News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Zuy

Despre Centura Timișorii Sud e bine că se face într-un final. Din ce am înțeles din discuții, TS a câștigat, Porr vrea să conteste și chinezii au participat la licitație.
Părerea mea proprie și personală :) e să se apuce careva dintre cei care au licitat și au fost desemnați câștigători, CNAIR să meargă pe repede înainte cu actele și avizele și să se termine cât mai repede centura de Sud a Timișoarei.
Când s-a deschis actuala centură sa simțit imediat, majoritatea traficului s-a mutat pe ea și astfel s-a mai aerisit orașul. Pentru mine valorează greutatea ei în aur, economisesc 45 min +combustibil în contextul în care pe relația Lugoj-Calea Aradului făceam 1h15 min media acum 33 min și fac traseul acesta de 23 ani :) dar având în vedere traficul de pe Șagului - Modern-Autostradă (sau E după caz) îmi este groază să mai intru în oraș decât dacă este absolut necesar. Cu centura Sud se eliberează Calea Șagului, Buziașului și implicit toate drumurile ce duc spre A1.
My two Cents :)

udar

Avem sau nu avem contestatie de la careva ?

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


NGC

Oficial etapa de evaluare financiara s-a incheiat abia ieri, asa ca mai dureaza cu depunerea contestatiilor.

Va tin oricum la curent cand aflu noutati. ;)

Ionut

Sigur vor fi contestatii aici. :)

Dominik

Pana cand se pot depune contestatiile ??
You're in Steelers Country

bogdix

#290
La CNSC pe portal sunt 2 contestatii in faza incipienta impotriva CNAiR in 2018 de la 2 participanti si la licitatia pt VO TM: Porr si Constructii Erbasu.

Dar nu pot vedea obiectul contestatiei :) si pe Seap la VO TM nu e incarcata nici o contestatie.

NGC

Am citit mesajul in graba si nu am remarcat ca de fapt te referi la faptul ca "au participat si la licitatia pentru VO TM". :p

Contestatia PORR este pentru A0. Am scris aici.

Contestatia CONSTRUCTII ERBASU este pentru DNCB. Am scris aici.

udar

Zvonuri ca cei de la Porr ar fi depus armele si nu mai sunt interesati de centura.
O sa incerc maine sa aflu ceva informatii din interior de la  Porr.
Au aparut oficial ceva contestatii pana azi  ?

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


NGC

^^^

Quote from: NGC on February 28, 2018, 11:40:55 PM
Oficial etapa de evaluare financiara s-a incheiat abia ieri, asa ca mai dureaza cu depunerea contestatiilor.

Daca pe ultimii participanti i-or fi instiintat despre rezultatul procedurii abia in ultimul moment (27.02.2018), atunci notificarea prealabila se poate trimite pana Vineri, 09.03.2018 inclusiv.
Daca cineva depune notificare prealabila, atunci se asteapta 3 zile dupa raspunsul CNAIR (sa zica daca iau ceva masuri sau nu) si apoi mai au la dispozitie 10 zile pentru contestatia efectiva.

bogdix

Azi e 14.03. Inca nimic oficial. Sursele ?

dorum


Ionut

Latest news, pe surse. Porr nu a mai depus contestatie pana la urma. Insa avem o contestatie de la Alpenside. Se pare ca fara mari sanse de reusita, dar nu se stie niciodata. Oricum, mai trebuie sa asteptam.

bogdix

Daca e reala contestatia, ca eu pe portalul CNSC si pe SEAP nu pot s-o gasesc, atunci inca minim 30 de zile.

Greu se "naste"...

Ps: ce or fi contestat oare Alpenside, acum dupa analiza ofertei financiare ? Teoretic, dupa finalizarea analizei ofertei tehnice (grosul dosarului ofertantilor), oferta financiara "practic" e un tabel cu valori.

Ionut

Este sigura contestația. :) Nu are șanse de reușită, se pare, dar ea există, deci va întârzia semnarea contractului.

udar

Offf, dar chiar trebuie sa existe cineva sa incurce proiectele astea care si asa greu se lanseaza...
Au ceva portodoliu la noi in tara ca eu unul nu am auzit de ei pana acum ...?

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk