News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Iceman

Asta da nod rutier :D :)........Frumos

cristi5

#7156
Fain! Vorba unei domnisoare acum un sfert de secol la disco pe litoral: "uaaa, ca-n occideeent!"

Dar ce e acolo in stanga (breteaua A10->A3 Gilau) o expropriere lipsa? LE: m-am lamurit...

Iceman


rocklee

cip ....no numa tat  :(....mam suparat  :((

Ionut

Avem și filmări. Abia a venit omul din șantier, aveți răbdare un pic. Nu cred ca apuca în seara asta.
Poate doar câteva poze.

dr4qul4

De cat timp e aprobat nodul asta? De 2 ani? Cum naiba sa nu avem nici acum exproprierile? Vorbim de un teren agricol. Daca era vorba de o casa, hai ca poate mai intelegeam.
Stiu ca se poate face usor acea bucatica, dar de ce asa? Chiar nu au avut timp sa bage exproprierea asta intr-o HG pana acum?  >:(
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dominik

You're in Steelers Country

ciprebbe

^^ Cultura de Paulonia facuta pe bani UE (din ce stiu.........) Initial nodul era mai spre CJ, Porr a modificat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Europiu

Quote from: Dominik on May 06, 2017, 09:35:50 PM
Absolut superba poza !!!  :D

Stai sa vezi ce faina va fi cea facuta, din aceeasi pozitie, la vreme de noapte, dupa inaugurare! :)

Cip, complimente si pentru filmarile anterioare, esti din ce in ce mai meserias! Ever thought of a career change?  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

luc

#7164
Legat de mult dicutatul sens giratoriu de langa Lancram pentru devierea DN, inca nu s-a dat in folosinta, dar am vazut un indicator de "Drum Tehnologic" spre directia autostrazii (fostul camp cu maci). Deci e clar ce au de gand sa faca pt moment.
Daca retin bine, un asemene sens (dar nu a fost nevoie de deviere) era si pe DN pentru lotul 4 din Orastie - Sibiu.

TibiV

#7165
Quote from: ciprebbe on May 06, 2017, 09:53:11 PM
^^ Cultura de Paulonia facuta pe bani UE (din ce stiu.........)

Evident, m-ai facut curios...
Ce naiba este asa important de s-a facut cu fonduri UE  ?!...
http://www.digi24.ro/stiri/economie/afacere-doi-bihoreni-au-plantat-pe-22-de-hectare-paulownia-arborele-cu-cea-mai-rapida-crestere-201884
QuotePaulownia are o perioadă de creștere foarte rapidă. Într-un singur an ajunge la o înălţime de patru metri, spre deosebire de fag care atinge această dimensiune în 10 ani ori stejar care are nevoie de 15 ani ca să crească la fel de mare.

Arborele ajunge la maturitate în patru ani, când are deja diametrul de 30 de centimetri. Paulownia sau copacul prinţesei excelează şi din punct de vedere al cantităţii de dioxid de carbon absorbite - 28 de tone pe hectar pe an, faţă de cinci tone cât absoarbe fagul.

În plus, arborele are întrebuinţări multiple: rădăcina de peste 6 metri este folosită pentru producerea peleților, iar lemnul este recunoscut pentru valoarea sa energetică. Specialiştii spun că arderea a 2 kilograme de paulownia echivalează cu cea a unui litru de motorină.

Dar marea sa calitate este duritatea care îl recomandă în construcţii. ,,În primul rând nu are noduri, este drept, se va putea folosi la deschideri mari, având greutate mică, cu 30% mai puțin decât lemnul nostru clasic", explică inginerul constructor Dumitru Berinde.
(...)
Prețul unui singur puiet poate ajunge la 6 euro, iar metrul cub de lemn uscat este vândut cu sume cuprinse între 300 și 2.000 de euro. 

Nu stiu cand a fost facuta plantatia, dar cand terminam nodul ? Peste 4-3-2 ani, cand ajunge la maturitate ?!?!....

Daca va intereseaza "copacul minune"....
https://ro.wikipedia.org/wiki/Paulovnia
http://www.paulowniaeuropa.ro/totul_despre_paulownia.html
(Mie imi place aia cu radacinile adanci... Incercam la Aciliu ?...)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Iceman

Imi vina sa rad...La noi sunt mereu sunt piedici la orice cand vine vb de constructii autastrazi...ex lilieci,castori,ursi,paulovnia,plante pe cale disparitie,conducte de gaz prea aproape de autostrada,tunele,mlastini......etc........Nu ma pot abtine sa nu :lol: :lol:....Sper ca nodul A10-A3 sa aiba un happy end cat mai rapid :D :D

TibiV

Nu te lua de "Paulownia", ca este veche de zeci sau sute de mii de ani...
Habar nu a avut ca intre timp a "rasarit" pe lume si CNAIR/ex-CNADNR... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

interesantul

Păi... cred că trebuie să ți se de-a și o hartă când intri în nodul de la Turda! :))
Câți, dintre cei care nusunt obișnuiți cu autostrăzile, o să o ia aiurea...

Dar, surprinzător, arată foarte bine!

Felicitări sși la constructor, și la Dronă pentru imagine!

Am pierdut prin Romania 30 de ani...

cristi767

Eu nu înțeleg de ce nu au făcut breteaua aia mai prin dreapta (pozei), astfel încât să nu taie plantația chiar în 2. Așa se evitau și problemele astea cu exproprierea...