Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bbogdan8

si 2 poze pe fuga de la cineva din trafic



danutzu_1069

@paullie, de la Vestem se face stanga spre Brasov. Nu are treaba cu Talmaciu..

cezarcolibri

Felicitari celor direct implicati in urmarirea tuturor etapelor in constructia acestei autostrazi si mai ales celor care au filmat si in mod special lui Adisan!
Fara de voi care tot timpul ati avut privirea atintita asupra constructorilor si asupra autoritatilor sunt convins ca acest proiect inca se prelungea sau se facea la o calitate mai slaba de cat este facuta.
Sa ne bucuram de aceasta autostrada care ne economiseste timp, bani si mai ales nervi!

survola

Normal că apar accidente dacă peste tot scrie că este drum de ,,mare viteză".
Anumiți oameni cred tot ce apare în presă.

montaniardul

@bbogdan8 La prima poza de sus din punctul meu de vedere lucrearea a fost proiectata gresit ca este periculos de aproape semnul care este fixat pe capatul zidului de sprijin al bretelei de decelelare spre nod. Dar sa trecem si peste asta ...

montaniardul

#27500
A invatat si CNAIR-ul ceva bun de la API ...a inceput sa filmeze cu dronele din dotare.  :)

Europiu

Mulțumiri și din partea mea tuturor celor care, de-a lungul anilor, ne-au ținut la curent cu evoluțiile lucrărilor. Și deși îmi e clar că nu poate fi vorba de niciun concurs, pentru mine eroul loturilor 1 și 2 rămâne Alin.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

MarianD

Personal le mulțumesc tuturor care au documentat progresul la aceste două șantiere, atat pe forum, cu dronele ori cu aparatele foto sau consultând documentație, dar îl menționez în mod special pe corespondentul ziarului Unirea, al nos' Z.

Felicitări tuturor!

elion

#27503
Înainte/după deschidere































Powered by API/PUM imgur uploader

paullie

#27504
Tot prin bunavointa CNAIR  :D imagini cu traficul la Oiejdea:

https://www.facebook.com/CNAIRSA/videos/189965546669960

StefanCelMare

#27505
În loc de felicitări, o să vă spun o poveste comică despre A10.
Acum vreo doi ani, in zona Alba lua interviu protv parcă la șoferi. Că e trafic groaznic, ce părere aveți, etc.
Printre șoferii opriți, un camionagiu turc. Începe turcul să zică ofticat "is this european union? Where is highway?".
Acel interviu mi-a adus aminte de un alt interviu văzut de mine tot din trafic, pe undeva pe valea Prahovei. La fel, aglomerație, trafic bară la bară. In trafic, iar opresc un turc. "Is this european union?". Tot ofticat. Parcă erau trași la xerox.
Le-a vândut Erdogan mândria de turc și cât de rău este în UE.
Ca sa concluzionez. De azi o să avem niște turci mai ofticați că "this is European Union". Măcar pe ici pe colo, să le mai dispară aroganța.
Kilometrii ăștia care unesc bucățile lipsă or să se simtă multiplicat.
PS. Știu, știu, Stefan cel Mare și turcii  :D :lol:  :lol:

DanielG

In sfarsit.
A dat domnul!
Multumiri tuturor!

Xander

De acum dopul se muta la Turda. Sper sa finalizeze mai repede podul si daca este sa speram intr-o minune, sa vedem si drumul de legatura de la Tureni pana la final de 2023. As fi zis 2022 ... dar pe cine pacalim noi aici  ;)
Felicitari pentru deschidere si pentru nenumaratele clipuri facut de AlinC si Adisan.

GIV

deschiderea lotului 2 din alt unghi

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-25214078-video-fost-deschis-circulatiei-ultimul-tronson-din-autostrada-10-sebes-turda-dupa-7-ani-circula-fara-intrerupere-intre-sibiu-cluj.htm

Ultimul tronson de 25 de kilometri din Autostrada A 10 Sebeș-Turda a fost deschis circulației, marți după-amiază, deși nu toate lucrările sunt finalizate. Astfel, după 7 ani de la semnarea contractului pentru această autostradă, se poate circula fără întrerupere între Sibiu și Cluj.

danduma

#27509
1h din Alba via Alba Iulia sud pana la iesire Gilau. Apoi 28min pana in cJ centru