Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mihaimai

@TibiV
Am spus cam cu doua pagini in urma ca nu au asfaltat curba. Dupa ce am (re)vazut pozele tale din mai, mi-am dat seama ca m-am inselat. M-am inselat pentru ca asfaltul pare asternut cu cazmaua la cat de vălurit estee. In plus, de vreo 3 zile a luat-o drumul la vale. Se observa in filmare ca pe interiorul curbei a aparut inca un rand de bidoane (nu erau cand s-a deviat ciruclatia), iar bidoanele separatoare de sensuri au fost mutate cu vreo 1-2m, muscand din sensul Giurgiu->Bucuresti. Aceasa shiftare a traficului s-a facut pentru ca, asa cum am zis, terasamentul a luat-o la vale.

@dr4qul4
In principal se freaca menta. A, si au mai tuns vegetatia de pe malurile rampelor podului...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

pasadia

Excelent - vad pe gmaps ca Brasov - Comarnic e dat la 2 ore si 7 minute, cu 1 ora peste nivelul normal. Si inca nu sunt chiar valorile maxime de august, cu multi oameni in concediu plimbandu-se dintr-o pate in alta.

NGC

"Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul "Modernizare DN 2L Soveja-Lepsa km 60+145-76+277""

Quote from: NGC on June 25, 2019, 07:06:36 AM
Quote from: NGC on May 27, 2019, 10:50:28 PM
Quote from: NGC on May 22, 2019, 10:26:22 AM
Acum cateva saptamani a fost lansata licitatia "Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul "Modernizare DN 2L Soveja-Lepsa km 60+145-76+277"".

Valoare estimata: 85.105.740,00 RON fara TVA

Durata contractului: "30 luni perioada de proiectare si executie a lucrarilor: - 6 luni proiectare; - 24 luni executie lucrari"

Fonduri: Bugetare

Termen depunere oferte: 27.05.2019

Iar azi licitatia s-a anulat, pentru ca s-au "inghesuit" ofertantii. ZERO!

Astazi a fost relansata aceasta licitatie si au marit valoarea estimata.

Valoare estimata: 93.565.250,00 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 29.07.2019

Desi au marit valoarea estimata, nu au avut succes nici de aceasta data si licitatia a fost anulata astazi pentru ca nu s-a inghesuit nimeni.

Sa vedem ce mai modifica si daca a treia oara or avea noroc. :lol:

MRS

#6095
^^1h50 Pipera-Brasov dus 4h30 retur,  :((


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

infraAdi_ro

@ nenea_hartia

Am sunat un prieten care lucreaza pe santierul DN 76 Ionesti-Varfurile si cu privire la rigola care este mai jos cu 0.5-1m,mi-a spus ca acolo se coboara drumul.Sunt asternuti aprox 5.5 km de asfalt(2 straturi) din 14.Avand in vedere ca au inceput in Aprilie 2019 eu zic ca la final de noiembrie o sa fie toti 14 km la nivel de asfalt.Totul depinde de partenerul "serios" sa  dea banii la timp.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

mihaimai

Imi cer scuze pentru spam, o noua filmare VODN5 pod Argeș, calitate mai buna, intrucat precendenta a fost execrabila:

NGC

#6098
"PROIECTARE si EXECUTIE "Modernizare DN 29D Botosani – Stefanesti km 2+800 – km 18+500 si km 18+800 – km 48+146"".

Quote from: NGC on June 05, 2019, 10:23:39 AM
Valoare estimata: 208.458.958,00 RON fara TVA

Durata contractului: 30 luni, "6 luni perioada de proiectare care include Proiectul pentru Autorizatia de construire si 24 luni perioada de executie lucrari"

Fonduri: Bugetare

Termen depunere oferte: 29.07.2019

Avem si aici un singur ofertant, asocierea SC AUTOTEHNOROM SRL - SC OPR ASFALT SRL - SC OBRAS PUBLICAS Y REGADIOS SA - SC EVALCONS TECH SRL.

TibiV

@mihaimai,
+1

M-ai scutit de mersul pana acolo.
Pana nu se apuca de podul "vechi" nu are rost sa fac o vizita "de aproape".
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovideatza

#6100
^ ii tin oare "balamalele" financiare pe cei de la Autotehnorom sa se baga si la asta? Ca tot aflam ca au bani de incasat, si pe DN18 si pe Centura Sucevei.
Asistam la ascensiunea unei noi firme zonale de constructii de drumuri?

E de salutat ca s-a depasit momentul depunerii ofertelor si nu s-a mai taraganat. Ma mira intr-un fel ca UMB nu s-a prezentat, atat de ocupati sa fie? Ca era un proiect care li s-ar fi potrivit (nu stiu daca si financiar per km era suficient), buget relativ mare, prezenta in zona, alte lucrari executate in zona, km destui, legaturi clar mai bune decat Autotehnorom la finantator si capacitate financiara de a lucra pe fonduri proprii.

NGC

Tot ei au ofertat si pentru "Proiectare si executie Drum National 28B Targu Frumos - Botosani", unde avem doar 3 oferte, deci cu sanse bune si aici. ;)

rota

^Problema e ca fac treaba de mantuiala..Nici nu s-a inaugurat bine drumul si hop probleme

"Decapările de pe DN 18, care leagă Suceava de Maramureş, pe porţiuni pe care abia se turnase stratul de uzură, nu sunt considerate o problemă de constructor, care ne-a contactat pentru a ne explica cum stau lucrurile din punctul său de vedere."
Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

 :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:


Răzvan Cuc s-a răzgândit și ,,a lipit" un contract pe care l-a rupt teatral, în fața camerelor de luat vederi - VIDEO

Răzvan Cuc ,,a lipit" un contract pe care l-a rupt teatral, în fața camerelor de luat vederi, acum două luni. Ministrul Transporturilor spune că nu a mai reziliat înțelegerea cu firma care modernizează 10 kilometri din DN 73, între Râșnov și Bran. Constructorul a propus un nou calendar pentru terminarea lucrărilor, iar ministrul s-a lăsat înduplecat.


https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/razvan-cuc-s-a-razgandit-si-a-lipit-un-contract-pe-care-l-a-rupt-teatral-in-fata-camerelor-de-luat-vederi-1167209

Dominik

 :lol: Penibil ! Ce credibilitate sa mai aibe Cuc !?  :lol:
You're in Steelers Country