bn ca si schema de culori:

Betuel

Vin si eu cu o părere:
Mi se pare mai ok fără "p" si fără pin cum zicea si Ionut. Astfel oricine vede stema, se duce cu gândul la o lupă sau la faptul ca forumul trece pe sub lupă infrastructura din România.

Ionut

Am pus logoul, este OK dimensiunea acum.
Nu stiu sa scot acea culoare... :p o sa incerc, poate-mi iese, trebuie sa ma uit prin css...

Putem avea si o tema noua. Nu exclud, important e sa gasim ceva solid (bine programat) si facut pentru SMF 2.0.x. Sincer mie imi place si asta, mai ales daca poate fi un pic updatata. :D

dorinparau

Foarte foarte faina sigla, am ramas foarte placut surprins cand am intrat pe site si am vazut schimbarea, felicitarile mele !!!!
:gj:

Ionut

Imi sparg creierii de doua ore cu SMF-ul asta, chiar nu stie nimeni pe cineva care intelege cum functioneaza temele/CSS si de ce dracului nu se modifica pe site ceva chiar daca eu STERG FISIERE DIN TEMA?!?!?!?! Nu mai suport...

sebba

ba ar trebui sa se modifice, vezi in ce tema faci editarile
o sa ma uit la al meu si-ti zic exact ce si cum

si dau si un tel acum sa vedem ce totusi ce au facut/daca au facut baietii de la images-team

revin
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Gata, am rezolvat ce zicea Marius90 mai sus (cele doua culori din header). Nici nu mi-a luat prea mult, doar 3 ore. Hai ca ma duc sa ma relaxez, mi-a crapat mintea in doua. Va rog sa-mi spuneti daca apare bine, daca vedeti ce spunea Marius mai sus unde scrie OK cu verde (un singur gradient, o singura culoare in fade - in header)!

sebba

ai editat "Themes/default/index.template.php" sau ce fisier?

la mine l-am editat, am bagat un mic "echo" acolo, si textul apare


<?php
/**
 * Simple Machines Forum (SMF)
 *
 * @package SMF
 * @author Simple Machines
 * @copyright 2011 Simple Machines
 * @license http://www.simplemachines.org/about/smf/license.php BSD
 *
 * @version 2.0
 */

/* This template is, perhaps, the most important template in the theme. It
contains the main template layer that displays the header and footer of
the forum, namely with main_above and main_below. It also contains the
menu sub template, which appropriately displays the menu; the init sub
template, which is there to set the theme up; (init can be missing.) and
the linktree sub template, which sorts out the link tree.

The init sub template should load any data and set any hardcoded options.

The main_above sub template is what is shown above the main content, and
should contain anything that should be shown up there.

The main_below sub template, conversely, is shown after the main content.
It should probably contain the copyright statement and some other things.

The linktree sub template should display the link tree, using the data
in the $context['linktree'] variable.

The menu sub template should display all the relevant buttons the user
wants and or needs.

For more information on the templating system, please see the site at:
http://www.simplemachines.org/
*/
echo "test";
// Initialize the template... mainly little settings.
function template_init()
{
global $context$settings$options$txt;


vezi aici, scrie "test", cu negru pe albastru, sus in stanga, cam greu de vazut, dar apare

http://fiatissimo.com/
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

^too late... sorry ca n-am ajuns mai devreme... poate te mai scapam de ceva timp pierdut :)
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Ce-i cu acel test? Eu ma refeream la a scoate acea culoare "dubla", acel extra-fade. L-am scos. Vezi ce zicea Marius90 mai sus.
Tu vorbesti aici de cealalta doleanta a mea? De a pune ceva in DREAPTA logo-ului? Asta mai vreau sa fac. Inca 10 ore. :|

sebba

Quote from: Ionut on January 21, 2014, 04:11:48 PM
Ce-i cu acel test? Eu ma refeream la a scoate acea culoare "dubla", acel extra-fade. L-am scos. Vezi ce zicea Marius90 mai sus.
Tu vorbesti aici de cealalta doleanta a mea? De a pune ceva in DREAPTA logo-ului? Asta mai vreau sa fac. Inca 10 ore. :|

nu, eu intelesesem ca nu-ti apar modificarile pe site si banuiam ca nu editezi ce fisier trebuie
Sailing away! S/Y Haimana