Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

#2040
^^^ Revizuirea / actualizarea se face pentru proiectul "Modernizare DN 7D km 0+000 - km 31+360".

NGC

#2041
Quote from: alecu26 on March 19, 2015, 09:13:33 AM
de ce e pentru mine?

Pentru ca tu ai tot insistat sa aflam ce se va licita in urmatoarele 6 luni, iar noua CNADNR ne-a raspuns superficial.  8)
Parlamentarul respectiv a obtinut un raspuns mult mai elaborat.

cutter

E la FEDR DN76 uită-te cu atenție. Oricum DN76 e praf... trebuie reziliate cele două loturi dinspre Oradea parcă. Dar CNADNR nu se mișcă nici măcar cu asta. S-a dus absorbția și pe ăsta.

dr4qul4

Quote from: istvan78 on March 19, 2015, 09:43:09 AM

Pe toata lungimea de langa Curtea de Arges pana in V.O. (Greblesti)?

este doar pana la limita de judet (salatrucu/perisani)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

tot nu prea raspunde ce si cum.

Eu vreu simplu....ce si când se liciteaza in urmatoarele 6 luni?
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

probabil licitatia este pentru bucata Valea Danului - Cepari unde drumul este rupt de ceva timp si necesita consolidari masive!
Momentan este inchis
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

delacroix

De cand cu proiectele minune Sibiu-Medias-Sighisoara si TgMures-Reghin am o strangere de inima de fiecare data cand aud de modernizari.

adiarc

Si eu la fel.....grozavi proiectanți știu doar sa pună un strat nou de asfalt si atat...fara 2 benzi la urcare , fara eventuale schimbări de amplasament in cadrul unor curbe f.stranse care datează de pe vremea romanilor , etc, etc.....asfaltam din nou , punem linie continua si unde avem vizibilitate un km si pe linie dreapta punem limita de 70.....astfel reușim ca pe un drum așa zis modernizat sa circulam mult mai prost si cu mult mai multă nesiguranța , ca înainte de modernizare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

delacroix

Nu proiectantii sunt de vina. Adica nu numai ei. Cea mai mare defectiune e la managerii de proiect. Acolo unde sunt nu prea au legatura cu domeniul. Iar la nivel de beneficiar ei NU exista. Toate atributiile au fost "aruncate" la consultant. Fiecare isi face treaba, nimeni nu vede ansamblul. Valabil si la autostrazi.


TibiV

Pentru podul de la Soimus nu au dat nici măcar o estimare a duratei lucrărilor....
Credeți că ar putea să dureze luni de zile ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Luni de zile ar fi exagerat. Ei o sa inchida cate un sens de mers alternativ, o sa rada asfaltul si o sa astearna straturi noi pe o distanta cam de 5-600 de metri. Mai mult de 2 saptamani nu ar trebui sa le ia.

radudanutz

Daca are cineva idee oare de ce DN 14 Sibiu - Sighisoara este lasat asa, lucrarea nu s-a receptionat, pe site-ul CNADNR apare ca finalizare 31.03.2015 si pun pariu ca o sa prelungeasca, pe drum nu se mai lucreaza de muuulta vreme, au aparut foarte multe locuri in care parapetii sunt praf, au avut grija toti "vitezomanii" sa intre in ei, nimeni nu i-a schimbat, se vorbea la un moment daty ca sa o sa schimbe restrictile, nu s-a intamplat si in ultima vreme parca nici politia nu mai sta la panda..........

marius_ar

#2053
DN7 de la Deva la Varadia de Mures

http://youtube.com/v/bCQHDoBv6mk

Continuarea aici...

marius_ar

#2054
Partea a doua: DN7 de la Varadia de Mures pana la Arad

http://youtube.com/v/Qr1Lbv-ODg8

Prima parte, aici.