Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Dominik

Imagini de pe șantierul de reabilitare a DN 76, sectorul Ionești - Vârfurile, județul Arad.
Lucrări executate:
- Așternere mixtură asfaltică tip BAD20;
- Așternere și compactare strat de piatră spartă;
- Așternere mixtură asfaltică tip AB31,5;
- Strat de bază AB31,5;
- Strat de legătură BAD20;
- Execuție podeț la drum lateral;
- Cofrare și turnare șanțuri din beton;
- Execuție fundație adâncită de parapete.
Stadiul fizic de execuție a contractului este de 43,51%.


























DRDP Timişoara


You're in Steelers Country

NGC


[183134] / 02.03.2018: "Supervizarea lucrarilor de reabilitare DN6, Alexandria-Craiova, Lot 2: km 135+435 - km 182+230 - Relicitare"
    Depunere oferte: 18.04.2018
    Oferte deschise in 18.04.2018: 3 oferte
    Stadiu actual licitatie: Anulata in 25.10.2019
    Valoare estimata:  4.283.775,40 RON fara TVA
    Valoare atribuire: -

Am uitat sa va zic ca licitatia a fost in sfarsit anulata.

perfidus

#6347
Încă un an scurs degeaba. Știam pe aici ca se va anula încă din ianuarie (mă refer și la licitația de lucrări asociata). Aici cred totuși că cea mai mare vina o poarta Tirrena, asta după CNAIR care a aplicat o dubla măsură acceptându-le ofertele la centura TM si la DX12 Tronson 1.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

carutasul

Pe DN5 CNAIR își desăvârșește opera cu un nou giratoriu la 1 Decembrie, intersecția cu drumul de Dărăști-Copăceni :)

mihaimai

^
Sunt 7 giratorii prevazute in proiectul Adunatii Copaceni -> Bucuresti.
Cele 4 executate pana acum in "extravilan" sunt alea care nu au nici o noima. Hai, poate unul in apropierea intrararii in Bucuresti ar fi fost necesar pentru intoarceri.
Mai sunt de facut 3 giratorii, singurele care au justificare din punct de vedere al traficului:
- 1 Decembrie, intersectia cu DJ401D (a.k.a. Dărăști-Copăceni)
- 1 Decembrie, intersectia cu strada Artistiilor
- Jilava, intersectia cu DJ503 (in care sper sa intepe si aleea care face legatura cu DJ401A, si eventual sa mute pe acolo DJ401A)

carutasul

Noima ar fi că vor probabil să pună parapeți de beton pe toată distanța și trebuie să poți întoarce undeva. Dar evident, adio fluiditatea traficului. De acord că cel de care am zis eu are o justificare, problema mea e că nu sunt sigur cât ar fi costat să faci un drum cu o bandă pe sens în afara comunei 1 Decembrie și să îl lași pe cel actual cum era, doar pentru localnici. Între București și Giurgiu sunt doar vreo cinci localități sau pe acolo, vreo două atât de mici că se puteau ocoli din economiile curente și cred că rezultatul era mai bun :)


alext

Salut!
Pun cateva poze facute azi la podul de peste Arges, de pe DN5.
Pentru necunoscatori, podul este situat intre 1Decemnrie si Adunatii Copaceni.































Powered by API/PUM imgur uploader

alext

#6353

NGC

"Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul "Modernizare DN 2L Soveja-Lepsa km 60+145-76+277"

Avem un singur ofertant, asocierea LEMACONS - TRAMECO - CITADINA 98. Revine LEMACONS in actiune. ;)

alecu26

Poate vin sa se apuce de lotul 1, Tg Mures - Ungheni.
Drumurile noastre POATE;

tom_sawyer

O sa fie ocupati cu DX GL-BR si centura mare GL.

razvan96

^

E putin off-topic, dar si eu ma astept sa vedem aceeasi asociere si la DX.

Altfel, bine ca de data asta s-a bagat cineva.Mai bine decat ce avem era greu de crezut ca se va gasi in zona aia.

perfidus

Pentru cine e mai nou in branșă și nu stie, Lemacons Galați este continuator al afacerilor Vega 93 (Corneliu Istrate) intrată de vreo 4-5 ani in insolvență.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Dominik

De astăzi au fost ridicate toate restricțiile de circulație de pe DN73, sectorul cuprins între Râșnov și Bran.

https://www.facebook.com/drdpbv/videos/2689783964443286/
You're in Steelers Country