News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

cutter

Quote from: NGC20
lotul 1 sectiunile B (Km 14+000 - Km 17+000) si C (Km 0+000 - Km 0+300) va urma o anexa peste cateva saptamani.

Nu cred. Pentru cele doua sectiuni nu e nici macar declaratia de proiectare aprobata.

NGC

#4036
^^^ Pai exact la asta ma refer si eu, dar poate termenul "saptamani" e gresit. ;)
Am si spus in Noiembrie ca mai sunt ceva probleme, si la asta ma refeream.
Quote from: NGC20 on November 10, 2015, 08:06:08 AM
Mai sunt ceva probleme legate de lotul 1, sectiunile B (Km 14+000 - Km 17+000) si C (Km 0+000 - Km 0+300).

yetiman

Incep prin a va spune sa nu va entuziasmati prea tare. Sunt mici noutati/surprize pe L3 si L4.
Nu se lucreaza sustinut, nu va bucurati degeaba.
Dar cate ceva se misca.
Pe lotul 4 era miscare aproape la fiecare pod (la partea superioara). Montau predalele, banuiesc. In schimb nimic la terasamente.
Iar pe lotul 3 se vedea o macara cu bratul ridicat la viductul peste CF de langa Aiud. Nu se vedea ce se face, era prea departe, Dar nu ar fi avut bratul ridicat doar de forma.
Si marea surpriza (cel putin eu asa o consider), pe aliniamentul de langa nodul de la Decea, era o masina de turnat asfalt. Cred ca se pregateau sa astearna ceva strat de proba.

Fara poze, caci, dupa linistea de saptamana trecuta, nu m-am mai pregatit. (Ma asteptam sa fie complet pustiu)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Mersi de vesti, probabil i-a trezit putin obtinerea avizului de mediu. De fiecare data cand vad "new message" pe topicul de A10 cu numele tau @yetiman, ma entuziasmez, asa ca te rog sa nu ma incepi mesajul cu "nu va entuziasmati prea tare"  :lol:.

Europiu

La mine, in schimb, miercurea e marcata in calendar: "if it's Wednesday, it's Yetiman".  :D
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

Quote from: yetiman on December 03, 2015, 03:17:48 PM
Iar pe lotul 3 se vedea o macara cu bratul ridicat la viductul peste CF de langa Aiud. Nu se vedea ce se face, era prea departe, Dar nu ar fi avut bratul ridicat doar de forma.

Ori se ridica grinzi, ori au inceput sa lucreze la pilele/pilonii si culeea nefinalizate din acest viaduct.

Granata06


TibiV

Granata06, :gj:

Dar grinzile nu sunt cam scurte? Sau este iluzie optica?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

pai se face o grinda din 3 bucati... una intreaga ar fi un cosmar transportul...

alecu26

Ei coșmar.  UMB a avut doar vise frumoase. Sau un pic acolo....un somn agitat. Încet încet vor deveni tot mai comune grinzile de 40 metri pretensionate și chiar mai lungi.
Drumurile noastre POATE;

yetiman

Pana acum, toate grinzile pe care le-am vazut pe A10 erau compuse din 3 bucati.
Asta inseamna ca acum incep sa le imbine. Si probabil doar prin ianuarie sa le ridice pe pozitie (daca permite vremea)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alexV

Aktor lucrau de 1 decembrie pe dealul de la Oiejdea. Nu atat de mult cu utilaje, dar erau vreo 15-20 de muncitori intr-un grup mai compact

wallee

Pot sa confirm: se asfalta azi de dimineata pe L3, nici eu nu am apucat sa fac poze, dar nimic spectaculos, o masina de asfalt si un compactor.
S-a lucrat si pe L2, erau 3 statii de forare, una la Santimbru, una intre Oiejdea si Santimbru si una la Oiejdea si lucrau si la decopertare cu 3 escavatoare. S-a lucrat si in 30 noiembrie si chiar si de 1 dec in aceste zone.

yetiman

Sigur e doar asfaltare de proba. Nu e nevoie de mai multe utilaje, deocamdata.
In schimb, si spre seara inca mai lucrau la lumina proiectoarelor.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

yetiman, când arunci un ochi (obiectiv foto) pe acolo ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)