News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[SB] Promenada Mall Sibiu

Started by Redox, June 06, 2018, 09:32:31 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Redox

14.02.2018:

Proiectul de construcție a centrului comercial Festival Centrum, care va fi amenajat lângă Podul Gării, intră in linie dreaptă. Reprezentanții investitorului New Europe Property Investments (NEPI) au efectuat o nouă vizită la Sibiu și au fost primiți de primarul Astrid Fodor pentru o discuție pe tema ultimelor detalii cu privire la construcție, sistematizarea traficului și a parcărilor în zonă. Din partea NEPI au fost prezenți la întâlnire directorul general Alex Morar și directorul de dezvoltare Andrei Radu. Din partea Primavera Development a fost prezent la discuții directorul general Emil Tănăsoiu și consultantul Despina Miron. Camera de Comerț și Industrie Sibiu a fost reprezentantă la întâlnire prin directorul general Eugen Iordănescu.

"Investitorul a anunțat că lucrările de construcție vor începe în primăvara acestui an și estimează că se vor încheia la sfârșitul lui 2019. Apreciez deschiderea cu care atât investitorul cât și dezvoltatorul au comunicat cu administrația orașului în acest proiect de mare anvergură ce va aduce fonduri importante la bugetul local prin taxe și impozite" (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Reamintim faptul că acest centru comercial va reprezenta o investiție privată de peste 70 de milioane Euro, urmând să fie amenajate magazine pe o suprafață de 45.000 de metri pătrați. Construcția va fi ridicată pe o zonă privată virană, neutilizată de mulți ani, poziționată foarte bine datorită apropierii de centrul orașului.

Proiectul mall-ului din Sibiu se bucură de apreciere și interes, fapt confirmat de faptul că dezvoltatorii proiectului au reușit să atragă deja nume importante din retail care vor deschide magazine aici. Dintre aceștia amintim: Zara, Stradivarius, Pull&Bear, Berska, H&M, New Yorker, Kaufland și alții. Cinegold va deschide în incinta mall-ului un cinematograf cu nouă săli care vor oferi proiecții 3D, 4D și o sală de realitate virtuală.

Sursă: Primăria Municipiului Sibiu






Redox

#1
12.04.2018:

Imagini de ansamblu:








Antreprenor lucrări de fundație, SBR Soletanche Bachy Fundaţii








Rampa de spălare/curățare a utilajelor la ieșirea din șantier:

Redox

#2
04.06.2018:

De pe podul gării:


Fundația fostei fabrici Simerom ajunge până la 5m adâncime. Aceasta trebuie spartă pentru realizarea parcării subterane.






Panoul informativ:


Utilaj nou în șantier de la ultima mea vizită. Arată ca o foreză dar nu sunt sigur ce face... Din presă am citit că se urmărește coborârea nivelului pânzei freatice din cauza zonei mlăștinoase.
Totodată, din containerele celor de ls SBR au fost scoase un fel de pompe mari care au fost coborâte în groapa pozată în postul anterior. În prima imagine se vede partea de sus a lor, având o culoare roșie:


Rampa de spălare/curățare este gata:


Excavații...:





Cam atât deocamdată, o sa încerc să urmăresc proiectul și să vă țin la curent cu evoluția proiectului.

Să auzim de bine!

Harry

Supeb proiectul, are un aer vintage, imi aminteste de centrele comerciale americane din anii 50-60. Sa speram ca vor respecta randarile.

KenyaSong

Interesant, dar coşul acela de fabrică are vreun rost?

Redox

Nu are un rol funcțional, este doar de design. Se vrea cumva ca mall-ul să aducă un pic cu fosta fabrică Sinerom.

Harry

Cosul e f ok, ii da personalitate, e bine ca se fac si proeicte ce contin elemente de design nu doar chestii strict functionale. Pana la urma mall-urile sunt cladiri emblematice intr-un oras si trebuie sa aiba o arhitectura mai deosebita, nu doar simple cutii. In alta orine de idei utilajul respectiv este folosit pentru realizarea de pereti mulati. Posibil sa il construiasca dupa metoda top-down cum au facut si la extinderea city park mall din ct, unde dupa ce au spat 2 metri au dat de apa.

Redox

09.07.2018:

Privire generală asupra șantierului:












Deși era ora 19:40, mi-a atras atenția mișcarea de langă clădirea CFR. M-am apropiat puțin.  :D


Cu ajutorul acestei "pâlnii" se turna beton în pămînt. Nu m-am putut apropia și mai mult din cauza pământului foarte moale.
La o primă vedere, @Harry, am crezut că se folosește metoda Top-Down enunțată de tine dar totuși cred că se folosește metoda Diaphragm Wall. Nu sunt de specialitate și nu auzisem de acești termeni până acum așa că mi-am permis să investesc o oră în a citii și viziona filmulețe cu cele 2 tehnici. Comentarile din partea specialiștilor sunt bine venite.  :D




Și utilajul cu ajutorul căruia se execută Diaphragm Wall, în acțiune!


M-am întins puțin peste gard pentru a-l surprinde în acțiune (noroc că mă ajută înălțimea mea  O:-) :lol:).






Și un scurt video la final:


Să auzim de bine!


Redox

#8
22.07.2018:

Privire generală asupra șantierului:


Zidul a fost executat pe toată partea de Est a șantierului (paralel CF și în spatele clădirilor CFR).


Ne mutăm pe partea de Sud, pe Str. Fabricii. Se pare că peste zid urmează să se toarne o grindă.






S-a mai avansat și la săpatul fundației, deja avem o adâncime de aprox. 10m.

Redox

26.07.2018:

Privire generală asupra șantierului:


În partea dreaptă se pot observa utilajele care execută ultimele bucăți din zid pentru a definitiva întreg perimetrul a șantierului.






În prim plan armătura folosită la zid. Pe fundal băieții curăță utilajele care ies din șantier.


Partea Vestică, Str. Lector, se sapă ultima porțiune din zid.


Partea Nordică, Bd. Corneliu Coposu, se toarnă beton în fantă.


La cum se mișcă de bine băieții, pe săptămâna viitoare cred că vor termina cu zidul.

Redox

20.08.2018:

Privire generală asupra șantierului:


Adaug o captură din Google Earth pentru o mai bună înțelegere a amplasamentului și a punctelor din care am pozat:


Vedere din Str. Lector:


Rampa de acces în șantier din Str. Lector:




Vedere din Str. Fabricii:



Redox

25.08.2018:

Privire generală asupra șantierului:


De pe Podul Gării:


Din Str. Lector:




Redox

27.08.2018:

Privire generală asupra șantierului:


De pe Podul Gării:




Str. Lector, se desființează rampa de acces in șantier:


În stânga imaginii se poate vedea noua rampa de acces în șantier, amplasată la intersecția străzilor Lector și Corneliu Coposu:


Pe fundalul imaginii, excavatorul albastru încărca pământ într-o groapă...


Până am ajuns eu pe partea cealaltă, pe Str. Socului, excavatorul dispăruse. Oare ce vor sa facă aici cu acel tub?


SB76UFO

#13
Pana la urma cum va arata noul mall
asa?




sau asa?


"Prostia este eternă și invincibilă"

Redox

A doua variantă este cea corectă.

Primele rendări țin de proictul inițial făcute de Primavera Develop­ment. După ce proiectul a fost cumpărat de NEPI s-au adus modificări proiectului inițial și s-a ajuns la a doua variantă (ce se construiește acum).