News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

ddfab

de dimineata, am surprins topografii in teren in zona nodului alba nord, mai exact in zona bretelei de legatura dintre giratoriul de la centura alba iulia si A10, sensul turda -sebes. deci se misca ceva-ceva...





scuzati calitatea, dar era ceva distanta...

ddfab

in aceeasi zona, a viaductului peste calea ferata, era ceva activitate... forezele au disparut, de pe ambele parti ale caii ferate... s-au dus la Lancram.



Ionut

Quote from: SILVIUFG on February 07, 2018, 10:16:21 AM
In momentul actual Porr ce mai are de executat ?

Din cate stiu eu are de lucru la alunecare (pe versant). La CIC este inca destul de lucru. Si probabil mai sunt chestii mici. Ceva parapete, probabil garduri, lucrari la rigole/santuri sigur... chestii mici. Dar migaloase. :) Eu unul nu cred ca vom vedea prea curand lotul deschis, poate, poate in aprilie.

Allex

Sa nu uitam ca L4 fara L3 este "muzeu".
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

alecu26

Legat de nodul rutier....candva, chiar pe Orastie Sibiu era prevazut un nod mult mai spre Sibiu cu un drum expres, cum a fost initial Sebes Turda. La reproiectare in Autostrada, s-a ales aproximativ acest nod. Nu ma intrebati de ce. E destul de confuz acest nod, avand in vedere ca practic se suprapune peste nodul Lancram si e ultraproape de nodul Sebes Vest.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Quote from: AlexAllex on February 07, 2018, 10:38:30 AM
Sa nu uitam ca L4 fara L3 este "muzeu".
Si sa nu uitam ca L3 fara L4 este doar un "vestibul" al unei "posibile autotrazi"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Granata06

Umbla vorba prin targ ca pe ST2 se sparge asocierea, Euroconstruct fiind out.

Ionut

Pentru reamintire. :)

Lot 1 - contract semnat pe 14.11.2014
Lot 2 - contract semnat pe 14.11.2014
Lot 3 - contract semnat pe 16.04.2014
Lot 4 - contract semnat pe 16.04.2014

Decembrie 2014, printre primele imagini de pe lotul 4...
Februarie 2015, incep sa vina imagini si cu lotul 1...

Observati distanta foarte mica dintre data semnarii contractului si intrarea in teren.

Expresia "autorizatie de construire" va spune ceva?

gdo

#9623
Granata06 eu cred ca la cum arata lucrurile in teren mai degraba Aktor ar vrea sa se retraga. Organizarea de santier e plina de utilaje (in mare parte bascule) de Euroconstruct. Plus de asta basculele care mai misca sunt tot de euroconstruct. Si suplimentar in toamna auzeam si eu ca cei de la Aktor ar vrea sa se mute la calea ferata, un tronson castigat recent de ei undeva spre Timisoara, motivul pentru care ar vrea sa se mute de la autostrada e acela ca banii vin foarte greu, dar doar zvonuri si presupuneri. :)

Granata06

In teren progresul este aproape zero.....din nou se pare ca nu au bani de motorina s.a.m.d.

Daniel_I

#9625
De ieri au inceput executiile forajelor langa giratoriul Lancram de pe lotul 1, unde va fii supratraversarea DN1 / E81 peste A10. Azi dimineata la 7.30 erau la lucru, o cifa turna beton. Putere sa munca sa aiba ! si viteaza ! :D
On The Road

pasadia

Mno, trebuie sa zic asta: in cele 2 sensuri giratorii construite pe DN1 pentru a crea accesul in cele 2 noduri de pe A10 L3 cred ca sunt cele mai puternice becuri vazute de mine pe strazile Romaniei. Nu stiu din ce sunt facute sau cate energie consuma, dar tare mi-ar place sa le vad si prin alte locuri. Pff, de ar arata si sensul giratoriu din Feleac macar la jumatate din cum arata astea 2...

yetiman

 :D Pai tocmai alea sunt becurile pe care nu le-a acceptat CNAIR pe lotul 3....
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Nu-s bune domnle că orbește lumea  :lol:.