News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Danny550394

Nu cumva nodul de la Alba Iulia era in aer impreuna cu cel de la Sebes?
Parca solutiile propuse de Pizzaroti erau in afara cerintelor de la licitatie. De aici rezulta amenintarea cu rezilierea.

gdo

Ba da...exact..cea mai mare parte a acestui nod v-a fi suspendat..e o lucrare de arta foarte interesanta...dar...sa vedem...e pacat deoarece nu v-a fi afectat de intarzieri doar lotul 1...atribuit pitzzaroti..ci vor fi repercursiuni si pentru o buan parte din lotul 2 care nu se va putea folosi...

ddfab

in completare la imaginile lui gdo. in spate la albalact oiejdea, s-a inceput montarea de podete metalice in gropile pregatite saptamanile trecute.

gdo

Ca urmare a mini reportajului din weekend vroiam sa confirm si eu ce supnea ddfab cei de la Aktor si Euroconstruct lucreaza intradevar foarte curat...cu marcaje cu delimitari..si intradevar cu utilaje care curata drumul national in zonele unde ies basculele de pe santier. Sper sa o tina tot asa si sa nu se romanizeze prea mult.
Deasemenea vroiam sa mai spun ca au mai montat o foreza..si ca de azi lucreaza cu 3 foreze pe cei cativa km pe care au demarat lucrarile.
Deasmenea, tot azi, am afla pe susrse, ca doresc si ei sa construiasca un sens girator la intersectia Dn-ul cu drumul Beldiului (zona organizarii de santier), insa inca nu se stie daca acest lucru se v-a mai face anul acesta sau doar dupa pauza de iarna...
O seara frumoasa tuturor!  ;)

florin74

Nici o miscare in nod la Turda. Utilaje parcate.

gdo

Are cineva idee...au montat statia de asfalt? E din organizarea de pe lotul 2..
.



Statia de betoane este cea din poza de mai jos...


alecu26

Probabil. O vrea și nea Besciu sa mai facturez și el câte ceva....ca de mult cam stau pe dreapta stațiile.  Oricum mare idioțenie sa o aduci de acum în șantier. Ei nu o sa pună asfalt la modul serios nici la anul.
Drumurile noastre POATE;

vancouver

Posibil sa aibe nevoie deocamdata de cantitati mici, pentru o deviere de ex. Daca sta degeaba, de ce sa nu o foloseasca.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

alecu26

Știi bine ca nu e chiar așa simplu cu costurile. Pentru o deviere se poate cumpăra asfalt de la zecile de stații din zona. Ăsta odată pusă în stare de funcționare costa o gramada de bani: conexiune la gaz,  deservent,  agregate, bitum ținut cald, revizii, laborator funcțional,  eșalon de așternut asfaltul  etc, etc. Dar cum zici: decât sa stea cu jumate din costuri altundeva....mai bine sta pe chirie în cadrul JV-ului.
Drumurile noastre POATE;

ddfab

o chestie faina, demna de laudat.
aktor baga mare pe lotul 2, desi afara era ploaie de dimineata, apoi lapovita, iar acuma, ninsoare la greu!!!  :gj:
sper sa-i tina naravul, iar altii sa le urmeze exemplul(bineinteles cu lucrari care se pot executa pe o astfel de vreme)

horatiu.cosma

Decopertari si escavatii merg pe orice vreme. Oricum de laudat. Sper sa ii tina i continuare.

Danny550394

Eu sper sa nu iasa in DN1 cu masinile de pe santier pe vremea asta. Am patit-o pe Lugoj-Deva in zona nodului de la Dobra-Abucea-Grind (sau cum o sa-i zica) inainte de trecerea la nivel cu calea ferata. Noaptea pe o ploaie usoara am pus frana degeaba. Am trecut peste linii cu vre-o 20 de KM/h ceea ce este extrem de mult pentru acea trecere. Si in viteza intai la relanti este prea mult.

yetiman

In schimb L3 si L4 - FULL STOP.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

gdo

Se lucreaza si la decopertari, dar se lucreaza mult si la foraj si turnare beton...transporta una una cifele beton, si azi dimineata in zona Santimbru erau trei camioane, pline, la descarcat de fier-beton. Din punctul meu de vedere (care fac zilnic Alba - Teius) Aktor chiar munceste pe zona aceasta. Deasemenea cred ca vor munci toata iarna (daca se v-a putea)...ei continua si acum sa aduca utilaje...le face inspectia in organizarea de santier, iar apoi le discloca in santier.

ddfab

a omis gdo sa spuna ca nu era fier beton simplu, ci armaturi gata facute pentru foraje, de diferite lungimi. eu am vazut azi 2 camioane care asteptau sa descarce. foreza de pe malul paraului galda si macaraua, au fost mutate spre teius, in locul unde au inceput primele decopertari. acolo cred ca va fi o subtraversare drum agricol. din cate am vazut pana acum, in zonele cu subtraversari foreaza pentru stabilizare  cateva zeci de metri in lungul autostrazii, de o parte si de alta a respectivei traversari. sa auzim de bine!